Aploks vistu pasargāšanai no plēsoņām 0
Kā izveidot labu, ekonomisku un pareizu aploku vistām, lai tām nevarētu piekļūt savvaļas zvēri un putni? Jautā lasītāja Daiga Sviriņa
Atbild Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks.
No savvaļā dzīvojošajiem plēsējiem vistas apdraud lapsas, caunas un ūdeles. Arī seski, taču šo dzīvnieku populācija nav liela. Lai pasargātu vistas, visdrošāk izveidot drāšu pinuma žogu, kura acs izmērs ir ne lielāks par 30 x 30 mm. Šāds žogs vismaz 40 cm dziļumā jāierok zemē.
Lai pasargātu mājputnus no plēsīgajiem putniem, virs aploka var izvietot kaprona tīklu, kam acs izmērs ir 70 x 70 mm. Šādu tīklu vairākās vietās nostiprina arī aploka vidū, jo ziemā pie kaprona mēdz piesalt ledus un sniegs, padarot to smagu.
Tomēr jāņem vērā, ka caunas un ūdeles lieliski kāpelē un var pārrāpties žogam pāri. Ja apkaimē ir šie dzīvnieki, kaprona tīklu vēlams aizstāt ar tādu pašu stiepļu pinumu kā sānos un rūpīgi sastiprināt malas.
Bieži vien sīkajiem meža plēsējiem piedēvē nedarbus mājputnu novietnēs, ko pastrādājušas žurkas. Tās spēj pievarēt pat pusaugu cāli, nemaz nerunājot par olu zagšanu. Lai apkarotu žurkas, jāizvieto slazdi vai jāizmanto ķīmiskie deratizācijas līdzekļi.