Autosatiksmei slēgti vairāki Tērbatas ielas posmi.
Autosatiksmei slēgti vairāki Tērbatas ielas posmi.
Foto: Karīna Miezāja

Aplēš ieguvumus no Rīgas centra ielu posmu slēgšanas 1

1.februārī, kad eksperimentālā kārtā tikai gājējiem un velosipēdistiem Rīgā tika atvēlēta Blaumaņa iela, to apmeklējuši 665 gājēji un kopējais ielas apmeklētāju skaits bija par aptuveni 20% lielāks nekā ikdienā, liecina apvienības “Pilsēta cilvēkiem” veiktais satiksmes monitorings.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Turpinot eksperimentu, marta pirmajā sestdienā, 7.martā, autotransporta satiksmei tiks slēgts Ģertrūdes ielas posms no Brīvības ielas līdz Aleksandra Čaka ielai.

Kā informē Rīgas domē, Blaumaņa ielas eksperimenta laikā apvienība “Pilsēta cilvēkiem” veica aptaujas un satiksmes monitoringu. Pēc arhitekta un antropologa Matīsa Šteinerta paustā, neraugoties uz sliktajiem laika apstākļiem, cilvēki bija gatavi nākt uz Blaumaņa ielu un dienas sākumā cilvēku skaits bijis pat lielāks nekā Tērbatas ielā tajā pašā laikā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aktīvisti arī salīdzinājuši satiksmes ātrumu, veikuši satiksmes skaitīšanu un uzņēmēju aptaujas eksperimenta norises dienā un “parastā sestdienā” – 25.janvārī. Iegūtā informācija tikusi salīdzināta ar Tērbatas ielas eksperimentā ievāktajiem datiem.

Aktīvisti secinājuši, ka cilvēku skaits laikā, kad iela ir slēgta automašīnām, palielinājies par 20% salīdzinājumā ar sestdienu, kad ielā atļauta arī auto kustība, proti, 25.janvārī ielu apmeklējuši 316 gājēji un 144 auto, bet 1.februārī – 665 gājēji un neviens auto.

“Savukārt runājot par uzņēmēju apmierinātību, tā bijusi zemāka, jo Blaumaņa ielā ir citādāks uzņēmēju profils, salīdzinot ar Tērbatas ielu,” pauda antropologs.

Kā norādīja Šteinerts, galvenie secinājumi ir tādi, ka Blaumaņa ielas eksperimentā ieguvēji bija kafejnīcas un tie uzņēmumi, kas ir orientēti uz ģimenēm, bet zaudētāji – dārgāku veikalu īpašnieki, kuru klienti izvēlas tur piebraukt ar automašīnām.

“Pozitīvi ir tas, ka šoreiz nebija sūdzību no piegādes transporta. Svarīgi arī atzīmēt, ka Blaumaņa ielas un Tērbatas ielas uzņēmēju profils ir atšķirīgs, kā arī apstākļi abās eksperimenta vietās ir atšķirīgi. Tērbatas ielas eksperimenta laikā bija labāki laikapstākļi, tur ir arī dažādāka uzņēmējdarbība un ir galamērķi abos ielas galos, savukārt Blaumaņa ielā ir aktīva vietējo kopiena, mazāka slodze uz satiksmi kopumā, kā arī vairāk kafejnīcu un izklaides vietu,” skaidroja Šteinerts.

Jau ziņots, ka Rīgas dome šogad nolēmusi katra mēneša pirmajā sestdienā kādu no galvaspilsētas centra ielām atvēlēt tikai gājējiem, velobraucējiem un uzņēmējdarbībai. Šīs ieceres mērķis ir atdzīvināt Rīgas centru, veicinot iedzīvotāju mobilitāti un pilsētvides attīstību.

Reklāma
Reklāma

Kā pirmā automašīnām tika slēgta Tērbatas iela, bet otrā – Blaumaņa iela.

Blaumaņa iela slēgta automašīnām
Tērbatas iela gājējiem
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.