Apkopojoši par VDK darbību 0
Latvijas PSR VDK zinātniskās izpētes komisijas vietnē lu.lv/vdkkomisija visiem interesentiem tapis pieejams šīs komisijas rakstu 2. sējums – vēsturnieka Ritvara Jansona monogrāfija “LPSR drošības iestāžu darbība 1944. – 1956.”. Jāatgādina, ka komisijas raksti drukātā veidā tiek izdoti ļoti ierobežotā metienā un pārdošanai nav paredzēti.
“LPSR drošības iestāžu darbība 1944 – 1956” ir R. Jansona, šobrīd Saeimas deputāta (NA), ilgu gadu darba rezultāts. “Būtībā pirmā Latvijā publicētā monogrāfija par VDK vispārējo darbību,” kā to raksturo komisijas priekšsēdētājs Kārlis Kangeris. Grāmatā visvairāk ir runa par nacionālo partizānu kustības apkarošanu. Tobrīd Baltijā tas bija čekas galvenais uzdevums – panākt kontroli pār teritoriju. Tas ir masveida represiju periods, kam sekoja individuālo represiju periods. Nākotnē pētnieki gatavojas turpināt VDK darbības izpēti, aptverot laiku līdz pat 1991. gadam.
Vēsturnieks Jansons uzsver, ka LPSR drošības dienesti strikti pildīja Maskavas pavēles – piemēram, 1949. gadā konkrēto izsūtāmo skaitu uzdeva Maskava, bet Stūra mājā pieņēma konkrētus lēmumus, kurus izvest, kurus vēl ne: “Nebūt nebija tā, kā sabiedrībā mēdz domāt, ka tie galvenie lēmēji bijuši kaut kur apriņķu izpildkomitejās vai partorgi. Izpildot to plānu, 1949. gadā katram izsūtāmajam lietu aizsāka Stūra mājā, norādot informāciju, kas bija ņemta pat no 1939. gada tautskaites materiāliem par saimniecību stāvokli.” Grāmatā pirmo reizi apkopotā veidā runāts par LPSR drošības dienestu darbību ārvalstīs, tas ir, izlūkošanas darbību rietumvalstīs. Maskavai bija svarīga trimdā esošo latviešu izspiegošana nolūkā diskreditēt. Uz Rietumiem nosūtītie aģenti apzināti šķēla trimdas latviešu organizācijas, piemēram, “Daugavas vanagus”, apmeloja tās līderus Vili Janumu un Vili Hāzneru. Pēc tam, izmantojot “atmaskojumus”, 60. gados tika īstenota propagandas kampaņa arī Latvijā, cenšoties jebkuru trimdinieku saistīt ar nacistu noziegumiem.