Videokonferencē Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena aicināja pasaules valstis uz kopīgu rīcību koronavīrusa pandēmijas apturēšanā.
Videokonferencē Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena aicināja pasaules valstis uz kopīgu rīcību koronavīrusa pandēmijas apturēšanā.
Foto: EPA/SCANPIX/LETA

Covid-19 vakcīnas izstrādei plānots izdot 4 miljardus eiro. Apkopo resursus pret koronavīrusa pandēmiju 0

Vakar notikušajā globālajā videokonferencē par naudas vākšanu cīņai pret koronavīrusa pandēmiju bija plānots savākt vismaz 7,5 miljardus eiro, lai izstrādātu vakcīnu, iepir­ktu zāles un diagnostikas preparātus pirmām kārtām pasaules trūcīgāko valstu vajadzībām.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Uz kopīgu rīcību pandēmijas apturēšanā aicināja Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Lei­ena, ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs, virknes Eiropas valstu – Itālijas, Francijas, Vācijas, Britānijas, Norvēģijas, kā arī Kanādas – līderi.

Konferences dalībvalstu sastāvs liecina par straujo pārbīdi pasaules vadošo valstu rangā trīs mēnešos kopš koronavīrusa pandēmijas uzliesmojuma.
CITI ŠOBRĪD LASA

Pirms videokonferences izplatītā paziņojumā Eiropas amatpersonas norādīja, ka savāktā nauda tiks piešķirta atzītām starptautiskām organizācijām un pētniecības uzņēmumiem, un jauna struktūra šo līdzekļu pārvaldīšanai netiks veidota.

Līderi cer, ka šī iniciatīva dos stimulu vēl nebijušai globālai sadarbībai starp zinātniekiem, varasiestādēm, nozarēm, valdībām, starptautiskām organizācijām, fondiem un veselības aprūpes profesionāļiem.

Šā ierosinājuma kritiķi gan uzskata to drīzāk par Eiropas tēla popularizēšanu pasaulē nekā stimulu jaunam kopējam solim pandēmijas apkarošanā, jo vienuviet varētu tikt likta nauda, kas izdota šim mērķim kopš 30. janvāra, kā arī valstu budžetos jau atvēlētā nauda humānajai palīdzībai, atzīmē izdevums “Politico”.

Šai ierosmei nepievienojās ASV prezidents Donalds Tramps, kurš nesen centās pārpirkt vācu biotehnoloģijas firmu, kas strādā koronavīrusa vakcīnas izveidē. Daži analītiķi ar izbrīnu atzīmē Saūda Arābijas dalību konferencē.

“Tas varētu palīdzēt izvairīties no “veselības nacionālisma” izpauduma,” izteicies kāds Eiropas Komisijas pārstāvis.

Saūda Arābijas kroņprincis Mohammads bin Salmans tiek asi kritizēts par saistību ar arābu izcelsmes ASV žurnālista slepkavību 2018. gadā. EK skaidro Saūda Arābijas uzaicināšanu ar faktu, ka tā šogad rīko G20 valstu grupas apspriedi.

No 7,5 miljardiem eiro, ko paredzēts savākt, četrus miljardus plānots izdot vakcīnas izstrādes finansēšanai, divus miljardus zālēm un 1,5 miljardus diagnostikas preparātiem.

Ķīna, kur sākās koronavīrusa pandēmijas izplatīšanās, paziņojusi, ka dos savu pienesumu konferences fondam.

EK prezidente Urzula fon der Leiena paudusi cerību, ka ASV valdība tā vai citādi pievienosies šai ierosmei, kurā piedalās vairākas ASV firmas un Bila Geitsa fonds.

ASV prezidents Donalds Tramps paziņojis, ka vakcīna pret koronavīrusu būs gatava līdz gada beigām, kā arī prognozējis, ka Covid-19 upuru skaits ASV diemžēl sasniegs 100 000.

“Sacensība izstrādāt vakcīnu pret koronavīrusu nav sāncensība starp valstīm, bet vissteidzamākais kopīgais uzdevums mūsdienās,” paziņojis Britānijas premjerministrs Boriss Džonsons, kurš, pateicoties ārstu pūlēm, spēja atveseļoties no Covid-19.

Reklāma
Reklāma

Britānijas valdība apstiprinājusi, ka piešķirs konferences fondam 388 miljonus mārciņu, taču šī summa ir daļa no Apvienotās Karalistes 744 miljonu mārciņu ārvalstu palīdzības budžeta.

Eiropas valstis bažījas, lai vakcīnas ražošana nenonāktu tikai vienas valsts, piemēram, ASV, uzņēmumā, kas varētu diktēt cenas, atzinis Francijas prezidenta Emanuela Makrona padomnieks.

Francijas ieskatā, vakcīnas globālai izplatīšanai vajadzētu būt vienlīdzīgai kā Eiropā, tā citviet pasaulē. Eksperti atzīst, ka Eiropas Komisijai nav reālu sviru privātu farmakoloģijas firmu ietekmēšanai.

Nevalstisko organizāciju pārstāvji uzstāj, ka vakcīnas izstrādes gaitā ir jāveido juridiski saistošs mehānisms, lai tās cena nekļūtu par nepārvaramu barjeru, it īpaši, ja vakcīnas izveidē ir izmantota nodokļu maksātāju nauda.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.