Apkaunojošais teātris Jūrmalā. Brigmanis dīvainības nesaskata: “Mēs viņus nekomandējam.” 12
Jūrmalas domes priekšsēdētāja zelta ķēdei ir teju vai mistisks pievilkšanas spēks. Nesen atlaisto kūrortpilsētas mēru Gati Truksni centienos to atgūt nespēja apturēt ne aizdomās turētā statuss krimināllietā, ne sniegputenis, ne it kā sašķobījusies veselība, ne jūrmalnieku nicinājums un pat ne paša partijas biedru aicinājums piebremzēt, draudot pretējā gadījumā viņu izslēgt no savām rindām.
“Trukšņa atgriešanās amatā ir absurda teātris, kas ciniskā veidā demonstrē Jūrmalas sabiedrībai, ka domes deputāti ar viņu viedokli nerēķinās,” uzskata partijas “Vienotība” ģenerālsekretārs Artis Kampars. Iespējams, “Vienotība”, kas uz Jūrmalas mēra amatu neveiksmīgi mēģināja virzīt Ivetu Blauu, jūt politisku skaudību, bet par notikušo neērti jūtas arī G. Trukšņa pārstāvētās Latvijas Zaļās partijas (LZP) vadība. Naktī starp ceturtdienu un piektdienu LZP valde pieņēma lēmumu, kurā aicina Truksni nekandidēt uz mēra amatu līdz nākamajām pašvaldību vēlēšanām (vai vismaz līdz brīdim, kamēr viņam tiek noņemts aizdomās turētā statuss krimināllietā), lai negrautu partijas tēlu un dotu jūrmalniekiem laiku izprast pašvaldībā notikušo.
Piektdienas rītā pirms domes sēdes LZP priekšsēdētājs Edgars Tavars informēja Truksni par šo lēmumu, taču, kā zināms, viņš to ignorēja. “Tādēļ šonedēļ mēs lemsim par jaunas valdes sēdes sasaukšanu, kurā skatīsim jautājumu par Gata Trukšņa izslēgšanu no partijas,” informēja E. Tavars. Uz šo valdes sēdi sniegt skaidrojumu tiks aicināts arī Jūrmalas mērs. Tavars neizslēdz iespēju, ka Truksnis varētu saglabāt biedra statusu, bet tikai tajā gadījumā, ja spēs pārliecinoši argument savu rīcību. “Pret viņa darbību mēra amatā mums nav nekādu iebildumu. Gluži otrādi – viņš bija ļoti prātīgs mērs,” uzsvēra Tavars.
Savukārt Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis nesaskata nekādas problēmas vai dīvainības Jūrmalas deputātu rīcībā, atjaunojot amatā Truksni: “Mans uzskats pavisam vienkāršs – domes deputātus ievēlēja jūrmalnieki, un viņi rīkojas savu vēlētāju interesēs, pārstāv viņu viedokli. Mēs viņus nekomandējam.” Gan Brigmanis, gan Tavars pauda pārliecību, ka Truksnis joprojām bauda jūrmalnieku uzticību un atbalstu. Brigmanis intervijā “NRA” arī izteicies, ka Jūrmalā pat sākta parakstu vākšanas kampaņa mēra atbalstam. Uz “LA” lūgumu pastāstīt sīkāk par šo parakstu vākšanu un tās organizatoriem Brigmanis attrauca, ka neko par to nezinot.
“Latvijas Avīzes” sazvanītie jūrmalnieki domes rīcību lielākoties vērtē kritiski. “Tā ir kā nožēlojama komēdija, kuru kauns pat skatīties. Skumjākais, ka pašvaldībā notiekošais atstāj degradējošu iespaidu uz cilvēku taisnīguma izjūtu un morāles kategorijām,” bēdīgi secināja rakstniece un jūrmalniece Anna Žīgure. “Truksnis gan nav vienīgais vainīgais – Jūrmalā jau vairāk nekā 20 gadus pastāv koruptīva shēma. Līdzīgas problēmas savulaik bija arī Spānijas kūrortpilsētā Marbellā, kur valdība galu galā nomainīja visu domes sastāvu. Mums arī vajadzētu valdības iejaukšanos, pievēršot pastiprinātu uzmanību pašvaldības darījumiem un lēmumiem, iespējams, norīkojot kādu pagaidu administrāciju domes vietā, jo ar vēlēšanām vien nekas neuzlabojas. Mērus un deputātus vēlēšanās nomainām, bet drīz vien arī jaunie politiķi turpina priekšgājēju stiķus. Baidos, ka arī nākamgad gaidāmās pašvaldību vēlēšanas neko šeit nemainīs.”
Par Brigmaņa piesaukto Trukšņa atbalsta parakstu vākšanu manis uzrunātie jūrmalnieki neko nebija dzirdējuši. “Gluži otrādi – esmu manījis tikai parakstus pret Truksni un viņa vadītās domes rīcību, piemēram, pret kāpu apbūvi un citiem šaubīgiem lēmumiem. Viņa atgriešanās amatā ir satriecošs kauns visai pilsētai,” teica Vilhelms Klincāns no Priedaines.
Pēdējie notikumi likuši pārdomāt savu izvēli arī tiem cilvēkiem, kas iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās atbalstīja Truksni un ZZS, piemēram, jūrmalniekam Laimonim Ķudam: “Es pagājušoreiz balsoju par Truksni. Kā mērs viņš nebija slikts un patiešām ieviesa zināmu kārtību pilsētā. Arī KNAB sāktā izmeklēšana man šķita baltiem diegiem šūta, drīzāk tā ir priekšvēlēšanu cīņas sastāvdaļa. Taču šī izmisīgā raušanās pie varas man nešķiet cienīga un rada aizdomas. Uzvedas kā tādi bērnudārznieki. Tādēļ šobrīd vēl nezinu, par ko balsošu nākamgad.”
Kā ziņots, Gata Trukšņa ievēlēšanai par Jūrmalas domes priekšsēdētāju izšķirošā bija viena balss. Opozīcijas deputāti viņa izvirzīšanu nosauca par spļāvienu jūrmalnieku sejā un mēģināja “noraut kvorumu”, pametot sēžu zāli, bet šis plāns neizdevās. Trukšņa atgriešanos amatā atbalstīja astoņi no 15 pašvaldības deputātiem – septiņi ZZS biedri un “Saskaņas” pārstāve Karina Siņkēviča, kura 13. oktobrī balsoja par Trukšņa atlaišanu no amata. Savu uzskatu maiņu Siņkēviča skaidro īsi: “Jūrmalas domē patlaban nav citu alternatīvu, kas spētu nodrošināt konstruktīvu un plānveidīgu darbu.” Viņas pozīcija nav guvusi atbalstu partijā “Saskaņa”, tādēļ Siņkēviča no tās izstājusies un turpmāk strādāšot pašvaldībā kā neatkarīgā deputāte.
Kopumā Jūrmalas domē ir 15 deputāti. Septiņi mandāti pieder ZZS, trīs – “Saskaņai”, pa diviem – “Vienotībai” un “Tev, Jūrmalai”, viens mandāts Nacionālajai apvienībai.