Foto – Ilmārs Jargans

Kā dezinficēt stropa rāmīšus? Atbild eksperts 0

Jautājums. Kā dezinficēt lietotus stropa rāmjus? Bitēm ir bijusi caureja, dažas saimes ziemā iznīkušas. It kā slimību nav... GUNĀRS AIZKRAUKLĒ

Reklāma
Reklāma
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
Lasīt citas ziņas

Piesardzīgi biškopji teic, ka no bojāgājušajām saimēm nevienu kāri nedrīkst pārvietot uz citām, vienalga, kāds būtu bojāejas cēlonis. Par to, ka varētu bez dezinfekcijas tālāk izmantot kāres ar caurejas traipiem, beigtām bitēm šūnās un pelējumu, vispār nevar būt ne runas.

Par efektīvākajām metodēm apkāru dezinfekcijā stāsta Kuldīgas novada Turlavas pagasta zemnieku saimniecības “Baļļas” saimnieks Helmuts Bergholds.

CITI ŠOBRĪD LASA

Biškopji nereti praktizē lietoto apkāru dezinfekciju ar liesmu – apdedzinot ar lodlampu. Pirms apdedzināšanas rāmīšus pilnībā notīra no vaska, propolisa un peru krekliņu paliekām. Tas ir ļoti darbietilpīgs process. Pāris saimēm to vēl var paveikt, bet ne lielākai saimniecībai. Turklāt apdedzinātās apkāres kļūst tumšas.

Viena no labākajām metodēm ir dezinfekcija ar 1,5% karstu nātrija hidroksīda (NaOH, kaustiskās sodas jeb ziepju zāļu) šķīdumu. To dara šādi: uz 150 l ūdens ņem 2,5 kg nātrija hidroksīda, šķīdumu uzkarsē līdz 90–100 grādiem. Rāmjus sasien krusteniski ķīpās pa 20 (atkarībā no katla lieluma) un zem sloga iegremdē šķīdumā uz 3–4 minūtēm. Pēc tam iegremdē etiķūdenī, lai neitralizētu lieko sārmu. Skalo ar augstspiediena ūdens strūklu un žāvē labi vēdināmā telpā. Ja apkāres ilgstoši atrodas mitrumā, tās deformējas. Pēc apstrādes apkāres pilnībā notīrās no vaska un propolisa un iegūst skaistu zeltainu toni.

SVARĪGI

Sārma šķīdums ir ļoti bīstams, tāpēc darbā ar to jāievēro piesardzība un obligāti jālieto aizsargbrilles, respirators, lai neieelpotu tvaikus, jāvalkā gumijota skotele, gumijas zābaki un cimdi, kas paredzēti darbam ar agresīvām ķīmiskām vielām. Pa rokai jābūt etiķskābes šķīdumam. Ja gadījumā sārma šķīdums tomēr nonāk uz ādas, tas jānomazgā ar lielu daudzumu ūdens, līdz pazūd ziepjainā sajūta, pēc tam vēl jānoskalo ar 3% etiķskābi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.