Bitenieku rudens darbi – ieroču arsenāls cīņā ar varrām 0
Konsultējis bitenieks Armands Gumbris
Svarīgs darbs rudenī dravās ir varru apkarošana. Praksē par labu atzīta metode – pirmo apstrādi veikt tūliņ pēc ligzdas sašaurināšanas. Barot – tikai pēc vienas vai divām dienām.
Ieteicamākie bioloģiskie līdzekļi
Dažu saimju apstrādei piemērotāk ir pilināt līdzekli Hive Clean vai skābeņskābi. Tas svarīgi visiem, kuri vēlas saimniekot ar bioloģiskajām metodēm. Būtiski ievērot, ka preparātiem apstrādes laikā jābūt siltiem, ap +35…+40 °C. Tas sevišķi attiecas uz Hive Clean, kura sastāvā ir ēteriskā eļļa.
Instrukcijā norādīts, ka ar skābi apstrādā, kad bites jau savilkušās kamolā, temperatūra ir ap +5 °C un nav peru. Taču praktiķi iesaka negaidīt septembra beigas vai oktobri un darīt jau tagad. Vakaros temperatūra jau ir pietiekami zema, un līdzeklis labāk piekļūs bitēm, kuras vēl nav blīvā kamolā.
Labi, ja otrā dienā pēc apstrādes ir slikts laiks. Tad bites neizlidos, un uz grīdiņas nobirušās ērces aizies bojā. Vislabāk, ja stropiem ir stiepļu grīdiņa, kam kaitēkles izbirst cauri un nevar vairs nokļūt uz bitēm.
Par efektīvāku uzskata līdzekļa izsmidzināšanu uz bitēm (izceļot rāmjus), jo saskarē ar smalkajiem šķidruma pilieniem nonāk vairāk bišu, nekā pilinot starp rāmjiem, taču smidzinot grūti nepārdozēt preparātu. Tādā gadījumā var iet bojā gan ērces, gan bites.
Pēc apstrādes var pieklauvēt pie stropa vai bites kā citādi pakaitināt, lai, nervozi rosoties, pēc iespējas vairāk bišu nonāk saskarē ar pretērču līdzekli.
Lai vieglāk atcerēties ērču apstrādes laikus (tās veic aptuveni ar nedēļas starplaiku), šo darbu var ieplānot konkrētā dienā.
Ērcēm maina ēdienkarti
Vislabāk ir dažādot pretērču cīņas līdzekļus vai metodes. Piemēram, skābes pilināšanu apvienot ar apdūmošanu vai, piemēram, skābes pilināšanu (1–2 reizes) papildināt ar pretvarroatozes plāksnīšu lietošanu (ja nesaimnieko ar bioloģiskajām metodēm). Jāielāgo, ka plāksnītes stropā nedrīkst turēt ilgāk par 3–4 nedēļām. Tas nav pieļaujams biškopības produkcijas kvalitātes dēļ un tāpēc, ka izdzīvojušajām ērcēm var veidoties rezistence.
Preparātu lietošanu var apvienot ar tranu izgriešanu. Arī tad būs vairākas metodes, turklāt ērču skaits tiks ierobežots visu vasaru. Daļēji ērču koncentrāciju saimē mazina arī spiets vai atdaleņu veidošana.
Uz plāksnītēm jābūt norādei, ka tās domātas tikai apstrādei pret varrām. Ja minēts, ka palīdz arī pret citām slimībām, tās satur antibiotikas, tāpēc lietot nedrīkst (parasti piedāvā nelegālo preču tirgotāji no Krievijas, Ķīnas u.c.).
Jaunums ieroču arsenālā
Par iedarbīgu un vieglu metodi cīņā ar ērcēm var uzskatīt ietaisi, kad skābe tiek sublimēta, proti, saime tiek apdūmota. Ir sausā versija, kad skābi ieber iekšā un ar to apdūmo bites. Pieredzējuši bitenieki par perspektīvu uzskata dūmotāju, kam darba šķīdums ir spirts un skābeņskābe.
Aparātu konstrukcija atšķiras. Ir sausās, ar šķidrumu lietojamās, ar iespēju dozēt, ar elektriskajām šķiltavām aprīkotas u.c. Latviešu dravnieki tos nodēvējuši par varru puškām (viens no izplatītākajiem variantiem ražots Ukrainā, tāpēc tāds nosaukums – varru puška jeb lielgabals) un pašu apstrādi par puškošanu. Šāda ietaise maksā aptuveni 100 eiro. Papildus jāiegādājas maska, cimdi un brilles, lai pasargātu sevi no skābes tvaikiem.
Bitenieks Armands Gumbris savā dravā pārbaudījis Ukrainas recepti –apstrādei izmantojis darba šķīdumu, kura pagatavošanai vajag 100 g spirta (96%) un 15 g skābeņskābes. Spirtu ielej burciņā un ieber skābi. Karsē ūdens peldē (+40…+50 °C), līdz skābe izšķīdusi. Tad nostādina, lai nosēžas neizkusušie kristāliņi, kas var aizsprostot ietaises stobra caurulīti.
Receptes var atšķirties. Igauņu bitenieki lieto koncentrētāku darba šķīdumu.