Foto: SHUTTERSTOCK

Apiņi veselībai, miegam, garšas kārpiņām un amuletos 2

Autors: Antra Krastiņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Daudzviet mitros lapu koku mežos, krūmājos, upju krastos, ap kokiem apvijies, aug divmāju augs apinis (Humulus lupulus L.). Divmāju tāpēc, ka tiem ir gan sievišķā tipa ziedi, kas sakopoti čiekuriņos, gan vīrišķā tipa ziedi, kas sakopoti skarās. Apini dziedniecībā un uzturā jau izsenis izmantojušas daudzas tautas, arī senie latvieši. Alus darīšanā, kā vēsta seni raksti, apiņu ziedus jeb rogas lieto kopš 11. gadsimta, bet ārstniecības nolūkā – daudz agrāk.

Apiņi satur ēterisko eļļu, sveķus, rūgtvielas, C, B1, B4, A un PP vitamīnu, skudrskābi, magniju, kalciju, sēru, dzelzi, cinku, kāliju, fosforu, lupulīnu, varu. Drogu – sievišķo ziedu galviņas – ievāc augusta beigās, septembrī, kad tās sāk nogatavoties un vēl ir dzelteni zaļas. Norauj ar visiem kātiņiem, lai augļkopas neizjuktu. Žāvē tūlīt pēc ievākšanas labi vēdināmā telpā vai laukā, izklājot plānā kārtiņā.

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto: SHUTTERSTOCK

Ārsts fitoterapeits Artūrs Tereško stāsta: “Tautas medicīnā apiņa rogas lieto nervu sistēmas, sirds un gremošanas orgānu darbības traucējumu novēršanai, arī ādas slimību ārstēšanai. Apiņi satur lupulīnu, rūgtvielas humulonu un lupulonu, kam piemīt antibakteriālas un fitoncīdas īpašības, tāpēc apiņus var izmantot gripas epidēmijas laikā un profilaktiski, lai nesaslimtu. Tajos ir arī diezgan daudz naringenīnu, tāpēc noder profilaksei, lai novērstu aknu audzēju. Vienlaikus būs labums nerviem, labāk izies vēders, uzlabosies miegs. Sievietēm samazināsies klimaktēriskās problēmas.

Recepte: 2 apiņu rogas aplej ar 1 glāzi verdoša ūdens, ļauj ievilkties 10 minūtes. Lieto pa pusglāzei no rīta un pirms pusdienām. Vakarā uz tām pašām rogām uzlej glāzi verdoša ūdens, atdzesē un izdzer pirms miega.

Jāatzīst, ka apiņu ekstrakts vairāk piemērots sievietēm, jo satur sievišķīgo hormonu estrogēnu, kas uz vīriešiem atstāj ne visai labu iespaidu – t.s. alus vēderi rodas ne tikai no kalorijām bagātā alus, bet arī apiņa estrogēniem. Tāda iedarbība, kā raksta vācieši, īpaši piemītot skārda kārbās pildītam alum. Līdztekus apinis novājina potenci. Toties miegs pēc alus baudīšanas ir labs.”

Dziednieks, pirtnieks Juris Kraucis visiem, kam ir problēmas ar miegu, iesaka pagatavot apiņu spilvenus – spilvendrānā ielikt vairākas saujas rogu. Sasilstot no tām izdalās ēteriskā eļļa, kas nomierina un uzlabo miega kvalitāti. Vienlīdz labi iedarbojas gan bērniem, gan pieaugušajiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.