Ilze Lore: Apgrozāmo līdzekļu grants pieejams plašāk: uzņēmējiem, kuri nekvalificējas atbalstam iepriekš, tagad ir iespējams to saņemt 0
Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Tā kā Ekonomikas ministrija ir saņēmusi Eiropas Komisijas saskaņojumu par šī gada sākumā valdības apstiprinātajiem grozījumiem atbalsta programmā granta (dāvinājuma) saņemšanai apgrozāmajiem līdzekļiem Covid-19 skartajiem uzņēmumiem, tad Valsts ieņēmumu dienests (VID) jau kopš 5. marta pieņem pieteikumu šī veida atbalsta saņemšanai pēc precizētajiem kritērijiem.
Ekonomikas ministrijas Uzņēmējdarbības konkurētspējas departamenta direktora vietniece Ilze Lore “Latvijas Biznesam” skaidroja, ka tad, kad apgrozāmo līdzekļu granta programma tikusi apstiprināta 2020. gada 10. novembrī, neviens neesot zinājis, cik ilgi šī programma darbosies.
“Tika uzskatīts, ka programma darbosies maksimāli divus mēnešus, pēc tam to vairs nevajadzēs. Tad arī programmas nosacījumi bija izstrādāti atbilstoši tā brīža vajadzībām – sākotnēji bija iekļautas konkrētas nozares, kurām paredzēts atbalsts, šis kritērijs gan tika diezgan ātri atcelts kā pārāk ierobežojošs. Šobrīd, saprotot, ka Covid-19 nav uzvarēts un atbalstu jāturpina sniegt plašāk, bija jāpārskata šīs programmas noteikumi.
Diskutējot ar uzņēmējiem, iezīmējās vairākas problēmsituācijas, kas ierobežo uzņēmēju iespējas piedalīties šajā programmā. Piemēram, sākumā atbalstam varēja kvalificēties jaundibināti uzņēmumi, kas reģistrējušies VID kā nodokļu maksātāji no 2020. gada 1. janvāra, bet tie, kas reģistrējušies pirms šī datuma, – nevarēja.
Taču, izskatot uzņēmēju iesniegumus, tika konstatēts, ka ir pietiekami daudz gadījumu, kuros uzņēmumi ir nodibināti un reģistrējušies pirms 2020. gada 1. janvāra, taču saimniecisko darbību uzsākuši tikai pēc šī datuma vai arī neilgi pirms tā. Tādēļ tapa izmaiņu norma, ka atbalstam var pieteikties arī tie uzņēmumi, kas uzsākuši saimniecisko darbību 2019. gadā. Tāpat konsultāciju laikā LDDK un Latvijas Banka ierosināja piešķirt atbalstu arī tādiem uzņēmumiem, kuriem krities apgrozījums salīdzinājumā ar 2019. gadā uzrādīto.
EM bija svarīgi iestrādāt tādus atbalsta kritērijus, kas ļautu atbalstīt reāli darbojošos uzņēmumus, bet neļautu saņemt atbalstu fiktīvajiem un “tukšajiem” uzņēmumiem. Šķiet, ka sadarbībā ar LDDK tas ir izdevies. Visbeidzot uzņēmējiem pozitīva ziņa ir tā, ka apgrozāmo līdzekļu granta programmas darbības termiņš pagarināts līdz šī gada maija beigām un palielināts arī šīs programmas ietvaros saņemamā atbalsta apjoms,” teica I. Lore.
Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem apgrozāmo līdzekļu atbalsta apmērs ik mēnesi, sākot no 2021. gada 1. janvāra līdz 31. maijam, būs 60% no uzņēmuma bruto darba algas kopsummas (tajā skaitā arī veiktās darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas), par kuru samaksāti darba algas nodokļi 2020. gada augustā, septembrī un oktobrī, bet ne vairāk kā 100 000 eiro mēnesī un ne vairāk kā 1 800 000 eiro mēnesī kopā saistītu personu grupai.
Apgrozāmo līdzekļu grants tiek piešķirts Covid-19 krīzes skartiem uzņēmumiem apgrozāmo līdzekļu plūsmas krituma kompensēšanai, lai pārvarētu Covid-19 infekcijas otro izplatīšanās vilni.
Ja uzņēmums iepriekš – šā gada janvārī un februārī – nekvalificējās atbalsta saņemšanai, bet pēc precizētajiem kritērijiem tas var kvalificēties, uzņēmums var iesniegt iesniegumu atbalsta saņemšanai arī par š.g. janvāri un februāri (iesniegums jāiesniedz par katru mēnesi atsevišķi, apliecinot apgrozījuma kritumu attiecīgajā mēnesī). I. Lore arī uzsvēra, ka apgrozījuma krituma aprēķinā saņemtā atbalsta apmērs netiek ņemts vērā – tātad vienā mēnesī saņemtais atbalsts nekļūs par šķērsli, lai saņemtu atbalstu nākamajā. Apgrozāmo līdzekļu atbalsta saņemšana neatceļ nodokļu nomaksas un grāmatvedības kārtošanas prasības, norāda Ekonomikas ministrija.
Lai noteiktu, vai uzņēmums ir faktiski uzsācis saimniecisko darbību pēc 2019. gada 1. janvāra, Valsts ieņēmumu dienests vērtēs, vai attiecīgajā gada pārskatā atspoguļojas pasākumu kopums, kas identificē, ka uzņēmums plāno uzsākt saimniecisko darbību, piemēram, noslēgti darba līgumi, telpu nomas līgumi u.tml. Minētā pieeja nozīmē, ka uzņēmums var būt reģistrēts arī agrāk, piemēram, 2017. gadā, bet pēc 2019. gada bijusi faktiskā saimnieciskā darbība.
Apgrozāmo līdzekļu grantam var pieteikties katru mēnesi līdz 2021. gada 31. maijam, iesniedzot iesniegumus Valsts ieņēmumu dienesta (VID) EDS, vēlākais, līdz 15. jūnijam un iesniedzot pieteikumu par katru mēnesi atsevišķi. Atbalstu komersanti varēs izlietot no atbalsta piešķiršanas brīža, bet ne vēlāk kā 2021. gada 31. jūlijam. Kritērijus un kārtību granta piešķiršanai Covid-19 krīzes skartajiem nodokļu maksātājiem apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai nosaka Ministru kabineta 10.11.2020. noteikumi Nr. 676 “Noteikumi par atbalstu Covid-19 krīzes skartajiem uzņēmumiem apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai”. Atbalsta programmas kopējais finansējums ir 310,8 miljoni EUR. Līdz šā gada 2. martam pēc 6022 iesniegumiem VID izmaksājis grantus kopumā 56 milj. eiro apmērā.
UZZIŅA
Mainītie nosacījumi apgrozāmo līdzekļu grantam
Līdz ar precizētajiem kritērijiem no š.g. janvāra līdz maijam ikmēneša grantam (dāvinājumam) apgrozāmo līdzekļu plūsmas krituma kompensēšanai varēs pieteikties uzņēmumi, kuru apgrozījuma kritums attiecīgajā mēnesī atbilst vienam no šādiem kritērijiem:
atbalsta perioda mēnesī uzņēmuma apgrozījums ir krities vismaz par 20%, salīdzinot ar vidējo apgrozījumu 2020. gada augustā, septembrī un oktobrī kopā, un atbalsta perioda mēnesī apgrozījums ir krities vismaz par 30%, salīdzinot ar apgrozījumu 2019. gada vai 2020. gada attiecīgajā mēnesī;
reģistrēts Valsts ieņēmumu dienestā kā nodokļu maksātājs pēc 2020. gada 1. janvāra, un atbalsta perioda mēnesī apgrozījums ir krities vismaz par 20%, salīdzinot ar vidējo apgrozījumu 2020. gada augustā, septembrī un oktobrī kopā;
uzsācis saimniecisko darbību pēc 2019. gada 1. janvāra, un atbalsta perioda mēnesī apgrozījums ir krities vismaz par 20%, salīdzinot ar vidējo apgrozījumu 2020. gada augustā, septembrī un oktobrī kopā;
atbalsta perioda mēnesī uzņēmuma apgrozījums ir krities vismaz par 30%, salīdzinot ar 2019. gada atbilstošo kalendāra mēnesi, un apgrozījums kopš 2020. gada 1. aprīļa vismaz trīs mēnešus ir pārsniedzis 10% no 2019. gada atbilstošā kalendārā mēneša apgrozījuma.
Dati: Ekonomikas ministrija