Plūmes: to kopšana un jaunākās šķirnes 0
“Dārzā aug trīsgadīgi plūmju koki. Tiem izauguši 1,5 m gari jaunie zari, kas stiepjas uz sāniem. Vai garos zarus drīkst apgriezt?” DAINA OGRĒ
No senajām, labi zināmajām mājas plūmju šķirnēm dārzos bieži stāda ‘Viktorija’, ‘Ulena Renklode’, ‘Lāse’, ‘Vengerka Zarečnaja’, ‘Narač’, ‘Opal’, ‘Pedrigon’. Jaunākās Dārzkopības institūtā izveidotās mājas plūmes ir ‘Ance’, ‘Adele’, ‘Sonora’ un ‘Lotte’.
Dārzkopības institūta pētniece Dzintra Dēķena skaidro: – Ja mājas plūmēm pirmajos gados dzinumi izaug garāki par metru, tas nozīmē, ka koki ir labi samēsloti, pat pārāk labi kopti. Pavasarī tos nepieciešams saīsināt apmēram par 1/3 no garuma. Apgriežot jāraugās, lai koka galotne būtu garāka par sānzariem un kociņa augstākie zari pāraugtu apakšējos. Pirmajos gados ļoti svarīgi, lai koka zari nebūtu ar šauru leņķi. Ja nepieciešams, tos atliec, izmantojot knaģi vai auklu. Vēlāk izlabot būs grūti. Vasarā šādi veidotam kociņam jāizgriež vertikāli augošie zari un vainaga vidū augošie dzinumi, kas samazina gaismas daudzumu.
No diploīdajām jeb hibrīdplūmēm Latvijā populārākās ir ‘Komēta’ un ‘Skoroplodnaja’. Tām garie, jaunie dzinumi noteikti jāīsina katru pavasari, jo uz tiem spēcīgi veidojas ziedpumpuri. Ja neapgriež, zari bagātas ražas gados stipri noliecas un vējā var nolūzt. Īsinot labāk veidojas jaunie dzinumi, koks tik ātri nenoveco. Veidojot izgriež arī zarus, kas vainagā krustojas.