Vai tiešām jāapgriež ziedošas ābeles? 0
Televīzijas raidījumā redzēju, ka saimnieks apgrieza zarus ziedošām ābelēm, jo gaidāma laba raža. Vai tad tā nav jānormē jūlijā, retinot augļaizmetņus? MĀRĪTE JELGAVAS NOVADĀ
Engures novada zemnieku saimniecības “Eglāji” īpašnieks, augļkopības konsultants Guntis Ofkants, par kura saimniecību tika veidots sižets, stāsta: – Augļu kokus neveidojam ziemā, jo salst rokas un tad mums ir intensīvs ābolu tirgošanas laiks. Zarus izgriežot vai noplēšot retinām visu vasaru līdz pat augustam, kad jāsāk vākt augļus. Vasarā labi redzamas zaru un lapu sabiezinājuma vietas, kā arī nokaltušie zari.
Citi augļkopji retina augļaizmetņus – tad tie ļoti strauji pieņemas lielumā un svarā. Saimniecībā “Eglāji” to laika trūkuma dēļ nedara, tāpēc griež ziedošus zarus maijā. Tas ir dubultieguvums, jo vienlaikus tiek retināts vainags un augļi bagātīgi ražojošiem kokiem.
Augļkopis piebilst, ka puspundura ābelēm vainagu veido tāpat kā pundurkokiem, proti, slaidās vārpstas formā. Kokam atstāj tikai vienu vadzaru. Pārējie ir pamatzari, kurus izgriež tad, kad izauguši pārlieku resni vai ir bojāti. Uz pamatzariem esošos klājzarus regulāri īsina, atstājot celmiņu. Izgriež arī pārāk spēcīgos, uz augšu augošos klājzarus.