Apģērbti griesti 0
Mūsdienās tradicionālā ģipša vietā uz griestiem, sienām un mēbelēm mēdz izmantot poliuretāna un polistirola dekorus. Tie ir izturīgi, neplīst, nebaidās mitruma un ar laiku nemaina krāsu. Atšķirībā no sarežģītās ģipša dekoru uzstādīšanas poliuretāna izstrādājumus parasti pielīmē ar speciālu poliuretāna līmi, kas palīdz veidot bezšuves savienojumu, vai izmanto šķidrās naglas.
Pirms montāžas elementiem vēlams dienu atrasties telpā, kur tie tiks uzstādīti, lai pierastu pie temperatūras un mitruma režīma. Šādus dekorus var izmantot gan iekšējā, gan ārējā apdarē, kā karnīzes, kupolus, ziedu vītnes, sienas dekorus, griestu rozetes, pilastrus, kolonnas un puskolonnas. Iekštelpās izmantojamā poliuretāna dekora virsma var būt laminēta un krāsojama ar ķīmiski neaktīvām krāsām. Virsma var būt arī no vienkārša putuplasta, kas labi krāsojas ar griestu krāsu. Fasādēm izmanto speciāli gruntētus dekorus un var krāsot ar visu veidu eļļas vai ūdens bāzes krāsām (nedrīkst izmantot nitrokrāsas).
Profillīstes
Interjeru racionāli organizēt ar dekoratīvajām putuplasta profillīstēm. Sienas paneļus parasti norobežo vai nu ar uzkrāsotu līniju, vai speciālu papīra tapešu apmali. Visefektīgāk izskatās telpiska (reljefa) profillīste, kas norobežo pāreju no vienas faktūras otrā. Ir plati, ornamentāli (ģeometriski, ziedu motīvi) dekoratīvo līstu modeļi, kuru rotājumu var pieskaņot kādam citam telpas akcentam, piemēram, mēbelēm, aizkariem, tapetēm vai plafonam. Virs tapešu augšējās malas zem profillīstes iespējams uzlīmēt dekoratīvu bordi (lentveida apmali), kuru savienojuma vietā ar tapeti piesedz ar mazu profillīstīti. Putuplasta līstes ir vieglas un vienkārši piestiprinās ar līmi vai sausajām naglām. Profillīstu cenas ir no pārdesmit santīmiem metrā līdz vairākiem latiem. Stūru savienojumu veidošanai izmanto speciālas zāģlādes.
Plafoni
Plafons organizē telpu, akcentē un pasvītro gaismas nozīmi, telpas centru – tēlaini sakot, satur visas telpas enerģētiku. Reljefie griestu dekori retušē griestu virsmu, un sīkie negludumi nobāl. Ja plafons ir ar ģeometrisku profilu, tas vieglāk iekļaujas interjerā, bet izteikta stila ornaments prasa sasaukties ar kādu citu detaļu telpā vai to var neuzkrītoši nokrāsot. Mazākie un lētākie medaljoni maksā pat zem lata, par Ls 10 – 15 iespējams jau komplektēt profilus un medaljonu vienai istabai. Pirms plafona pielikšanas tā vidū izgriež vietu griestu āķim un elektrības vadam (vēlāk varēs aizšpaktelēt). Plafonu pirms un pēc uzlikšanas var nokrāsot ar piemērotu krāsu. Ja mitru krāsu pabaksta ar cietu otu, veidojas pilienu efekts. Ja krāsu pa virsu norullē ar salocītu audumu, veidojas marmora efekts, ja pamazgā no virspuses ar ūdeni – nodiluma efekts. Dekoru var veidot arī daudzkrāsainu, izmantot zelta pastu un mākslīgos akmeņus no vecām rotām. Ja dekors apnīk, to iespējams noņemt vai pārkrāsot.
Uzziņa * Mājokļu dekoratīvie reljefi saistīti ar kokgriešanas tradīcijām. Uzlabojoties amatnieku instrumentiem, dekorus izgatavoja no mīksta akmens, ko vēlāk nomainīja ģipsis. Baroka stila rotājumiem raksturīgas ir lauzītas līnijas un sarežģīti ornamenti, tur bieži attēloti amori, ziedu un augļu virtenes. Lakoniskā klasicisma ģipša dekoros pārsvarā dominēja pareizas formas ģeometriskas figūras un simetrija, kas akcentēja interjera taisnās līnijas. Ampīra stilā bija lauru vainagi, degošas lāpas un citi kareivīgi atribūti. Toties jūgendstils līnijas atkal padarīja izlocītas un plūstošas. * Daži eksperti uzskata, ka sliktais enerģētiskais stāvoklis betona daudzdzīvokļu mājās ir aso telpu augšējo stūru dēļ. Tādēļ sienas un griestu savienojuma vietas vēlams noapaļot, piemēram, ar profillīstīti vai “Tenapora” masīvo stūra profilu. * Pirms ielikt lielāku darbu un līdzekļus interjera veidošanā, noderīgi savas idejas pārbaudīt, izmantojot lētākus materiālus. Ja rezultāts šķiet pievilcīgs, to realizē ar dārgiem materiāliem. |