Foto: Urfin/SHUTTERSTOCK

Apgaismojums garāžā – izvēle, ierīkošana un nozīmīgi knifiņi 0

Garāža ir viena no tām saimniecības telpām, kurai visbiežāk nav logu, kas nodrošinātu pietiekamu dabīgo apgaismojumu. Tieši tāpēc apgaismojuma ierīkošana tajā un gaismekļu izvēle jāveic ļoti rūpīgi.

Reklāma
Reklāma

Ierīkojot apgaismojumu jāņem vērā:

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

• garāžā atrodas ne tikai auto, bet bieži vien arī viegli uzliesmojošas vielas: degviela, dažādi šķīdinātāji, tīrītāji, krāsas, smērvielas;

• griestu augstums un kopējā garāžas platība – jāparedz, kur atrodas darba zonas: kur ierīkots darbgalds, stacionārā urbjmašīna, slīpripa;

CITI ŠOBRĪD LASA

• sienu apdare – apgaismojums atkarīgs no sienu apdares materiāla, tā krāsas un gaismas atstarošanas spējas. Jāizvēlas arī optimāls gaismekļu veids un gaismas intensitāte;

• apgaismojumam jāpatver visa telpa, tāpēc vēlami gan griestu, gan gaismekļi konkrētām darba zonām.

Kādas spuldzes izvēlēties

• Kvēlspuldzes. Savulaik, kad iespēja izvēlēties gaismekļus bija visai ierobežota, teju vienīgais risinājums bija kvēlspuldzes. Tomēr tām ir vairāki trūkumi, īpaši, izmantojot garāžā.

To kalpošanas laiks nav ilgs, un tiek patērēts daudz elektroenerģijas, ekspluatācijas laikā šīs spuldzes būtiski sakarst, tāpēc nebūs labākais risinājums, lai arī ir vislētākās.

Ja tomēr izvēle ir par labu kvēlspuldzēm, tās jāievieto drošos plafonos, kas pasargās ne tikai pašas spuldzes, bet arī garāžu, ja nu ekspluatācijas laikā spuldze plīst un ir iespējama dzirksteļošana.

• Luminiscences – dienasgaismas spuldzes. Tās kalpo ilgāk un arī dod vairāk gaismas, ir ekonomiskākas par kvēlspuldzēm, taču arī šīm spuldzēm ir virkne būtisku trūkumu. Tās ir visai jutīgas pret apkārtējās vides temperatūras, kā arī tīkla sprieguma izmaiņām.

Spuldzes kolbā ir dzīvsudraba tvaiki, kas, gadījumā ja kolbu sasit vai tā zaudē hermētiskumu, nokļūst apkārtējā vidē. Iespēja šādu spuldzi sabojāt garāžā ir pietiekami liela. Turklāt garāža ziemā tiek apkurināta salīdzinoši reti vai to nedara nemaz.

Reklāma
Reklāma

Luminiscences spuldzes var izmantot, ja spriegums elektrotīklā ir stabils, garāžas telpa siltināta un tiek regulāri apkurināta. Izvēloties šādas spuldzes, tās jāievieto drošos un izturīgos plafonos.

• Halogēnspuldzes. Efektīvs apgaismojuma veids, kas, neraugoties uz nelielajiem izmēriem, nodrošina daudz gaismas. Parasti izmanto konkrētu zonu apgaismošanai.

Tomēr šīm spuldzēm piemīt daudzi kvēlspuldžu trūkumi: halogēnspulzes nav noturīgas pret sprieguma kritumiem, kas iespējami, ja garāža ir garas elektrolīnijas galā un tiek ieslēgts kāds jaudīgs patērētājs, piemēram, metināšanas aparāts.

Šīs spuldzes baidās no putekļiem un paaugstināta mitruma. Nomainot spuldzes, nedrīkst tām pieskarties ar pirkstiem, līdzīgi kā nomainot halogēnspuldzes automašīnas lukturos. Tāpēc no halogēnspuldžu izmantošanas garāžā labāk atturēties.

• Gaismas diožu jeb LED spuldzes. Ņemot vērā LED spuldžu īpašības, tieši tās garāžā būs vispiemērotākās. Spuldzes ir drošas, ekspluatācijas laikā būtiski nesakarst, ir pietiekami noturīgas pret sprieguma kritumiem elektrotīklā.

Tām ir ilgs ekspluatācijas laiks, niecīgs elektroenerģijas patēriņš salīdzinājumā ar citām līdzvērtīgas intensitātes spuldzēm. Plaša formu, gaismas intensitātes dažādība ļauj izveidot pilnīgu un ērti ekspluatējamu apgaismojumu.

Padoms

Gaismekļiem jābūt ekono­miskiem, tiem nevajadzētu pārlieku sakarst un jāspēj darboties paaugstināta mitruma apstākļos un putekļainā vidē.

Apgaismojuma zonas

Vispārējā apgaismojuma ierīkošanai parasti izvēlas pie griestiem vai sienu augšdaļā izvietojamus gaismekļus. Tiem jārada pamatgaisma – pietiekami spilgta, lai darbošanās garāžā būtu droša.

Atsevišķām darba zonām, piemēram, darbgaldam, kur nepieciešams veikt nelielus, taču ļoti precīzus darbus, ieteicams izvēlēties intensīvāku apgaismojumu. Gaismeklis ar aukstāku gaismu jānovieto virs darba virsmas, savukārt plauktu apgaismojumam var izmantot siltāku gaismu.

Induļa Burkas zīmējums

Zīmējumā attēlots viens no iespējamiem apgaismojuma ierīkošanas veidiem, kur

1 – sadales kārba ar drošinātājiem,

2 – centrālais slēdzis,

3 – strāvas noplūdes automāts,

4 – sienas apgaismojums,

5 – rozešu bloks,

6 – remonta bedres sadales kārba un apgaismojums,

7 – slēdžu un rozešu bloks,

8 – transformators 220/12 V,

9 – griestu apgaismojums,

10 – griestu papildu apgaismojums.

Garāžā nepieciešami arī pārvietojamie gaismekļi, lai izgaismotu konkrēto darba vietu. Tiem jābūt stabili novietojamiem un drošiem, lai nejaušs trieciens gaismekļa krišanas gadījumā neizraisītu īssavienojumu.

Arī šiem gaismekļiem jābūt ar paaugstinātu mitrumnoturību. Tam bieži vien izmanto diožu spuldzes, kas darbojas no automašīnas akumulatora ar 12 voltu spriegumu.

Ja garāžā ir remonta bedre, tās apgaismojumam noteikti jābūt aizsargātam pret putekļiem un mitrumu. Ierīkojot apgaismojumu, visbiežāk remonta bedrei izvēlas 12 voltu spriegumu. Līdz ar to būs nepieciešams arī transformators sprieguma pazemināšanai.

Kabeļiem jābūt ar pietiekamu izolāciju un ievietotiem gofrēta metāla aizsarg­čaulā, ko sazemē. Remonta bedrē nedrīkst ierīkot rozetes, slēdžus – tiem jābūt ārpus remonta bedres.

Paši gaismekļi jāmontē speciālās nišās, lai būtu pasargāti no mehāniskiem bojājumiem un pilošiem šķidrumiem. Ne tikai kabeļu aizsargčaulām, arī gaismekļiem jābūt sazemētiem.

Ar ko sākt ierīkošanu

Speciālisti iesaka sākt ar tehnisko zīmējumu. Apgaismojuma plānošana būs daudz ērtāka un varēs vieglāk aprēķināt nepieciešamo materiālu daudzumu. Plānā jāparedz vieta sadalei, jānorāda gaismekļu atrašanās vieta un veids, kabeļu trases, slēdžu un rozešu uzstādīšanas vietas.

Jāparedz vieta automātiskajiem drošinātājiem un strāvas noplūdes automātam, transformatoram, ja tiks izmantots 12 V spriegums. Shēmā jānorāda paredzamais kabeļu un to čaulu garums, pierēķinot 20–25% rezervi.

Apgaismojumam vēlams izmantot kabeļus, kuru dzīslu šķērsgriezuma laukums ir 1,5 mm2, savukārt rozetēm, kur paredzēts pievienot elektriskās ierīces, dzīslu šķērsgriezuma laukumam jābūt 2,5 mm2. Visiem kabeļiem jābūt ar zemējuma vadu, jāierīko prasībām atbilstīgs zemējums arī visai garāžai.

Paredzot kabeļu trases vietu, jāņem vērā, ka tai jābūt pietiekamā attālumā no apkures ierīcēm. Slēdžiem jābūt logu (ja tādi ir) vai ārdurvju tuvumā. Zonu apgaismojuma slēdžiem jāatrodas atsevišķi. Gan plāna sagatavošanā, gan apgaismojuma ierīkošanā vislabāk lūgt sertificēta elektriķa palīdzību.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.