Apgādnieka zaudējuma pabalsts vai pensija: ar ko atšķiras? 2
Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Meita pēc apgādnieka (tēva) zaudējuma saņēma pabalstu, kurš teorētiski būtu jāizmaksā līdz 24 gadu vecumam, ja viņa turpina mācības. Pēc vidusskolas aizgāja mācīties profesionālās izglītības iestādē, diemžēl, kopš apritēja 20 gadi, pabalstu vairs nemaksā. VSAA apgalvo, ka līdz 24 gadiem maksātu tikai tad, ja meita mācītos augstskolā, nevis profesionālajā skolā. Vai tā ir taisnība?” – jautā Ināra B.
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Liene Glušaka informē, ka tiesības uz apgādnieka zaudējuma pensiju ir mirušā apgādnieka bērniem, ja apgādnieks ir bijis apdrošinātā persona un viņa kopējais apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 15 gadiem (apgādnieka zaudējuma pensijām, kas piešķirtas līdz 2013. gada 31. decembrim – 10 gadiem). Aprēķinot kopējo apdrošināšanas stāžu, tiek summēts mirušā faktiskais apdrošināšanas stāžs un iespējamais apdrošināšanas stāžs (no mirušā nāves dienas līdz likumā noteiktajam pensijas vecumam). Tiesības uz šo pensiju pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas ir mirušā bērniem, ja viņi mācās vai studē vispārējās, profesionālās izglītības iestādēs, koledžās vai augstskolās pilna laika klātienē, izņemot laiku, kad ir pārtraukuši studijas, un nav vecāki par 24 gadiem.
Savukārt, ja mirušajam apgādniekam nebija apgādnieka zaudējuma pensijas piešķiršanai nepieciešamā apdrošināšanas stāža un tika piešķirts valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts apgādnieka zaudējuma gadījumā, pabalsta izmaksu pēc bērnu pilngadības sasniegšanas turpina, ja viņi mācās vispārējās izglītības vai profesionālās izglītības iestādē un nav vecāki par 20 gadiem vai studē augstskolā dienas nodaļā (pilna laika klātienē) un nav vecāki par 24 gadiem.
Svarīgi!
Lai iegūtu detalizētu informāciju par konkrētām situācijām, jāvēršas VSAA.