Apetīte rodas ēdot jeb Pasaules kausa turpinājums 0
Pasaules kausā palikušas vien astoņas komandas no diviem kontinentiem, bet likme kļūst arvien lielāka un aug arī starptautiskā uzmanība – jo interesantākie notikumi vēl priekšā. Piektdien un sestdien notiks ceturtdaļfināla cīņas, kuras ievadīs Francijas un Urugvajas duelis.
Palielināties vajadzētu arī spriedzei izlasēs, lai gan no otras puses – iespējams, ka tas attiecas vien uz Franciju un Brazīliju, kurām jau ierodoties Krievijā mērķis bija tikai viens – galvenā trofeja. Pārējās sešas palikušās komandas jau šobrīd var uzsist sev uz pleca un pieiet procesam vieglāk. Kaut dzīvē droši vien tas nemaz nav tik viegli – vai tā būtu Krievija, aiz kuras stāv 144 miljoni tautiešu, vai Anglija, kas jau izdarījusi vairāk kā iepriekšējās zelta paaudzes. Horvātijas talanti apzinās, ka šī ir viņu iespēja ieiet vēsturē, arī Beļģijas dimanti ir noslīpēti, bet zviedri redz, ka tās taktika arvien strādā teicami, savukārt, urugvajieši neatdos ne centimetra. Kā jau allaž – apetīte rodas ēdot.
Francijas soliņš
Francija grupu turnīrā ieskrējās, bet astotdaļfinālā Argentīnas vārtos raidīja četras bumbas. Urugvajai gan aizsardzība ir citā līmenī, četrās spēlēs ielaisti tikai vieni vārti, līdz ar to rezultatīva spēle nav gaidāma. Izšķirošs faktors var izrādīties Francijas izlases rezervistu soliņa kvalitāte un iespējas pastiprināt spēli.
Līdzšinējā savstarpējo cīņu bilance komandām ļoti līdzvērtīga – septiņās spēlēs Francijai viena uzvara, divi zaudējumi un četri neizšķirti.
Komandas vērtē “Liepāja/Mogo” treneris Mareks Zuntners: “Esmu Urugvajas atbalstītājs, bet diemžēl šķiet, ka viņi līdz šim turnīrā atdevuši pārāk daudz emociju un spēku, kuru pietrūks, lai tiktu vēl tālāk. Ja to paveiks – zvēri. Ir arī traumu faktors, izkritis viens no līderiem Edinsons Kavani. Francijai ir ļoti ātri spēlētāji, labs rezervistu soliņš. Vājais punkts viņiem ir transformācija no uzbrukuma uz aizsardzību – trīs, četri, pieci spēlētāji mēdz palikt aiz bumbas un, ņemot vērā, ka Urugvaja spēlēs uz pretuzbrukumiem, to var izmantot. Francijai arī patīk spēlēt kā otrajam numuram, bet šoreiz iniciatīva būs viņu rokās.”
Brazīlijas robi
Brazīlijas un Beļģijas duelis sola krāšņu futbola izrādi – pieckārtējie pasaules čempioni, kuri māk ne tikai uzbrukt, bet arī aizsargāties, pret turnīra rezultatīvāko komandu. Brazīlieši uzņem formu, trīs spēles pēc kārtas uzvarētas ar 2:0, beļģi pret japāņiem sevi nostādīja ļoti sarežģītā situācijā, taču no tās izkļuva un būs izdarīti attiecīgi secinājumi. Brazīlijai ir vairāki robi sastāvā, bet beļģiem mačam gatavojas visi labākie.
Abas komandas tikušās četras reizes, Brazīlijai trīs uzvaras un neizšķirts, vienīgā oficiālā spēle bija 2002. gada Pasaules kausa astotdaļfinālā, dienvidamerikāņiem esot pārākiem ar 2:0.
Zuntners: “Brazīlija kā vienmēr kontrolēs spēli, beļģi vairāk ir spēka komanda ar ļoti stiprām malām, viņu centrējumi un izrāvieni pieckārtējiem čempioniem būs liels pārbaudījums. Ja nosegs malas, tas atvieglos spēli. Viss atkarīgs no Brazīlijas spēles aizsardzībā. Abas interesantas komandas, ar zvaigznēm sastāvā. Ja brazīlieši pirmie iesitīs, uzvarēs, bet, ja beļģi pirmie gūs vārtus, beigās var iznākt arī 3:0. Brazīlijai ir, ar ko aizvietot Kazemiru un arī Marselu, ja viņš joprojām nevarēs spēlēt. Japāņi bija neērti pretinieki beļģiem, bet ar spiedienu viņi savu panāca.”
Anglijas talanti
Anglijas izlase astotdaļfinālā pēcspēles sitienos pārspēja Kolumbiju, izslēgšanas spēļu kārtā lielajos turnīros tiekot pie pirmās uzvaras kopš 2006. gada. Pēc Harija Keina nopelnītā un realizētā 11 metru soda sitiena un nostiprināšanās turnīra snaiperu saraksta pirmajā vietā (seši vārti) angļi bija tuvu panākumam pamatlaikā, tomēr pieliktajās minūtēs nenoturēja atlētisko aizsargu Jeri Minu un papildlaika pirmajā daļā izskatījās apmulsuši. Taču otrajā atguvās un bija sekmīgāki pendeļu sērijā ar 4:3.
Zviedrijas izlase no sava ceļa novākusi Nīderlandi, Itāliju (kvalifikācijā), Vāciju (savstarpējā spēlē zaudēja, bet grupā svensoni bija pirmie, vācieši – pēdējie), Šveici un ir apņēmības pilni šim sarakstam pievienot arī Angliju. Komandas spēle pret spilgtiem individuāliem talantiem – kurš ņems virsroku?
Anglija un Zviedrija tikušās 24 reizes – angļiem astoņas uzvaras, septiņi zaudējumi un deviņi neizšķirti.
“Liela daļa no Liepājas kluba ir par Angliju, tāpēc grūti teikt, ka viņi varētu zaudēt,” nosmejas Mareks Zuntners. “Individuāli angļi visās zonās ir spēcīgāki, ļoti izsalkuši pēc kaut kā liela, tāpēc domāju, ka viņi uzvarēs ar vienu vārtu pārsvaru. Psiholoģiski viņus grūti izsist no sliedēm. Zviedrijas izlases spēks ir disciplīna un komandas spēle, nav izteiktu zvaigžņu, kam pakārtota spēle kā vairākās citās komandās. Taktiski viņi gatavojas katrai spēlei un nevis uzspiež savu futbolu, bet pielāgojas pretinieka stilam, to pašu darīs arī mačā pret Angliju, taču angļu meistarība ņems virsroku.”
Krievijas aizsardzība
Horvātija uzvarēja nāves grupā, sarežģītā spēlē pieveica Dāniju un nu slīpē uzbrukuma kombinācijas, lai pārvarētu Krievijas aizsardzības viļņus, ko astotdaļfinālā nespēja Spānija. Visticamākais, krievi turpinās likt uzsvaru uz saviem trumpjiem. Nepilnas nedēļas laikā komanda būs fiziski atjaunojusies, ir garantēts līdzjutēju atbalsts. Iespējams, traumas dēļ nevarēs spēlēt pamatsastāva aizsargs Jurijs Žirkovs.
“Horvāti spēlē labāku futbolu, augstākas klases spēlētāji, saliedēti, tehniski un vienādi domājoši. Krievijas trumpis ir skatītāji, emocionālais uzplaukums, taču to vienlaikus redzu arī kā mīnusu – citas komandas uzreiz sāk gatavoties nākamajai cīņai, bet viņi ilgāk iekšēji svin, tāpēc ar emocijām var netikt galā. Krievi tāpat kā pret spāņiem iesēdīsies aizsardzībā un visu liks uz pretuzbrukumiem, taču domāju, ka nav variantu izturēt, jo Horvātija ir spēcīgāka, daudzpusīgāka un šobrīd labāka komanda nekā Spānija. Lai arī horvāti tikai pendelēs pieveica dāņus, viņi to maču kontrolēja,” uzsver Mareks Zuntners.
PASAULES KAUSS
Ceturtdaļfināli
6. jūlijā
17:00 Urugvaja – Francija
21:00 Brazīlija – Beļģija
7. jūlijā
17:00 Zviedrija – Anglija
21:00 Krievija – Horvātija