Foto – Shutterstock

Apdegums no augiem, eļļas, saules… Kā palīdzēt un ko nedarīt! 1

Foto – Shutterstock
Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Kuram gan nav gadījies piešaut roku karstam gludeklim vai ciest no pannā sprakšķošas eļļas! Apdegumi dažkārt mēdz sabojāt arī jauko sauļošanās un grilēšanas sezonu. Ja tāda nelaime notikusi, svarīgi rīkoties nekavējoties, lai āda tiktu bojāta pēc iespējas mazāk.

Ja apdegums nesāp, to nedrīkst atstāt bez ievērības. Tieši otrādi – tas var būt ļoti dziļš, taču nekas nav jūtams tāpēc, ka bojāti nervi. Tā kā cietušais ne vienmēr pats spēj objektīvi novērtēt termiskās traumas bīstamību, gandrīz vienmēr derētu iespējami drīzāk konsultēties ar ārstu, vislabāk ar kombustiologu, kas specializējies apdegumu ārstēšanā. Apdegumi visbīstamākie ir bērniem, veciem cilvēkiem un cukura diabēta, kā arī citu hronisku slimību pacientiem, uzsver Valsts apdegumu centra vadītājs Andrejs Levins.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sniedzot palīdzību, ārsti ņem vērā, kādā veidā pacients cietis. Visbiežāk applaucējas ar verdošu ūdeni, apdedzinās ar tvaiku, liesmu, karstiem priekšmetiem, kā arī ķīmiskām vielām – kodīgām skābēm un sārmiem.

Lai nenotiktu šādas nelaimes, ārsts iesaka rīkoties pārdomāti gan ikdienas gaitās, gan dodoties piknikā, necepināties saulē un, rīkojoties ar uguni, nelietot alkoholu, jo, pēc Valsts apdegumu centra datiem, aptuveni 90% termisko traumu radušās pēc grādīgo dziru lietošanas.

Jāņem vērā, ka jebkurš apdegums uz ādas atstās pēdas, kas būs manāmas vēl ilgi. Ne visiem veidojas izteikti rētaudi, taču cietusī vieta vairāk vai mazāk atšķirsies. Ne vienmēr līdzēs lāzera vai citas kosmetoloģiskas procedūras, lai apdeguma vietu padarītu nemanāmāku.

Foto – Shutterstock

Vaininieki – augi

Vasarā ādu mēdz apdedzināt dekoratīvais augs rūta, bet visbiežāk – gigantiskā nezāle latvānis, kas izdala ļoti indīgu sulu, kura iedarbojas svilinoši tikai sausā un saulainā laikā. Tas gan nenozīmē, ka naktīs latvāņi būtu nekaitīgi: reakcija parādīsies no rīta. Saskaroties ar šiem augiem, jāraugās, lai nebūtu atklāta ādas virsma. Ja tomēr nav izdevies sevi pasargāt, gaidāmo nelaimi var mēģināt novērst, uzreiz kārtīgi nomazgājoties, lai sula nepaspētu iesūkties ādā.

Augu izraisīts apdegums izpaužas ar stipru ādas apsārtumu, niezi, tūsku, sīkiem pūslīšiem. Veidojas kombinēts dermatīts – alerģisks, ķīmisks un saules izraisīts. Apdegums nav tik dziļš kā pēc saskarsmes ar uguns liesmu, taču brūce ļoti slikti dzīst, bieži sulo. Nereti pievienojas infekcija, sevišķi veciem cilvēkiem un bērniem.

Plašu latvāņa izraisītu apdegumu ieteicams ārstēt Valsts apdegumu centrā, kur šim nolūkam izmanto speciālas ziedes, organisma dezintoksikāciju un hormonālu terapiju.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.