Apbrīnojami! Latviešu pāris rada ekskluzīvas mēbeles no veciem dēļiem un brusām 0
Pirmā doma, redzot vecus dēļus un brusas, – jāsadedzina, taču mākslinieku pāris Zane un Reinis Maskavi no “Honey Furniture” vienbalsīgi saka – vediet pie mums! Viņi nodarbojas ar senu un nolietotu koku pārveidošanu, radot mūsdienīgas mēbeles. Lampas, spoguļi, galdi, bufetes, vīna skapji, konsoles un naktsgaldiņi – mākslinieku darinātās mēbeles jau no 5. līdz 7. oktobrim būs apskatāmas arī izstādē “Design Isle 2018” Ķīpsalā.
“Mēs saudzējam dabu, jo materiālus izmantojam otrreiz,” stāstu par zīmola “Honey Furniture” rašanos uzsāk Zane, kura ar vīru kopš pagājušā gada septembra nodarbojas ar dizaina mēbeļu un dizaina objektu veidošanu no dažāda lieluma un vecuma koka brusām un dēļiem, akcentējot materiāla tekstūru un vērtību. ”Design Isle 2018” būs Maskavu pirmā lielā izstāde, kurā viņus pamudināja piedalīties draugi – mūziķis Igo un Gita Straustiņa. Zane pačukst, ka izstādē tiks prezentēts arī kāds četrotnes pirmais kopīgais projekts.
“Man tiešām šķiet, ka koks ir dzīvs un ar raksturu. Ja tam ir 200 līdz 300 gadi un tam joprojām smaržo sveķi, tad koks ir dzīvs, lai arī nerunā. Mēs ik pa laikam dzirdam, ka koki iekšējā sprieguma dēļ krakšķ, un pat iedomāties nevaram, cik daudz šis koks ir pieredzējis laika gaitā! Tāpēc varam teikt, ka mūsu klienti ir cilvēki, kas saprot lietu vērtību un uz mūsu mēbelēm skatās kā uz mākslu,” stāsta Zane.
Koka trešā dzīve
Mākslinieki savu darbību raksturo kā trešās dzīves došanu kokam. Tā pirmā dzīve ir bijusi mežā, kur koks audzis desmitiem, pat simtiem gadu. Vēlāk kā dēlis tas nonācis, piemēram, koka mājā, kur pavadījis ilgu laiku. Savukārt brīdī, kad dēļi ir kļuvuši lieki, tie lieti noder Maskavu pārim, kuri, liekot lietā izdomu, izveido bufeti, spoguļa rāmi, gaismas ķermeni, dizaina objektus vai vīna skapi. Visu minēto varēs arī apskatīt, aptaustīt un iepazīt izstādē “Design Isle 2018“. “Tā ir ilgtspējīga domāšana, jo mēs dodam kokam trešo dzīvi, nevis sadedzinām uz sārta milzīgu vērtību. Mūsu mērķis – lai neviens koks netiktu izmests ārā!” ir pārliecināts Reinis.
Neapstrādātu koku, uz kā iepriekš ir klāta gan krāsa, gan vasks un citi materiāli, mākslinieki notīra un noslīpē. Maskavi stāsta, ka šarmantākais esot brīdis, kad koka sveķi procesa laikā sasilst un sāk smaržot. Tas ļaujot vaļu fantāzijai, iedomājoties, ko pāris simtu gadu vecais koks varētu būt piedzīvojis. Koka vecumu gan neesot nemaz tik viegli noteikt. Tam ir īpašas metodes. Gadskārtu skaitīšana ne vienmēr ir precīzākais veids, kā uzzināt par koka garo mūžu, taču mākslinieki izmanto citus veidus – iegūst informāciju, kad dzīvoklis vai māja ir celta, un ņem vērā, ka senākos laikos mājas cēla no kokiem, kas ir aptuveni 200 gadus veci. “Mēs izveidojam koka tēlu. Katrai mūsu mēbelei ir zīme ar koka aptuveno dzimšanas gadu un vietu, no kurienes tas ir nācis,” skaidro Reinis.
“Esam daudz domājuši par to, kas tad īsti ir mūsu izstrādājums – mākslas priekšmets vai mēbele, jo mēs visu veidojam vienā eksemplārā, nevis sērijveidā. Mēs varam uztaisīt 10 galdus, kas būs viens otram līdzīgi, bet nevaram tos izveidot identiskus, jo pētām koka struktūru un meklējam to, ko tajā izcelt,” saka Reinis. Tāpēc “Honey Furniture” veidotajās mēbelēs var redzēt arī pa kādam naglas nospiedumam, kas ir šarmants laika zīmogs materiālā.
Video: