Foto – Aija Geida

Apavu un pēdu kopšana aukstajā laikā 0

Aukstajā un mitrajā laikā pēdas dienas lielāko daļu ir slēgtos apavos, tādēļ vairāk nogurst un svīst, papēži kļūst sausi un plaisā, biežāk rodas sēnītes.

Reklāma
Reklāma

 

 

Veselam
Tas ir īsts baktēriju magnēts… Gandrīz visi, ejot dušā, aizmirst nomazgāt šo nelielo ķermeņa daļu, taču tā nevajadzētu
Veselam
8 iespaidīgas lietas, ko kurkuma dod veselībai. Tostarp efektīvi palēnina novecošanos 1
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Lasīt citas ziņas

Konsultēja “BENU aptieku” farmaceite Maira Logina.

 

Piemērotas zeķes un apavi

Sausu, sabiezējušu papēžu veidošanās galvenie iemesli ir vitamīnu trūkums (A un E), stāvošs darbs un cukura diabēts. Turpretī svīšanas un sēnīšu problēmas rada nepareiza pēdu apkope un neatbilstošu – pārāk ciešu, platu vai sintētisku – apavu izvēle, kā arī sintētiskas zeķes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ziemai piemērotāki apavi, kas izgatavoti no ādas vai zamšādas. Tiem jābūt tik ērtiem, lai nespiež kāju un tai ir vieglāk elpot. Pat, ja ir kvalitatīvi apavi, sintētiska materiāla zeķēs pēda brīvi neelpo un pastiprināti svīst.

Ja sausi papēži sāk plaisāt, rievās uzkrājas mikrobi un mēdz izraisīt nopietnas infekcijas. Tāpēc uzmanība jāpievērš arī apavu apkopei, un ieteicams izmantot aerosolu, kas novērš mikrobu rašanos.

 

Kopšanas minimums

Kājas reizi dienā (vēlams – vakarā) jāmazgā tekošā ūdenī. Katru dienu ziepes lietot nevajadzētu, jo tās var sausināt pēdu ādu un kaitēt ādas dabiskajai mikroflorai. Tas nozīmē, ka baktērijas pierod pie ziepju sastāva un izdzīvo. Piemērotākās ir ziepes ar neitrālu pH vai bērnu ziepes.

Pēc mazgāšanas kājas nosusina, īpašu uzmanību pievēršot pirkstu starpām, lai tās nesasūt, palielinot sēnīšu infekcijas risku.

Vakarā pēc mazgāšanas pēdas ieteicams ieziest ar speciālu barojošu un atjaunojošu krēmu vai rītā – ar mitrinošu un atsvaidzinošu. Tā palīdz kājām uzturēt dabisko mitruma līmeni. Pastiprinātas svīšanas gadījumā jāizmanto tikai atsvaidzinošs, mazliet mitrinošs krēms.

Reizi nedēļā ieteicama rūpīga kāju apkope.

Procedūra sākas ar pēdu sausās ādas apstrādi ar speciālu vīli. Tās vietā var izmantot skrubi. Pēc tam seko vannošana 5 – 10 minūtes 37 – 38 °C siltā ūdenī, kuram pievienots šai procedūrai īpaši paredzēts sāls. Ja pēdas regulāri svīst, vanniņai var pievienot kumelīšu vai ozolmizu novārījumu.

Lai gan var izmantot arī pārtikā lietojamo jūras sāli, speciālais ir papildināts ar atsvaidzinošām un mīkstinošām eļļām: lavanda, rozmarīns, eikalipts…

Reklāma
Reklāma

Ja nav izmantota pēdu vīle, pēc vannošanas noder pumeks. No iespaidīgiem sabiezējumiem nāksies atbrīvoties pakāpeniski. Tos nekādā gadījumā nedrīkst griezt ar šķērēm, jo tā var iedzīvoties arī infekcijās.

Pēc pēdu noberšanas tās jāieziež ar krēmu. Ādas aizsargkārtas normalizēšanai piemērota Bepanthen vai Panthenol ziede, lieliski darbojas Linola-F un Linola Urea barojošie krēmi. Sausai un saplaisājušai ādai noder “Eucerin” produkcija. Papēžu ārstēšanai var izmantot arī propolisa eļļas šķīdumu vai uz nakti uzlikt siltā rīcineļļā samērcētu marles kompresi. Noderīga bišu vaska ziede Evija.

Pēdu apkopi pabeidz ar nagu apgriešanu. Šai procedūrai piemērotas knaiblītes. Nagus nevajadzētu apgriezt pavisam īsus un atstāt tiem spicus stūrus.

Pēc apgriešanas vēlams lietot nagu eļļu, kas mīkstina kutikulas un palīdz, ja veidojas sāpīgi nagu valnīši vai stūrīši.

 

Antibakteriāli un ārstnieciski līdzekļi

Kāju svīšana ir dabisks process, taču, parādoties nepatīkamam aromātam, ir pamats bažām par mikrobu klātbūtni.

Ja sākas pastiprināta svīšana, nepavisam nav peļams pēdu dezodorants. Aptiekās ir pieejami līdzekļi, kam papildus nepatīkamā aromāta nomākšanai piemīt arī dziedniecisks efekts, aizsargājot no infekcijām. Ieteicams ir Latvijā ražotais Amicos aerosols, kas nomāc sēnītes un baktērijas, vai “Silvanola” ražotais Fungi spray.

Pieejami arī Akileine sērijas sausie un izsmidzināmie pūderi ar lavandu vai mentolu.

Īpaši līdzekļi paredzēti kāju sēnīšu ārstēšanai. Bez ārsta receptes pieejams Clotrimazole, Mykoseptin un terbinafīnu saturoši krēmi, piemēram, Lamisil gels vai krēms. Šos līdzekļus ieteicams lietot, ja uz pēdām vai starp kāju pirkstiem jūtama kņudoņa un nieze.

Profilaktiski Fungi spray vēlama cilvēkiem, kuri apmeklē sporta klubus, jo tur nereti sastopamas sēnīšu infekcijas. Taču, ja no kādas nav izdevies izvairīties, ir jākonsultējas arī ar ārstu podologu, īpaši tad, ja nav jūtami uzlabojumi, pat lietojot medikamentus.

 

 

SVARĪGI

Pumeks un pēdu vīle jāmaina ik pēc diviem mēnešiem pat tad, ja tos neizmanto intensīvi. Šo instrumentu raupjās virsmas ir ļoti labvēlīga vide mikrobu un sēnīšu infekciju attīstībai.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.