Anulēta “Baltic International Bank” licence: bankas darbību atjaunot diez vai būs reāli 11
Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Eiropas Centrālā banka (ECB) anulējusi Latvijas Bankas tieši uzraudzītās “Baltic International Bank” licenci.
ECB lēmums pieņemts pēc Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK), kas kopš šā gada pievienota Latvijas Bankai, ierosinājuma. Ņemot vērā ECB lēmumu, Latvijas Banka sagatavos un iesniegs pieteikumu tiesai par “Baltic International Bank” (“BIB”) likvidācijas procesa sākšanu un likvidatora iecelšanu.
FKTK pērn 12. decembrī ārkārtas sēdē nolēma apturēt finanšu pakalpojumu sniegšanu “Baltic International Bank”. FKTK atzina “Baltic International Bank” par tādu finanšu iestādi, kas ir nonākusi vai nonāks finanšu grūtībās, un nolēma neveikt “Baltic International Bank” noregulējumu, proti, neīstenot pasākumus bankas darbības stabilizēšanai. Šādu lēmumu FKTK motivēja ar to, ka banka ilgstoši nav spējusi nodrošināt dzīvotspējīgas stratēģijas ieviešanu.
Līdzšinējā darbības stratēģija neesot atbildusi bankas iespējām un neesot īstenojama, kā rezultātā banka jau ilgstoši ciešot zaudējumus. Nesen publiskotie provizoriskie dati liecina, ka “BIB” pērn cietusi 26,8 miljonus eiro lielus zaudējumus. Bankai bijuši arī nopietni iekšējās pārvaldības trūkumi, tostarp noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas jomā. Dienu vēlāk, 13. decembrī, tika pieņemts lēmums par noguldījumu nepieejamību bankā.
Taču ar to viss nebeidzās, jo “Baltic International Bank” akcionāri paziņoja, ka nepiekrīt FKTK lēmumam par bankas darbības apturēšanu un vēlas turpināt darbu, jo bankai pietiekot kapitāla, un tā nepieciešamības gadījumā esot spējīga piesaistīt jaunu kapitālu un akcionārus. Tādēļ akcionāri caur tiesu mēģināja panākt sākumā pagaidu aizsardzību pret FKTK lēmumu, bet pēc tam arī FKTK lēmumu atcelšanu.
Pirmo prasību Administratīvā apgabaltiesa 24. februārī noraidīja, bet otrās izskatīšana gaidāma vien pēc desmit dienām – 23. martā. Lai gan iespēja, ka tiesa pieņems “BIB” akcionāriem labvēlīgu lēmumu un atcels FKTK lēmumus, uz kuru pamata tika apturēta bankas darbība, nešķiet liela, tomēr, ja tā notiks, tas radītu interesantu tiesisku kolīziju un daudzus jautājumus par finanšu uzraudzības kvalitāti.
Vēl viens pieminēšanas vērts aspekts ir fakts, ka pagājušajā nedēļā darbību ir uzsākusi parlamentārās izmeklēšanas komisija, kuras mērķis ir izmeklēt tieši finanšu sistēmas “kapitālo remontu”. Jau pirmajā komisijas sēdē vairāki juristi norādījuši, ka parlamentārās izmeklēšanas komisijai jācenšas strādāt tā, lai nepieļautu parlamentārās izmeklēšanas procesa izmantošanu pret Latviju kādā no starptautiskām tiesvedībām.
Tas visvairāk attiecas uz ABLV bankas likvidāciju, taču var skart arī tālākās juridiskās cīņas ap “Baltic International Bank”. Banku darbību atjaunot diez vai būs reāli, taču iespējams, ka mērķis ir tādas vai citādas kompensācijas saņemšana.