Antibiotiku lietošana bērnam drīzāk kaitē nekā palīdz, liecina pētījums 0
Ja bērns izlieto divus vai vairāk antibiotiku kursus gadā, samazinās iespēja, ka turpmāka ārstēšanās ar šā veida medikamentiem būs efektīva, liecina jauns atklājums.
Pētījumā, kurā piedalījās zinātnieki no Oksfordas, Kārdifas un Sautemptonas universitātēm, tika izvērtēta bīstamība, kādu bērniem rada pārmērīga antibiotiku izrakstīšana, īpaši tādos izplatītos saslimšanas gadījumos kā klepus, kakla iekaisums un ausu sāpes.
Pētnieki analizēja vairāk nekā 250 tūkstošu pirmsskolas vecuma bērnu ierakstus medicīniskajās kartēs un atklāja, ka tiem, kuriem gadā tika parakstīti vairāk nekā divi antibiotiku kursi, bija par 30% lielāka iespēja, ka nākamais kurss būs mazāk efektīvs.
Pagājušajā gadā veikts pētījums liecina, ka Lielbritānijā katrs piektais izrakstītais antibiotiku kurss nav bijis nepieciešams. Tomēr antibiotikas tika ordinētas tādos gadījumos kā krūškurvja infekcijas, ausu infekcijas un iekaisis kakls, jo ārstiem to nereti pieprasīja saslimušo bērnu vecāki.
Britu Karaliskās ģimenes ārstu koledžas priekšsēdētāja, profesore Helēna Stoksa-Lamparda mudināja vecākus ieklausīties ģimenes ārstos, ja viņi saka, ka antibiotikas bērna ārstēšanā konkrētā gadījumā nav vajadzīgas.
“Ģimenes ārsti ļoti skaidri saprot antibiotiku izrakstīšanas iespējamos draudus gadījumos, kad tās nav absolūti nepieciešamas. Viņi arī apzinās, ka tas var veicināt pieaugošo rezistenci pret šiem medikamentiem, kas ir pasaules mēroga problēma. Ir jāatrod ļoti grūts līdzsvars, jo antibiotikas var glābt dzīvību, ja pacientam ir smaga infekcija, piemēram, sepse, bet gadījumiem, kad bērniem, kuriem ir infekcija, tiešām ir nepieciešamas antibiotikas, vajadzētu būt salīdzinoši retiem,” pauda eksperte.
Rezistenci pret antibiotikām Pasaules Veselības organizācija atzinusi par vienu no 10 lielākajiem draudiem globālajai veselībai.
Pagājušajā nedēļā publicētā ASV Džordžtaunas universitātes Medicīniskā centra pētījumā akcentēts, ka Dienvidaustrumāzijā ir paaugstinājusies rezistence pret divām visplašāk lietotajām antibiotikām tādos gadījumos, kad infekciju izraisījušas bīstamas baktērijas, piemēram, “Klebsiella” un “E.coli”. Tas rada bažas, ka radīsies jaunas infekcijas, kuras nebūs iespējams izārstēt, norāda pētnieki.