ANO brīdina: Cilvēce saskaras ar eksistenciālu krīzi, kas apdraud miljardiem cilvēku visā pasaulē 0
Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) brīdina, ka cilvēce saskaras ar eksistenciālu krīzi, kas apdraud miljardiem cilvēku visā pasaulē, vēsta “Daily Mail”. Saskaņā ar ANO Konvenciju par cīņu pret pārtuksnešošanos ziņojumu par tuksneša izplatīšanos, vairāk nekā ceturtdaļas visas sauszemes uz Zemes pēdējo 30 gadu laikā ir kļuvušas pastāvīgi sausākas.
Kopš 1990. gada sausie reģioni ir paplašinājušies par trešdaļu lielākas platības nekā Indija, un tagad tie aizņem 40% no Zemes sauszemes, izņemot Antarktīdu.
Zinātnieki brīdina, ka šī tendence rada nopietnas sekas lauksaimniecībai, jo klimata pārmaiņas pārvērš auglīgās graudaugu audzēšanas teritorijas par sausiem zemes pleķiem.
ANO prognozē, ka līdz 2040. gadam sauso teritoriju izplatīšanās var samazināt pasaules ražu par 20 miljoniem tonnu kukurūzas, 21 miljoniem tonnu kviešu un 19 miljoniem tonnu rīsu.
ANO pētnieki ir pārliecināti, ka cilvēku izraisītās klimata pārmaiņas ir galvenais iemesls šai krīzei. Viņi norāda, ka, ja nekas netiks darīts, lai samazinātu siltumnīcefekta gāzu emisijas, sausās teritorijās dzīvojošo cilvēku skaits 2100. gadā sausajos reģionos varētu pieaugt no 2,3 miljardiem līdz 5 miljardiem. Respektīvi, sausuma teritorijas izpletīsies.
ANO Konvencijas par cīņu pret pārtuksnešošanos izpilddirektors norādījis: “Pirmo reizi sauso zemju krīze ir dokumentēta ar zinātnisku skaidrību, kas atklāj eksistenciālu draudu, kas skar miljardiem cilvēku visā pasaulē.”
Eiropa ir viena no vissmagāk skartajiem reģioniem – 95,9% Eiropas sauszemes pēdējo 30 gadu laikā ir kļuvusi sausāka. Klimata sausums būtiski ietekmējis arī ASV, Brazīliju, Austrumāziju un Āfrikas centrālo daļu.
Tāpat klimata pārmaiņas palielinās risku cilvēku dzīvībām, veicinot mežu ugunsgrēkus un putekļu vētras. Paredzams, ka līdz 2100. gadam putekļu līmenis ASV palielināsies par 57%, kas izraisīs par 220% vairāk priekšlaicīgu nāves gadījumu un par 160% vairāk hospitalizāciju.