Anitras Toomas padomi zaļākai dzīvei: pati tos ievēro un jūtas laimīga 4

Ja vēl nav padomā kāds labs darbiņš Latvijas simtgadei, vides žurnāliste un zaļā dzīvesveida daudzinātāja Anitra Tooma sniedz trīs vērtīgas ierosmes. Pati tās ikdienā ievēro un jūtas laimīga. Pamēģini arī tu!

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas
Foto – Ilze Pētersone

• Liec somā maisiņu iepirkumiem

Mana pārliecība, ka pasauli var izglābt nevis atkritumu šķirošana, bet atkritumu neradīšana, – iesaku sākt ar to. No rīta, liekot somā maku, tālruni un visu, kas mums vajadzīgs, atcerēsimies arī par auduma maisiņu iepirkumiem. Vēl ņemu līdzi arī mazākus maisiņus, kuros veikalā lieku ābolus, sīpolus un citu pārtiku, lai nav jāizmanto plēves kuļķenes. Tos var sašūt no lietotiem aizkariem, vēlams caurspīdīgiem, lai pārdevēja var redzēt, kas iekšā. Ja jums nav vecu aizkaru, paskatieties “humpalās”! Šādu maisiņu var izmantot dāvanas iesaiņošanai, esmu ievērojusi, ka cilvēkiem tas patīk, jo paši to turpmāk var izmantot pirkumiem.

Fakts

CITI ŠOBRĪD LASA

Vidēji viens Latvijas iedzīvotājs gadā saražo 281 kg atkritumu.

• Vispirms apēd visu, kas nopirkts

Vispirms apēd pārtiku, kas sagādāta, un tad pērc jaunu. Viena no zaļajām organizācijām nāca klajā ar atzinumu, ka, izmetot pārtiku, izšķiežam ne tikai savu naudu, bet arī daudzu cilvēku darbu, kuri tajā laikā varēja nestrādāt, bet audzināt bērnus vai nodoties kādai citai priecīgai nodarbei. Izturēšanās ar cieņu pret pārtiku ir iespēja būt paēdušam, laimīgam un nemocīties no tā, ka trūkst naudas. Atzīstos, ka arī man ne vienmēr tas izdodas, nupat dabūju izmest iepelējušu zaptīti. Nospriedu, ka veikalā vairāk jāsavaldās.

Fakts

Latvijā gadā, rēķinot vidēji uz vienu cilvēku, atkritumos izmet ap 113 kg pārtikas produktu, tostarp visvairāk mājsaimniecībās – 38% no kopējā daudzuma.

Foto – Shutterstock

• Ģērbies siltāk, tērē mazāk

Vēsā laikā mājas apkuri noregulēju uz 19 grādiem un saģērbjos siltāk, tā aiziet mazāk naudas apkurei un samazinās piesārņojums dabai. Tagad man kājās ir divas vilnas zeķes, alpakas vilnas jaka, kašmira vestīte un flaneļa krekls. Naktī temperatūra ir vēl zemāka, jo patīk gulēt vēsākā telpā. Aizbraucot no mājas, apkuri esmu jau stundu iepriekš noregulējusi mazāku. Kad atgriežos, to ieslēdzu un izvāru tēju.

Fakts

Samazinot iekštelpu temperatūru par 1 C°, iespējams samazināt apkures rēķinu līdz pat 10%.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.