Andris Bačkurs.
Andris Bačkurs.
Foto: publicitātes

Andris Bačkurs: Asistenti ir atslēga uz „mūžīgo bērnu” un viņu vecāku integrēšanu sabiedrībā un psihoemocionālās veselības saglabāšanu 72

Labklājības ministrijas (LM) paspārnē ir uzsākusi darbu jaunā asistentu pakalpojuma sistēma. Pirmais pusgads pēc jaunās sistēmas ieviešanas ir aizvadīts ar skaļiem saukļiem un nepiepildītām cerībām par lielākām “mūžīgo bērnu” (tālāk arī personu ar invaliditāti) asistentu algām un atvieglotu asistentu pakalpojuma stundu atskaiti.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Līdz ar to, paradoksāli un nožēlojami vienlaikus, ka, cenšoties palielināt asistentu atalgojumu, realitātē tas daļai kļuvis krietni mazāks. Pieejamo asistenta pakalpojuma stundu skaits palielināts tikai tiem, kuri spējīgi paši par sevi parūpēties, bet nav padomāts par «mūžīgajiem bērniem», kuri ar piešķirtajām 15 vai 30 asistenta palīga stundām mēnesī nevar nodrošināt pat minimālas vajadzības, tādas kā rehabilitācija.

Jau šobrīd var novērot, ka jaunā sistēma nedarbojas. Sistēmas mērķis bija palielināt personu ar invaliditāti asistentu atalgojumu,- bet realitātē tas kļuvis mazāks. Pieejamo asistenta pakalpojuma stundu skaits palielināts tikai tiem, kuru veselības stāvoklis atbilst iespējai apmeklēt dienas centrus un saņemt specializēto darbnīcu pakalpojumus, bet nav padomāts par „mūžīgajiem bērniem”, kuri šādus pakalpojumus smagākas saslimšanas dēļ saņemt nevar.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ir izveidojusies situācija, kadpersonas ar smagāku veselības stāvokli un viņu ģimenes ar piešķirtajām 15 vai 30 stundām mēnesī nevar nodrošināt pat pašas minimālākās šādu personu vajadzības un ir ļoti grūti atrast asistenta pakalpojuma sniedzēju.

Paaugstināt personu ar invaliditāti asistentu algas un samazināt birokrātisko slogu
Lai atrisinātu ieilgušo asistentu trūkuma problēmu, LM izstrādāja izmaiņas Ministru kabineta 2021. gada 18. maija noteikumos Nr. 316 “Noteikumi par asistenta, pavadoņa un aprūpes pakalpojumu personām ar invaliditāti”, kuras stājās spēkā 2021. gada 1. jūlijā.Tomēr ir daļa „mūžīgo bērnu” un viņu vecāku, kurus šie uzlabojumi nesasniedz, jo asistenta pakalpojuma stundu skaits, tāpat kā atalgojums, ir samazinājies!

Īss apkopojums par LM veiktajām izmaiņām.
Personām ar 1. grupas invaliditāti uz mūžu kopš dzimšanas ar garīga rakstura traucējumiem (GRT) un kustību traucējumiem pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas pienākas asistents, kura pienākumos ietilpst palīdzība ar pārvietošanos, piemēram, nokļūstot pie ārsta, apmeklējot dienas centru vai citu personai ar invaliditāti nepieciešamu vietu. Tomēr realitātē daļai mērķgrupas šo pakalpojumu saņemt ir teju neiespējamā misija. Tā rodas situācija, ka par asistentiem saviem “mūžīgajiem bērniem” kļūst ģimenes locekļi, visbiežāk māte, kurai tādēļ nav iespējas iekļauties darba tirgū.

Asistenta darbs Latvijā tiek vērtēts kā mazkvalificēts, tas ir zemi apmaksāts, kaut gan fiziski un emocionāli smags, pieprasot juridiskas zināšanas dokumentu kārtošanā, bet nesniedzot asistentam nekādas sociālās garantijas.
Jaunais LM modelis sola, ka asistenta pakalpojuma vienas stundas samaksa (bruto) tiek palielināta līdz 4,50 eiro līdzšinējo 3,62 eiro vietā, tomēr neatbilst īstenībai, jo alga tiek aprēķināta ar 3,62 eiro likmi, no kā vēl tiek atņemti nodokļi.

Reklāma
Reklāma

“Mūžīgo bērnu” asistenta darbs nav mazkvalificēts
Redzams, ka LM viestās izmaiņas ir nevis devušas pozitīvu rezultātu, bet tieši otrādi – padarījušas situāciju vēl sliktāku. Lai to labotu, LM maksimāli ātri jāvirza grozījumi, kas ļautu personām ar 1. grupas invaliditāti uz mūžu kopš dzimšanas ar garīga rakstura traucējumiem (GRT) un kustību traucējumiem saņemt šādus pakalpojumus:
• Ja šī persona apmeklē dienas aprūpes centru un veic citas darbības, tadjāpalielina no 40 h/ mēn. un 80 h/mēn. uz 120 stundām mēnesī.

• Ja šī persona neapmeklē dienas aprūpes centru, tad, lai veiktu citas darbības, piemēram, apmeklētu ārstu, sociālos pakalpojums, tad jāpalielina no 15 h/mēn. un 30 h/mēn. uz 80stundām mēnesī.

Tādējādi tiktu nodrošināts atbalsts mērķgrupai un viņu tuviniekiem saņemt reālu psihoemocionālo palīdzību un iespēju veiksmīgi integrēties sabiedrībā. Lai piesaistītu apmācītus un kompetentus asistenta pakalpojuma sniedzējus, ir svarīgi, ka asistentiem tiek palielināts asistenta pakalpojuma kontakstundu skaits mēnesī.

Otrkārt, LM asistenta darbs jāatzīst par kvalificētu – palīdzība cilvēkiem ar nopietniem veselības traucējumiem nav un nevar tikt uzskatīta par mazkvalificētu. Lūdzam LM pievērst uzmanību asistenta darbam, ļaujot “mūžīgo bērnu” ģimenes locekļiem autonomi iekļauties darba tirgū.

AicinuLabklājības ministriju beigt diskriminēt„mūžīgo bērnu” ģimenes, kuras ir ne tikai “izdegušas”, bet jau pārdegušas 24 stundas katru dienu rūpējoties par saviem ģimenes locekļiem mājās un līdz ar to nenoslogojot valsts aprūpes namus!

Kā arī aicinu Labklājības ministriju arī pilnveidot asistentu pakalpojumu vēl trīs lietās:

1. Nodrošinātu asistentiem sociālās garantijas un pienācīgu atalgojumu. Šobrīd asistentu darba samaksa ir mazāka par valstī noteiktās minimālās algas apmēru, bez atvaļinājuma un apmaksātas slimības lapas. Veicināt asistentu apmācību sistēmas izveidošana. Šobrīd asistenti galvenokārt ir paši “Mūžīgo bērnu” ģimenes locekļi – nevis tādēļ, ka viņi vēlētos, bet tāpēc, ka nav, kur ņemt gan naudas, gan sistēmas trūkuma dēļ. Rezultātā vecāki nevar strādāt un ir sociāli izolēti, bieži dzīvojot uz nabadzības robežas.

2. Izveidot pieaugušo dienas centrus un grupas mājās. Šobrīd “mūžīgos bērnus” pēc 18 gadu sasniegšanas uzskata par pieaugušiem, neskatoties uz to, ka nespēja pārvietoties un veikt ikdienišķus pienākumus saglabājas. Ir nepieciešama dienas centru un grupas māju izveide, kur aizvadīt dienas asistentu uzraudzībā, nodrošinot arī daļu privātuma.

3.Jāstrādā pie sabiedrības attieksmes maiņas. Saprast, ka “Mūžīgie bērni” ir citādi, bet arī viņiem pienākas vieta ne tikai speciālajos bērnudārzos un skolās. Ka Vides pieejamība sabiedriskās ēkās nav kaprīze, bet vajadzība. Ka viņi uzvedas citādi, piemēram, autiskie bērni var būt ļoti skaļi gan transportā, gan sabiedriskās vietās. Vairāk iecietības un sapratnes.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.