Andele – kā jau tirgū! 0
Diāna Jance, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”
Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā nedēļas nogalē, 4. un 5. jūnijā, notiek tradicionālais lielais gadatirgus.
Pagājušos divus gadus, kas pagāja pandēmijas zīmē, pavasara rosība bija klusāka, nekā ierasts – 2020. gadā aizsākās e-vides gadatirgus (darbojas joprojām:https://www.egadatirgus.lv ), savukārt 2021. gada pavasarī muzejs trīs maija sestdienās organizēja “Brīvās dabas tirgu” un rudens pusē “Mūsdienu amatniecības tirgu” un nu tikai tagad beidzot, kā ierasts, kā senos laikos, atkal notiks īsta andele un izklaides.
Šogad gadatirgum ir īpaša jubilejas gadskārta – tas notiek piecdesmito reizi un savu preci piedāvā vairāk nekā 530 amatnieku, pārtikas un kosmētikas mājražotāju, grāmatizdevēju un ēdinātāju. Kā ierasts, abās gadatirgus dienās gaidāma arī plaša un daudzveidīga kultūras programma. “Lielākā gadatirgus vērtība ir tradīcija, un tādu tradīciju, kas spēj noturēties vismaz 50 gadu garumā, mums patiesi nav daudz. Šis jau nav tikai tirgus, tā ir amatniecības nozares svētku tikšanās, man gribētos teikt, ka tas ir gluži līdzvērtīgs notikums kā koristiem Dziesmu svētki vai tautas deju dejotājiem – Deju svētki.
Amatniecības nozarei šis gadatirgus ir lielākie ikgadējie svētki, un visiem pārējiem tā ir iespēja redzēt jaunākās amatniecības nozares tendences. Brīvdabas muzejs arī ikdienā uzcītīgi lūkojas, lai saglabātos amatniecības prasmes, un gadatirgus ir tā īpašā vieta, kur satikties, ja kādam ir interese kaut ko apgūt, izzināt, aprunāt, meklēt savu meistaru, nolūkot idejas, ko kaimiņu novadi ir izgudrojuši labāk un skaistāk. Gadatirgus ir kopā būšana un svinēšana,” teic Brīvdabas muzeja direktore Zanda Ķergalve.
Vaicāta, ko pati visvairāk no tā sagaida, viņa atbild: “Gaidu gadatirgus sajūtu, kad viss mutuļos un notiks. Gaidu ikvienu, turklāt ne tikai amatniekus, bet arī tirgus apmeklētājus – tikšanās jau ir lielākā vērtība! Protams, neliegšos – Latgales podnieki man ir dziļi sirdī, es viņus ļoti gaidu. Bet gaidu arī citus, piemēram, gadatirgū būs sastopams Latvijas vienīgais abru meistars Juris Balodis.
Liekas, šobrīd abras varētu būt īpaši ejoša lieta, jo katra saimniece jau grib riktēt pati savu maizi. Gaidu arī mūsdienu dizainerus. Man šķiet, ka lietas nopirkšana īstenojas tajā brīdī, kad kopā saslēdzas gan runāšana, gan darīšana, īsāk sakot – andele kā jau tirgū. Protams, visus aicinām arī uz kultūras programmu, jo katrā gadatirgū jābūt arī dziedāšanai, dancošanai un umurkumuram, tas viss ir paredzēts – spēlēs gan amatieru teātri, gan lauku kapelas un Rīgas danču klubs.”