Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: TASS/Scanpix/LETA

Anda Līce: “TikTok” ir bīstams, jo bērniem rada ilūziju, ka nav jāmācās – par zvaigzni var kļūt ikviens 18

Anda Līce, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Daba ziemu pārlaiž, izmantojot vasarā un rudenī uzkrāto un cenšas savas rezerves lieki netērēt, daudzi pat dodas ziemas miegā. Cilvēkiem to neļauj apziņa, ka dzīves laiks ir jāizmanto produktīvi, tātad radoši, un spēku uzkrāšanu var turpināt arī ziemā. Vai mēs to tiešām arī darām?

Daudzi lielu daļu sava laika pavada sociālajos tīklos, gan rakstot ķengas, gan lasot komentārus. Lasāmviela arī ir barība, ko sevī uzņemam, tā atstāj iespaidu uz mūsu emocijām, domāšanu un arī fizisko veselību kaut vai ar to vien, ka aprij mūsu trauslo mieru un miegu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pandēmijas sākumā skanēja aicinājumi beidzot pievērsties attiecībām ar sevi, saviem tuvākajiem, pasaulei ap sevi un sevī, tātad izzināt to, kam līdz šim nav bijis laika. Kādi to uztvēra tikai kā jaunu modes kliedzienu, bet daudziem tas tiešām kļuva par jaunu zemju atklāšanu.

Mēs taču tik ilgi ar lozungu: “Dodiet mums jaunus skeletus!” bijām ņēmušies ap citiem cilvēkiem jautājumā par viņu sadarbību ar VDK, seksuālo orientāciju un skandāliem ģimenē, ka esam no tā paguruši. Bet pa to laiku ir izveidoti jauni tiešsaistes sociālie tīkli, piemēram, “Elizejas kopiena” garīgajai izaugsmei, iznākušas tādas grāmatas kā Jura Rubeņa “Starp divām bezgalībām”, kas cilvēkus rosina pārvērtēt savu iepriekšējo dzīvi, līdz šim sevī neapzinātās spējas un iespējas.

Saprotams, tas prasa laiku un piepūli, uz ko mūsdienu izglītības sistēma nav vērsta, bērnus virza uz nemitīgu konkurenci un ātrām uzvarām, un tas draud ar klipveida domāšanu.

Mūsdienu informatīvā telpa ir piesārņota ne mazāk kā apkārtējā vide. Ir vērts noklausīties ukraiņu filozofa Andreja Baumeistera pārdomas par jaunu, pasaulē izplatīto tiešsaistes sociālo tīklu “TikTok” un tā ietekmi uz bērniem un jauniešiem. Ar šī un arī citu sociālo tīklu iedarbību uz cilvēku psihi un uzvedību pasaules zinātnieki nodarbojas jau krietnu laiku. Kur slēpjas šīs it kā pavisam nevainīgās izklaides “TikTok” bīstamība?

Tas piedāvā ilūziju, ka kļūt par zvaigzni var bez īpašām pūlēm. Tev nav ilgstoši kaut kas jāmācās un jāapgūst kādas prasmes, tu vari būt slavens un iegūt tūkstošiem skatītāju nepilnas minūtes laikā. Tas padara cilvēku viegli ievainojamu, parasti tādām zvaigznēm ir īss mūžs, jo par īstu zvaigzni nevar tapt tas, kas vēl nav pat sācis veidoties kā personība. Tas vairo tā saucamos masu cilvēkus, kuri sāk uzdot toni visai sabiedrībai un var kļūt arī par likumdevējiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.