Par kuņģa un zarnu asiņošanu liecina arī izmaiņas asinsanalīzēs.
Par kuņģa un zarnu asiņošanu liecina arī izmaiņas asinsanalīzēs.
Foto: Olena Yakochuk/SHUTTERSTOCK

Analīžu veikšanai vajag pareizi sagatavoties – kādas kļūdas pacienti mēdz pieļaut? 0

Biežākā kļūda, kuru pieļauj pacienti, nododot laboratorijā asiņu, urīna vai fēču paraugus, ir ārstu rekomendāciju neievērošana, piemēram, aizmirstot, ka lielākā daļa asinsanalīžu jāveic tukšā dūšā, bet urīna paraugs iespējami ātri jānogādā laboratorijā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Reizēm viņi pat neapzinās, kāds spēks viņos mīt! 3 zodiaka zīmes, kuras vieglāk nekā citas var attīstīt maģiskās spējas 4
Kokteilis
10 viltīgas frāzes, kuras manipulatori vienkārši dievina 10
Veselam
“Biju pārbijusies, ka pat nezinu, vai atgriezīšos…” Jaunā māmiņa Stradiņu slimnīcā saskārusies ar mediķu nepieņemamu vienaldzību
Lasīt citas ziņas

Ja visi priekšnoteikumi nav ievēroti, uz precīziem analīžu rezultātiem velti cerēt.

Asinsanalīžu nodošana

“Asinis analīzei var ņemt vai nu no pirksta, vai no vēnas. Analīzi ieteicams veikt no rīta līdz pulksten deviņiem tukšā dūšā. Ja analīze tiek veikta dienas laikā, pēc pēdējās ēdienreizes jāpaiet vismaz četrām piecām stundām. Analīzes nodošanu labāk atlikt, ja iepriekšējā vakarā lietoti alkoholiskie dzērieni vai trekni ēdieni. Arī daži medikamenti var ietekmēt asiņu sastāvu,” uzsver Centrālās laboratorijas vadītāja, laboratorijas ārste Jana Osīte.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja asinīs jānosaka, piemēram, insulīna, C peptīdu, vitamīna B12, glikozes līmenis, pirms analīžu nodošanas vajag atturēties no ēšanas vismaz astoņas stundas, jo uzņemtā pārtika var mainīt noteiktu rādītāju koncentrāciju asinīs. Arī daži šķidrumi var saturēt ķīmiskās vielas, kas provocē dažādu enzīmu veidošanos, uzsākot vielmaiņas procesus, kam seko to sintēzes un sabrukšanas produktu izdalīšanās asinīs.

“Tēja satur tanīnu – vielu, kura var izraisīt asiņu viskozitātes palielināšanos, tāpēc liels daudzums šī dzēriena var traucēt asiņu ņemšanas procedūru.

Savukārt kofeīns organismā izraisa neskaitāmas ķīmiskās reakcijas, no kurām galvenās ir smadzeņu darbības aktivizēšana, efektivitātes paaugstināšana un vispārējā tonusa uzlabošana, tāpēc pirms asinsanalīžu nodošanas nevajadzētu dzert ierasto rīta kafijas tasi,” saka ārste, piebilstot, ka glāze augļu vai dārzeņu sulas satur daudz vienkāršo ogļhidrātu, kas uzsūcas ļoti ātri un paaugstina glikozes līmeni asinīs, tādēļ pēc tās asinsanalīžu rezultāti nebūs precīzi.

Der atcerēties, ka minerālūdens satur dzelzi, nātriju, magniju, hloru, kalciju un citas vielas, kuru ietekmē asiņu bioķīmiskie radītāji var būt neprecīzi, tādēļ vienīgais, ko drīkst padzerties pirms asinsanalīžu veikšanas, ir tīrs ūdens.

Urīna analīzei rīta porcija

“Parasti analīzei izmanto rīta urīnu. Naktī pirms parauga iegūšanas vajadzētu atturēties no ēšanas un dzeršanas, arī no dzimumdzīves. Nav vēlams paraugu ievākt arī uzreiz pēc fiziskas slodzes, piemēram, vingrošanas. Piemērotākais laiks – pirms brokastīm, vismaz četras stundas pēc iepriekšējās urinācijas,” stāsta Jana Osīte.

Urīna savākšanai analīzēm izmanto konteineru, ko var saņemt laboratorijā vai iegādāties aptiekā. Lai rezultāti būtu precīzi, ar konteineru nedrīkst pieskarties ķermenim, tajā nedrīkst iekļūt fēces vai citas vielas.

Reklāma
Reklāma

Pirms parauga savākšanas rūpīgi jānomazgā rokas un starpene ar siltu ūdeni, neizmantojot ziepes vai citus higiēnas līdzekļus. Pirmās strūklas notecina tualetes podā, pēc tam piepilda ap 2/3 no konteinera. Urīna paraugs divu stundu laikā jānogādā laboratorijā. Ja to nav iespējams izdarīt, izmanto urīna savākšanas stobrus ar konservantiem, kurus izsniedz laboratorijā. Tad to var uzglabāt diennakti istabas temperatūrā vai līdz trim diennaktīm ledusskapī. Nepiemērota urīna parauga glabāšana var būtiski ietekmēt rezultātus.

“Zīdaiņiem, lai atvieglotu urīna savākšanu, izmanto pašlīmējošos maisiņus, kurus var iegādāties aptiekās, bet gulošiem pacientiem urīna paraugu analīzei savāc ar katetra palīdzību,” iesaka ārste.

24 stundu urīna savākšanai analīzēm vispirms jāsagatavo atbilstošs divu trīs litru trauks, kurā ievieto konservantu, kuru var saņemt laboratorijā. “Diennakts urīnu sāk vākt, iztukšojot urīnpūsli uzreiz pēc pamošanās un piefiksējot laiku. Turpmāk visu diennakti urīnu turpina vākt vienā traukā, ko aizvērtu uzglabā ledusskapī, jo istabas temperatūrā ievērojami samazinās glikozes saturs urīnā,” norāda Jana Osīte. Pēc urīna savākšanas atzīmē beigu laiku un precīzi izmēra diennakts urīna daudzumu. Pēc tam paraugu samaisa un ap 200 ml ielej urīna konteinerā, uz kura norāda pacienta vārdu, uzvārdu, datumu, diennakts urīna daudzumu un četru stundu laikā nogādā laboratorijā.

Urīna savākšanai mikrobioloģiskiem izmeklējumiem drīkst izmantot tikai sterilu trauciņu, turklāt jāuzmanās, lai nepieskartos tā iekšējai virsmai un nogādā laboratorijā divu stundu laikā vai līdz 24 stundām uzglabā ledusskapī.

Asiņošana šķērslis analīzei

“Divas trīs dienas (48–72 stundas) pirms fēču parauga nodošanas izmeklēšanai laboratorijā pacientam jāizvairās uzturā lietot brokoļus, bietes, burkānus, gurķus, redīsus, greipfrūtus, mārrutkus, augļus ar paaugstinātu C vitamīna daudzumu, zivis, gaļu (it sevišķi vāji termiski apstrādātu), sēnes. Paraugu nedrīkst ņemt pēc klizmas veikšanas, menstruāciju laikā un trīs dienas pēc to beigām, hemoroīdu vai kādas citas asiņošanas laikā, piemēram, ja ir asinis urīnā,” skaidro laboratorijas ārste, uzsverot, ka uzturs var ietekmēt analīžu rezultātus. Četras dienas pirms parauga savākšanas nedrīkst lietot medikamentus, kuri satur dzelzi, bismutu, caurejas līdzekļus.

No fēču parauga trīs dažādām vietām iegūto masu (10–15 gramus) ieliek tīrā, sausā plastmasas trauciņā, kuru iespējams saņemt pie ārsta, laboratorijā vai iegadāties aptiekā, un 12 stundu laikā nogādā laboratorijā (līdz tam uzglabā ledusskapī +2º– +8 °C temperatūrā).

Valsts reizi divos gados apmaksā zarnu vēža profilaktisko pārbaudi ar imūnķīmijas metodi iedzīvotājiem vecumā no 50 līdz 74 gadiem.

Slēpto asiņu piejaukums fēcēs ir marķieris vairākām zarnu saslimšanām, ieskaitot kolorektālo vēzi, jo agrīnās stadijās tas izraisa mikroskopisku zarnu sieniņu asiņošanu.

Testa komplektu izsniedz ģimenes ārsts, un tajā ietilpst testa stobriņš, nosūtījums, parauga savākšanas papīrs, aploksne un instrukcija testa veikšanai. No vienas vēdera izejas savākto paraugu ievieto testa stobriņā, aizpilda nosūtījumu, visu ievieto aploksnē, aizlīmē, bet aploksni ieliek maisiņā ar speciālo aizdari. Maisiņu vienas darba dienas laikā nogādā ģimenes ārsta praksē vai laboratorijā, kas minēta nosūtījumā.

“Jāievēro, ka pārmērīga alkohola, aspirīna vai citu medikamentu lietošana var izraisīt gastrointestinālu kairinājumu, kura dēļ fēcēs var parādīties asinis, tādēļ šīs vielas jāpārtrauc lietot 48 stundas pirms testēšanas,” uzsver Jana Osīte, piebilstot, ka pirms tam var ēst, kā ikdienā ierasts, nekādi ierobežojumi nav jāievēro.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.