«Analīzes» vietā «attīstība» 0
Tuvākajā nākotnē īstenojami mērķi valsts attīstībā, praktiska pieeja problēmjautājumiem un iespēja ierosināt likumus – tā Valsts prezidenta Andra Bērziņa izveidotās Stratēģiskās attīstības komisijas (SAK) uzdevumus min tās locekļi. Iepriekšējo divu prezidentu laikā darbojās Stratēģiskās analīzes komisija, kas bijusi vairāk vērsta uz akadēmiskiem pētījumiem par sabiedrību un politiku.
“Mūsu mērķis būs koncentrēties uz praktiski veicamām lietām, kā galveno plānošanas dokumentu valstī atbalstot Nacionālās attīstības plānu. Labāk paveikt reālas lietas šobrīd, nevis stāstīt sabiedrībai, kas notiks pēc gadiem divdesmit un vairāk,” uzsvēris Valsts prezidents Andris Bērziņš. Jāpiebilst, ka līdz ar Valda Zatlera pilnvaru termiņa beigām savu darbību beidza profesora Roberta Ķīļa vadītā Stratēģiskās analīzes komisija, kuras atziņas un pieredzi sola ņemt vērā arī pašreizējā komisija, uzmanību koncentrējot uz praktisku rezultātu sasniegšanu. Komisijā darbojas arī Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Juris Ekmanis, kurš cer, ka “komisija mazāk nodarbosies ar papīru rakstīšanu, bet piedāvās īstenojamus risinājumus”. Viņš uzsver, ka komisijas priekšrocība būs iespēja pievērsties tuvākā laika mērķiem, piemēram, runāt par eiro ieviešanu, ES fondiem un reģionālo attīstību. Nākamajā SAK sēdē, kurai jānotiek mēneša laikā, tiks spriests par reģionālās konkurētspējas nodrošināšanu. SAK izaicinājums ir jau 2015. gadā reprezentēt Latviju kā valsti, kura spējīga apzināti virzīties izaugsmes mērķu sasniegšanas virzienā.
SAK būs pārstāvēta arī Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība, kuras priekšsēdētājs Pēteris Krīgers atzina, ka jaunā komisija ir turpinājums iepriekš R. Ķīļa vadītajai komisijai. Jaunajā SAK arodbiedrības iecerējušas risināt nodarbinātības jautājumus. “Mums jārunā, kā praktiski sasniegt lielāku nodarbinātību, tā kontekstā jāskatās jautājums par izglītības kvalitāti, arī demogrāfiju un migrācijas jautājumiem,” sprieda P. Krīgers. Viņš cer, ka komisijā apspriestās idejas nepaliks ideju līmenī, bet nepieciešamās reformas dažādās jomās tiks virzītas uz īstenošanu.
“Vecās” SAK vadītājs, pašreizējais izglītības ministrs Roberts Ķīlis saka, ka komisija strādā vien dažas dienas, tādēļ būtu pāragri vērtēt, kas tajā ir pozitīvs vai negatīvs. Viņš komisijas sastāva izvēlē redz fokusa maiņu, jo tiek likts mērķtiecīgs uzsvars uz plānošanu.
Komisijā darbosies arī Valsts prezidenta ekonomikas, tautsaimniecības un nodarbinātības padomniece ekonomikas jautājumos Elīna Egle, kura uzsver, ka katra prezidenta laikos bijušas noteiktas prioritātes, piemēram, Vairas Vīķes-Freibergas laikā būtiska bija Latvijas starptautiskā politika, tādēļ komisiju vadīja politoloģe Žaneta Ozoliņa, bet Valda Zatlera laikā bija nepieciešams nodrošināt valstī sociālo mieru, “jo jebkuru brīdi cilvēki varēja iziet ielās”. E. Egle teic, ka pašlaik darbakārtībā ir dažādi valsts attīstības jautājumi, tādēļ arī SAK un tās apakškomisijās iecerēts diskutēt par to, kādi ir šķēršļi attīstībai. Piemēram, viens no tuvākajiem darbiem būs saistīts ar Latgales un pierobežas reģionu attīstību. Ierosinājumus iecerēts iesniegt prezidentam un caur viņu rosināt izmaiņas likumos.
Komisijai būs vairākas apakškomisijas, kā arī augsta līmeņa darba grupas atsevišķos jautājumos. Šajās struktūrās būs iespējams piesaistīt plašu ekspertu loku – gan no organizācijām, gan akadēmiskās vides. Paredzēts, ka SAK vadītāju ievēlēs tās nākamajā sēdē.
Uzziņa Komisijas locekļi * Arvīds Barševskis, Latvijas Rektoru padomes priekšsēdētājs * Juris Ekmanis, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents * Ilmārs Rimšēvičs, Latvijas Bankas prezidents * Andris Jaunsleinis, Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētājs * Vitālijs Gavrilovs, Latvijas Darba devēju konfederācijas prezidents * Pēteris Krīgers, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs * Gundars Strautmanis, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras padomes priekšsēdētājs * Māris Kučinskis, Latvijas Lielo pilsētu asociācijas padomnieks * Rasma Pīpiķe, biedrības “Latvijas Pilsoniskā alianse” direktore * Andris Gobiņš, Biedrības “Eiropas kustība Latvijā” prezidents * Mārtiņš Krieviņš, Ministru kabineta deleģēts pārstāvis un Pārresoru koordinācijas centra vadītājs * Raimonds Vējonis, Saeimas Nacionālā attīstības plāna izstrādes un ieviešanas uzraudzības apakškomisijas priekšsēdētājs
Reklāma
|