Analīzes ceļo vēja ātrumā 0

“Katru dienu mūsu slimnīcas uzņemšanas nodaļā iestājas apmēram divi simti pacientu – gan tie, kurus atved neatliekamās medicīnas brigādes, gan tie, kas atnāk paši, lai meklētu steidzamu ārsta palīdzību. Gandrīz visiem šiem cilvēkiem tiek taisītas analīzes, veikti radioloģiskie izmeklējumi – ultrasonogrāfija, kompjūtertomogrāfija, rentgens.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Līdz šim pacientiem analīžu rezultāti bija jāgaida samērā ilgi, bet tagad gaidīšanas laiks ievērojami samazināsies, jo visas analīzes un to rezultātus līdz laboratorijai un no tās vairs nenogādās kurjers, bet gan pneimopasts,” stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionāra “Gaiļezers” galvenais ārsts Ēriks Kalniņš. Aizvadītajā nedēļā slimnīcā sāka darboties 1200 metrus gara pneimopasta sistēma, kas savieno vairākas blakus esošas slimnīcas ēkas. Modernā pasta līnija šobrīd savieno slimnīcas stratēģiski svarīgākos punktus un tajā ir 14 “pastkastītes”. Lielākā daļa no tām izvietotas stacionārā “Gaiļezers”, piemēram, Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā, Toksikoloģijas un sepses klīnikā, Intensīvās terapijas klīnikā, Asinsdienestā, Endoskopijas nodaļā un Operāciju blokā, trīs atrodas Latvijas Onkoloģijas centrā, bet pa vienai Patoloģijas un Tiesu medicīnas centrā.

“Vēlējāmies savienot tās vietas, kur notiek intensīva analīžu apmaiņa, ar pārējo stacionāru. Pneimopasts atvieglo darbu personālam, bet pacienti daudz ātrāk varēs nonāk vai nu slimnīcas nodaļās, vai pēc medicīniskās palīdzības saņemšanas doties mājās,” norāda galvenais ārsts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Moderno sistēmu RAKUS izveidoja inovatīvo tehnoloģiju risinājumu uzņēmums “Hansab”, kas līdzīgu līniju ieviesis arī kādā Zviedrijas slimnīcā. Jāpiebilst, ka pneimopastu var izmantot ne tikai slimnīcās, bet arī lielveikalos, bankās un valsts iestādēs. Starp citu, pneimopasta līnija, tikai īsāka, šobrīd darbojas arī Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā.

 

Ar pneimopastu var nogādāt sūtījumus, kuru svars nepārsniedz piecus kilogramus – dažādus dokumentus, piemēram, pacienta slimības vēstures, asins paraugus, audus biopsijas veikšanai un citu materiālu analīzes, nelielus instrumentus vai detaļas, kurus ievieto īpašā kapsulā.

 

Pēc tam tiek iedarbināts speciāls sūknis, kas nodrošina kapsulas kustību pa cauruli nepieciešamajā virzienā. Lai analīžu stobriņi sūtīšanas laikā nesaplīstu, tos iesaiņo porolonā, kas pasargā no triecieniem. Turklāt pneimopastam ir arī dažādi sūtīšanas ātrumi un režīmi. Dokumentus, kuru pārsūtīšanai nav nepieciešamas saudzīgs režīms, var nogādāt ar ātrumu līdz pat 7 m/s, bet plīstošus priekšmetus – 3 m/s.

Ar laiku pneimopasta sistēmu plānots paplašināt, savienojot to ar pārējām slimnīcas nodaļām. Lai jauno līniju un “pastkastīšu” ierīkošana nesagādātu neērtības pacientiem, to paredzēts apvienot ar nodaļu kapitālo remontu.

 

Uzziņa

2011. gadā RAKUS četros stacionāros ārstēti 60 217 pacienti, no tiem stacionārā “Gaiļezers” – 38 333, bet Latvijas Onkoloģijas centrā – 11 575. Ambulatori attiecīgi ārstēti 105 451 un 88 530, bet dienas stacionāros – 14 941 un 4989 pacienti.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.