Kā sagatavoties medicīniskajām analīzēm 0
Testi un analīzes sniedz informāciju par cilvēka veselības stāvokli – apstiprina vai neapstiprina aizdomas par kādu slimību, palīdz sekot veselības stāvokļa izmaiņām vai slimības gaitai. Pieejamo analīžu klāsts ir tik plašs, ka ieiet laboratorijā ar vēlmi pārbaudīties uz visu ir ne vien pilnīgi lieki, bet arī ļoti dārgi: nez vai atradīsies kāds, kam patiešām būtu nepieciešama gan visu onkoloģisko marķieru, gan alergēnu, gan infekciju, gan zarnu parazītu un vēl neskaitāmu citu rādītāju noteikšana.
Tāpēc parasti uz analīzēm nosūta ģimenes ārsts vai speciālists, kaut gan pacientam pašam nav aizliegts uzraudzīt savu veselību, regulāri nododot analīzes, kas īpaši svarīgi hronisku slimību gadījumos.
Lai veiktu analīzes, nepieciešami bioloģiskā materiāla paraugi – atkarībā no tā, ko vēlas noskaidrot, pacientam jānodod audu gabaliņi, urīns, asinis, fēces, krēpas, maksts izdalījumi, sperma, siekalas vai citi ķermeņa šķidrumi. Ja nepieciešams, pirms analīžu nodošanas īpaši jāsagatavojas, piemēram, noteiktu laiku neēd. Tad parasti ārsts brīdina, ka analīzes jānodod tukšā dūšā.
Ir analīzes, kurām paraugus ievāc tikai klīniskos apstākļos, piemēram, ginekoloģiskās uztriepes vai muguras smadzeņu šķidrumu jeb likvoru. Taču paraugus urīna, fēču un krēpu analīzēm katrs var savākt pats mājas apstākļos.
Fēču analīzēm ievāc paraugus no svaigām fēcēm, paņemot pa gabaliņam no trim dažādām vietām (virsmas un dziļāk). Paraugus ievieto tīrā plastmasas trauciņā (tos iespējams iegādāties aptiekā; klāt ir arī irbulītis parauga paņemšanai). Šāds paraugs jānogādā laboratorijā 12 stundu laikā.
Slēpto asiņu izmeklējumiem četras dienas pirms fēču parauga ņemšanas nedrīkst lietot medikamentus, kas satur dzelzi, bismuta preparātus, kā arī caurejas līdzekļus. Nedrīkst veikt klizmu, uzturā nav ieteicama ļoti daudzveidīga pārtika. Neder arī hemoroīdu asiņošanas vai menstruācijas laikā paņemtas fēces.
Krēpu analīzēm vāc tikai klepojot radušos izdalījumus, siekalas ne. Pirms tam izskalo muti. Parauga savākšanai lieto speciālos aptiekā vai laboratorijā nopērkamos trauciņus (jācenšas nepieskarties tā iekšējai virsmai!) un nogādā laboratorijā 24 stundu laikā.
Urīna analīzēm vislabāk der rīta urīns, ko savāc pirms brokastīm. Sagatavo aptiekā vai laboratorijā nopērkamo analīžu trauciņu, cenšoties to neaiztikt no iekšpuses. Nomazgā rokas, apmazgā dzimumorgānus* (vēlams bez ziepēm), vispirms nedaudz iečurā podā un tikai tad savāc urīnu trauciņā. Šāds paraugs jānogādā laboratorijā divu stundu laikā.
Uz visiem analīžu trauciņiem saprotami jāuzraksta vārds, uzvārds un personas kods (vai vismaz tā pirmā daļa)!