Pentagons publiskojis ASV kara aviācijas pilota 2020. gada 26. aprīlī uzņemtu attēlu, kurā redzams neidentificēts lidojošs objekts.
Pentagons publiskojis ASV kara aviācijas pilota 2020. gada 26. aprīlī uzņemtu attēlu, kurā redzams neidentificēts lidojošs objekts.
Foto: AFP/SCANPIX/LETA

Publiskots pirmais ASV valdības ziņojums par “neidentificētām gaisa parādībām” 19

Rūdolfs Bruss, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
Kā tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Pēdējos gados par neidentificētiem lidojošiem objektiem (NLO) pastiprinātu interesi sākuši izrādīt ne tikai temata entuziasti, bet arī politiķi un zinātnieki.

Lielu ievērību izpelnījies ASV Kongresā nesen iesniegtais Pentagona un izlūkdienestu ziņojums par NLO, kurus novērojušas Savienoto Valstu militārpersonas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ziņojums tika gaidīts ilgi un ar nepacietību, bet tā secinājumi droši vien raisīja vilšanos daudziem, kuri cerēja tajā atrast pierādījumus ārpuszemes civilizācijas pastāvēšanai.

Ziņojumā netiek apspriesti NLO, tā vietā tiek runāts par “neidentificētām gaisa parādībām” (NGP).

Lai gan ziņojumā ir tikai deviņas lappuses un tajā vārds “citplanētieši” pat netiek pieminēts, tas ir pirmais ASV valdības ziņojums par ne­identificētām gaisa parādībām (NGP), kāds jebkad ticis publiskots.

Eksperti nespēj izskaidrot NGP

Kongress pērn uzdeva Pentagonam sagatavot ziņojumu par militārpersonu redzētajiem objektiem, kas liecina par augošo interesi politiskajās aprindās par NLO un ar tiem saistītajiem riskiem.

Tas ir pirmais publiskotais ziņojums par šo tēmu pusgadsimta laikā. Ziņojumā aplūkoti 144 gadījumi, kas novēroti no 2004. līdz 2021. gadam. Vairākums no šiem gadījumiem attiecas uz ASV karaflotes aviācijas pilotu ziņoto.

Izmeklētājiem gan tikai vienā gadījumā izdevies izskaidrot novēroto. Objekts identificēts kā meteoroloģiskā zonde. Ziņojumā norādīts, ka daži novērotie objekti izrādījuši “neparastas lidojuma pazīmes”.

Objekti esot bijuši “nekustīgi vējā vai arī kustējušies pretēji vējam, strauji manevrējuši bez pamanāma dzinēja”. Dažos gadījumos tika fiksētas radio frekvences. Šīs pazīmes varētu liecināt, ka objektus vada saprātīga būtne.

Reklāma
Reklāma

Ziņojumā secināts, ka šie objekti rada apdraudējumu lidojumu drošībai un ASV nacionālajai drošībai. Astoņpadsmit gadījumos novērotie objekti parādījuši potenciāli modernas tehnoloģiskas spējas, kuras ASV valdības eksperti nav spējīgi izskaidrot.

Ziņojumā tomēr nav konstatēts, ka ASV pretinieki būtu spējuši panākt kādus tehnoloģiskus izrāvienus. Netika konstatēta arī NGP ārpuszemes izcelsme, taču nevienu no šiem skaidrojumiem nevar pilnībā izslēgt.

Jāturpina analizēt ­informāciju par NLO

Ziņojumā tiek pieminēti vairāki skaidrojumi novērotajiem objektiem: putni, meteoroloģiskās zondes, droni, dabas parādības, jauni lidaparāti, kurus izstrādā ASV valdība vai privātas kompānijas, kā arī naidīgu ārvalstu tehnoloģijas.

Vairāki eksperti saista šīs parādības ar elektromagnētisku impulsu ģenerēšanu. Izmeklētāji pieļāvuši arī “citus skaidrojumus”, kuru identificēšanai varētu būt nepieciešamas “papildu zināšanas”.

Publiski pieejamais ziņojums ir papildināts arī ar slepeno sadaļu, kas noteikti raisīs pieņēmumus, ka ASV valdība slēpj informāciju. ASV valdības nespēja izskaidrot vairāk par vienu gadījumu daļēji ir skaidrojama ar šādu gadījumu apkopošanas procesa nepilnībām un dažādu valdības aģentūru atšķirīgām pieejām.

Daudzi piloti un militārpersonas jo­projām nav gatavi par tiem ziņot, baidoties, ka tas apdraudēs viņu karjeru. Dažos gadījumos Pentagons ir publicējis video, kuros redzami šādi neizskaidrojami objekti.

Neskatoties uz ļoti lakonisko valdības ziņojumu un pārliecinošu atbilžu trūkumu, ir skaidrs, ka ASV valdība beidzot sākusi nopietni uztver NLO tēmu.

Tomēr likumdevējiem, izlūkdienestiem un bruņotajiem spēkiem lielākās bažas ir nevis par citplanētiešiem, bet par to, ka tādas valstis kā Krievija un Ķīna varētu būt panākušas izrāvienu militārajās tehnoloģijās, kuras varētu atrasties ASV gaisa telpā un par kurām Savienoto Valstu valdībai nekas nav zināms.

ASV bijušais prezidents Baraks Obama publiski atzinis, ka “ir videomateriāli par debesu objektiem, par kuriem mēs nezinām, kas īsti tie ir”.

ASV mediji atzīmē, ka jāturpina vākt, apkopot un analizēt informāciju no dažādiem avotiem par NLO, lai eksperti varētu izdarīt secinājumus.

Meklē ārpuszemes ­civilizāciju signālus

Par ārpuszemes civilizācijām interesi izrāda zinātnieku aprindas. Pētnieku komanda Hārvarda universitātes astrofiziķa Avi Lēba vadībā ir sākusi jaunu projektu “The Galileo Project” (“Galileo projekts”), kas ar teleskopiem un citām tehnoloģijām kosmosā meklē ārpuszemes civilizāciju sūtītus satelītus un citus objektus.

“Cilvēki vairs nevar ignorēt iespējamu ārpuszemes tehnoloģisku civilizāciju pastāvēšanu”, paziņojumā norādījusi pētnieku komanda.

Galileo projekts ir loģisks turpinājums Lēba aizrautībai ar pirmo atklāto starpzvaigžņu objektu “Oumuamua”, kas 2017. gadā lidoja cauri Saules sistēmai. Lēbs pieļauj, ka noslēpumainais objekts varētu būt citplanētiešu sūtīta zonde.

Galileo projektā iesaistītie pētnieki sola, ka savāktā informācija būs pieejamai plašākai sabiedrībai. Daļa zinātnieku kritizē pretrunīgi vērtēto projektu, šauboties, vai Lēba vadītajai komandai izdosies ko atrast. Pats Lēbs izteicies visai kritiski par Kongresā iesniegtā ziņojuma secinājumiem.

“Zinātnieki nav mācījuši to militāro personālu un politiķus, kas runāja par neidentificētām gaisa parādībām. Tas būtu tas pats, kas likt santehniķim izcept kūku,” intervijā laikrakstam “USA Today” sacīja Lēbs.

“Mums nevajadzētu prasīt viņiem noskaidrot, kas ir tie priekšmeti debesīs. Tas ir zinātnieku darbs,” viņš piebilda.

Paredzēts, ka ASV izlūkdienesti un Aizsardzības ministrija līdz oktobrim informēs ASV Kongresu, kā vislabāk apkopot datus par NLO, lai regulāri sniegtu likumdevējiem jaunāko informāciju.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.