Foto – AFP/LETA

Analizē “Malaysia Airlines” lidmašīnas notriekšanu 1

Nīderlandes izmeklētāji izanalizējuši 17. jūlijā virs Ukrainas austrumdaļas notriektās lidsabiedrības “Malaysia Airlines” lidmašīnas melnās kastes un gaisa satiksmes kontroles dienesta rīcībā esošo informāciju, kā arī satelīta uzņēmumus un fotogrāfijas no lidmašīnas atlūzu nokrišanas vietas. Malaizijas aviokompānijas lidmašīna bija ceļā no Nīderlandes galvaspilsētas Amsterdamas uz Kualalumpuru Malaizijā, kad gaisa kuģi ar 298 cilvēkiem uz klāja notrieca, visticamāk, no Krievijas armijas zenītraķešu sistēmas “Buk” raidīta raķete. Domājams, ka lidmašīnu notrieca Ukrainas austrumos karojošie teroristi. Tiesa, raidsabiedrība BBC, atsaucoties uz vietējo iedzīvotāju sacīto, informē, ka zenītraķešu sistēmu “Buk” vadīja Krievijas armijas karavīri.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Kaut arī Nīderlandes izmeklētāju ziņojumā nav tieši norādīts, ka lidmašīna tika notriekta ar raķeti, tajā izslēgts jebkāds cits variants, secina BBC. Eksperti konstatējuši, ka nav pierādījumu, ka lidmašīna būtu avarējusi cilvēka kļūdas vai tehnisku traucējumu dēļ. Arī saziņa ar gaisa satiksmes kontrolieriem turpinājusies, līdz “pēkšņi pārtrūkusi”. Tā vietā ziņojumā tiek runāts par “lielā ātrumā” lidojošiem objektiem, kas “ietriecās lidmašīnā no ārpuses”, to saraujot gabalos. Tas atbilst tam, kā darbojas no zenītraķešu sistēmas “Buk” izšautas raķetes. Proti, tās neietriecas tieši mērķī, bet uzsprāgst brīdi pirms saskares ar to, pārvēršoties neskaitāmās šķembās, lai radītu pēc iespējas lielāku postu. “Šrapneļi trāpīja galvenokārt lidmašīnas priekšējā daļā,” uzskata nīderlandiešu izmeklētāji, kuri arī pauž “stingru pārliecību”, ka raķete tika izšauta no Ukrainas austrumiem vai Krievijas rietumiem, raksta ASV laikraksts “The New York Times”.

Tiesa, Nīderlandes izmeklētāju vakar publicētajā ziņojumā nav atbildēts uz jautājumu, kurš izšāva raķeti. Britu raidsabiedrības BBC apskatnieks Ričards Vestkots norāda, ka eksperti raķetes izšaušanas vietu varētu noteikt, izanalizējot gan radaru fiksēto informāciju, gan pierādījumus notikuma vietā. Taču karadarbības dēļ izmeklētājiem bijusi ierobežota piekļuve traģēdijas vietai netālu no Torezas pilsētas. Ņemot vērā, ka atlūzu nokrišanas vieta tā arī nav apsargāta, pastāv liela iespēja, ka tur esošie pierādījumi jau ir sabojāti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vairāki raidsabiedrības BBC aptaujātie vietējie iedzīvotāji norādījuši, ka ze­ntīraķešu sistēmu “Buk” Ukrainas austrumos kontrolēja Krievijas armijas karavīri. “Mēs redzējām, kā “Buk” sistēma tika izcelta. Kad “Buk” tika iedarbināta, tā piedūmoja visu pilsētas laukumu,” sacījis kāds iedzīvotājs Sņežnojē, kur šī sistēma 17. jūlijā tika manīta ap pusdiviem dienā pēc vietējā laika. “Atšķirībā no nemierniekiem šie karavīri bija disciplinēti. Viņiem nebija arī Ukrainas armijas uniformas. Viņiem bija izteikts krievu akcents. Viņi burtu “g” izrunā citādi nekā mēs,” stāstīja vietējais iedzīvotājs. Šo stāstu apstiprināja arī divi citi iedzīvotāji.

Kremlis gan noraidījis faktus, kas liecina par Ukrainas austrumos karojošajiem Krievijas karavīriem. Ukrainas amatpersonas izteikušās, ka valsts austrumos karo vairāki tūkstoši Krievijas armijas karavīru. Mēneša sākumā Ukrainas Aizsardzības ministrijas pārstāvis paziņoja, ka kaujās Ukrainā dzīvību zaudējuši vismaz divi tūkstoši Krievijas armijas karavīru.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.