“Ampersands” un citi “zvēri” 0
Latviešu valodas aģentūras tīmekļvietnē ir atrodama lietotne “Valodas konsultācijas”, kurā apkopotas interesantākās atbildes uz jautājumiem, ko cilvēki vaicājuši lingvistēm.
Jautāts, piemēram, par latviešu valodas pareizrunu un pareizrakstību, gramatiku un leksiku, stilistiku un valodas kultūru. Veidotāji norāda, ka valodas konsultāciju elektroniskā datubāze paredzēta humanitāro studiju programmu studentiem, tāpat arī literārajiem redaktoriem un korektoriem, skolotājiem un visiem interesentiem, kuri vēlas pilnveidot valodas zināšanas un prasmes.
Arī “LA” lasītāji zvanos redakcijai ir jautājuši, piemēram, “Kas ir ampersands?”. Un, lūk, atbilde: “Ampersands ir zīme &, kuru lieto ar nozīmi ‘un’. Rakstot latīņu valodā vārdu et ar nozīmi ‘un’, ar laiku no burtiem e un t tika izveidota viena zīme (ligatūra) &. Ligatūra & bija iekļauta angļu valodas alfabētā kā 27. burts jau 19. gadsimtā. Alfabēts tika skaitīts šādi: “X, Y, Z and per se and”. Per se latīņu valodā nozīmē ‘pats par sevi’; ‘tīrā veidā’, tātad – “un pats par sevi un”. No vārdiem and per se and radās vārds ampersands.”
Latīņu vārdu izmantojam arī kafijas pagatavošanai paredzētā trauka nosaukumā – “perkolators”. Vārds radies no latīņu vārda “percōlāre” ar nozīmi ‘filtrēt’, ‘sūkties cauri’.
Tāpat zvanos “LA” redakcijai bieži izskanējis jautājums, kā pareizi nosaukt kādas vietas iedzīvotājus.
Piemēram, uz jautājumu “Kā sauc Ezeres iedzīvotājus?” atbilde ir: “Atkarībā no tā, kur atrodas šī apdzīvotā vieta. Ezerieši dzīvo Ezerē Bauskas novadā. Ezernieki dzīvo Ezerē Saldus novadā.” Konsultāciju daļa atbild arī uz jautājumiem par vārdu lietojumu, piemēram: “Kā ir pareizi: iecelt vai nozīmēt kādu amatā?” Kādu nozīmēt amatā nebūtu vēlams, amatā var iecelt, apstiprināt.
Ir arī vaicāts: “Vai sarunas un uzskaiti var vest?” Sarunas var organizēt, rīkot, ir iespējams veikt domu apmaiņu utt. Arī uzskaiti labāk ir kārtot, nevis vest. “Vārdu savienojumu “vest sarunas” ir pieļaujams lietot starptautiskajās attiecībās, kad ar kādas valsts pārstāvjiem jāpanāk vienošanās,” norāda speciālistes. “Arī jurisprudencē var vest lietu (arī prāvu) ar nozīmi ‘aizstāvēt vai pārstāvēt kādu personu tiesu lietās’.”
Interesentiem bijuši jautājumi arī par suņu šķirņu nosaukumiem, piemēram, ņūfaundlendieti un čivavu. Jāpiebilst, ka ar pilnu apstiprināto suņu šķirņu nosaukumu sarakstu var iepazīties LZA Terminoloģijas komisijas tīmekļvietnē.