Amerikāņu tanki “Abrams”, izrādās, ukraiņiem ir mazāk piemēroti nekā vācu “Leopard” 24
Amerikāņu tanki “M1 Abrams” ir mazāk piemēroti Ukrainas armijai nekā vācu “Leopard 2” Par to, atsaucoties uz ekspertiem, ziņo Financial Times.
Problēma ir tvertnes “pildījumā” un tās apkopē. Galvenā atšķirība starp “Abrams” un “Leopard” ir 1500 ZS Honeywell AGT gāzes turbīnas dzinējs. Šāds dzinējs nodrošina “ļoti lielu paātrinājumu, attiecīgi arī pret ļoti augstu degvielas patēriņu”. Tas turklāt ir sarežģītāks un prasītu ilgāku apkalpes apmācību laiku. “Leopard” ir tradicionāls dīzeļdzinējs, tas darbojas vairāk kā kravas automašīnai. Tiem ir nepieciešamas pilnīgi atšķirīgas tehnikas, un brigādēm ir jābūt apmācītām, lai tās varētu būt par konkrētiem mehāniķiem. Turklāt “Abrams” nepieciešamās detaļas atrodas tālu, piegādes ķēde ir gara no ASV.
Ukrainai šobrīd vajag tikai labus ieročus, nevis “aizsardzības kadiljakus“, savukārt Pentagonam ir tieksme pēc “vismodernākajām [sistēmām] aizsardzībā”, sacīja Džošs Kiršners, konsultāciju firmas “Beacon Global Strategies” rīkotājdirektors.
Piemēram, ASV karavīriem, kas 1991. gada Persijas līča kara laikā cīnījās uz “Abrams” tanka ar nosaukumu “Red Ace”, bija rūpīgi jāuzrauga, lai tuksneša smiltis netiek gāzes turbīnas dzinējā.
Sarežģītību ASV valdībai pārmetusi ASV Kongresa uzraudzības aģentūra. Pentagona “ieroču sistēmām vēsturiski nav bijis konkurentu pārākumā, bet to izmantošana parasti prasa daudz ilgāku laiku, maksā vairāk un nodrošina mazāk iespēju, nekā sākotnēji paredzēts.”
Ukrainas karavīri lieliski spēj iemācīties darboties un uzturēt “Abrams” — galu galā Ukraina jau vairākus gadu desmitus ir apkalpojusi vienu no pasaulē lielākajām tanku armijām. Taču laiks ir būtisks, un dzinēja sarežģītība prasīs ilgāku apmācību nekā “Leopard” — lielāka pieredze darbā ar dīzeļdzinējiem ukraiņiem ir ar “Leopard”.
Vēl viens piegādes faktors ir degviela – “Abrams” 1900 litru degvielas ir jāuzpilda katru dienu, turklāt to ir daudz grūtāk iegūt nekā dīzeļdegvielu.
“Leopardi” jau ir pieejami Eiropā, savukārt ASV būs jāražo jauni “Abrams” Ukrainai. “General Dynamics”, kas ražo “Abrams” Limā, Ohaio štatā, mēnesī saražo aptuveni desmit. Piegādes sarežģījumi Ukrainas armiju pakļautu lielākam riskam nekā tad, ja tie galvenokārt izmantotu “Leopard”.