RUNĀ, KA… Amerikāņu pakaļdarinājumi izspiedīs ES tradicionālo pārtiku 0
Pēc ES un ASV tirdzniecības līguma noslēgšanas amerikāņu imitācijas pārplūdinās Eiropas tirgu un apdraudēs britu iemīļotās uzkodas, savus lasītājus 20. septembrī nobiedēja laikraksts “The Sun on Sunday”.
Nav pilnīgi nekādu iespēju, ka ES tirdzniecības līguma projektā ar ASV varētu ļaut amerikāņu produktus Eiropā pārdot ar tādiem pašiem nosaukumiem kā, piemēram, Stiltonas sieru, Kamberlendas desiņas un Kornvolas pīrādziņus, noraida Eiropas Komisijas pārstāvniecība Apvienotajā Karalistē. Vairāk nekā 60 britu produktiem ES tirgū drīkst piešķirt tādus nosaukumus, ja tie ražoti to izcelšanās vietā vai lietojot tradicionālās apstiprinātās receptes.
Sarunās ar ASV nav paredzēta atzīto ES produktu pašreizējās aizsardzības vājināšana, Eiropas Komisija tam vienkārši nepiekritīšot, apliecina tās pārstāvniecība Londonā. Turklāt tirdzniecības līgums būs jāratificē nacionālajām valdībām un Eiropas Parlamentam, kuri nepiekritīs zemākai produktu aizsardzības pakāpei.
Nesen noslēgtais CETA līgums ar Kanādu pierāda, ka kanādiešu ražotājiem nav nekādu atļauju lietot britu pārtikas produktu nosaukumus, kas ir aizsargāti ES. Nekur citur nedrīkst ražot, piemēram, skotu viskiju.
Ar “Aizsargātas cilmes vietas nosaukumu”, “Aizsargātas ģeogrāfiskās izcelsmes norādi” un “Produktu ar garantētām tradicionālām īpatnībām” aizsargāti 1474 Eiropas valstu produkti, to skaitā 71 britu pārtikas produkts. Arī Latvijai ir pieci aizsargātie produktu nosaukumi – salinātā rudzu rupjmaize, Carnikavas nēģi, sklandrausis, lielie pelēkie zirņi un Jāņu siers. Teorētiski var pieļaut, ka amerikāņi varētu ražot parasto rupjmaizi Latvijai, ja viņu uzņēmēji šeit saskatītu pietiekamu tirgu.