Amerika partijai jauna taktika 6
“Gods kalpot Rīgai” Saeimas vēlēšanās plāno startēt apvienībā ar citām reģionālajām partijām, bet vēlāk veidos koalīciju ar “Saskaņu”.
Taktika, kas der pašvaldību vēlēšanām, var izrādīties pilnīgi nepiemērota nacionālā mērogā. Pie šādas atziņas nonākusi Andra Amerika vadītā partija “Gods kalpot Rīgai” (“GKR”). Tādēļ sestdien partijas kongresā nolemts, ka nākamgad gaidāmajām 13. Saeimas vēlēšanām tā meklēs sabiedrotos reģionālo politisko spēku vidū.
“Saskaņas” līderis Nils Ušakovs, kā viesis uzrunājot “GKR” kongresa delegātus, slavēja līdzšinējo abu partiju sadarbību Rīgas domē un atzinīgi novērtēja “GKR” taktiku attiecībā uz Saeimas vēlēšanām. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka neviens “Saskaņas” RD deputāts uz parlamentu kandidēt nevēloties, un pauda cerību, ka līdzīgi rīkosies arī “GKR” domnieki. A. Ameriks sarunā ar žurnālistiem apliecināja, ka pats noteikti nekandidēšot uz Saeimu un pagaidām arī neviens no “GKR” domes frakcijas pārstāvjiem tādu interesi nav izrādījis. Kā iespējamos kandidātus uz Saeimu viņš minēja sporta ārstu Kārli Strēli, Latvijas Universitātes profesori Ausmu Cimdiņu un kādreizējo Rīgas pašvaldības policijas priekšnieku Jāni Geduševu.
Šobrīd “GKR” jau ir 542 biedri, tādēļ partija teorētiski varētu piedalīties Saeimas vēlēšanās arī viena pati, bet apzinās, ka apvienības ietvaros tās izredzes būtu labākas. Turklāt kopīgais saraksts nenesīs reģionālās partijas “GKR” nosaukumu, jo diez vai “Rīgas partijai” izdosies uzrunāt vēlētājus ārpus galvaspilsētas. Iespējamos sadarbības partnerus A. Ameriks pagaidām nenosauc, bet atklāja, ka pie viņa vērsušies arī Saeimā pārstāvētu partiju politiķi. Ja sakarīgi piedāvājumi netiks saņemti, tad “GKR” parlamenta vēlēšanās nemaz nepiedalīšoties. “Mūsu prioritāte ir darbs Rīgā, un mums nav par katru cenu jāiekļūst Saeimā. Tādēļ iniciatīvu sarunu vešanai neuzņemsimies, bet būsim atvērti priekšlikumiem un piedāvājumiem,” komentēja “GKR” līderis.
Gan A. Ameriks, gan N. Ušakovs “GKR” lēmumu sauca par pilnīgi loģisku un centās to pamatot ar atšķirīgām ideoloģiskām platformām, bet īpaši pārliecinoši šie skaidrojumi neizklausījās. Pirms četriem gadiem, gatavojoties 12. Saeimas vēlēšanām, nekādas ideoloģiskās atšķirības netraucēja “GKR” virkni savu pārstāvju deleģēt kandidēšanai uz parlamentu “Saskaņas” sarakstā. Šis modelis totāli izgāzās – “Saskaņas” vēlētāji kandidātus ar latviskajiem uzvārdiem sparīgi svītroja un no visiem deleģētajiem “GKR” pārstāvjiem parlamentā iekļuva vienīgi Jūlija Stepaņenko (turklāt viņa parlamentā ar savu aizrautīgo cīņu par tikumību un citām aktivitātēm pamanījās tā sakrist saskaņiešiem uz nerviem, ka tika palūgta vairs nenākt uz frakcijas sēdēm).
Abu partiju līderi arī apstiprināja, ka, iekļūstot parlamentā, mēģinās veidot arī kopīgu valdošo koalīciju – līdzīgu tai, kāda šobrīd ir Rīgas domē. “Mēs jebkurā līmenī ar “GKR” cilvēkiem varam atrast sadarbības momentus,” apgalvoja N. Ušakovs. Savukārt A. Ameriks aicināja beigt “demonizēt” “Saskaņu”. “Pārspīlēti ir baidīt Latvijas sabiedrību ar “Saskaņu”. Esam jau Rīgas mērogā pierādījuši, ka ne sarkani karogi plīvo, ne kādas citas bīstamas aktivitātes. Ne viss ir izdevies, bet vienlaikus tomēr daudzas lietas ir izdarītas. Neredzu nekādus iemeslus, kādēļ “Saskaņa” nevarētu būt pozīcijā,” sprieda A. Ameriks.