Zinātnē un nu, šķiet, arī augstākajā izglītībā pamazām notiek konsolidācija. Vai, jūsuprāt, tā cels zinātnes kvalitāti? 4
Katrā ziņā sadrumstalotība šobrīd ir pārāk liela. Piemēram, Latvijā studēt datorzinātnes doktorantūrā Latvijā var 11 augstskolās. Manuprāt, tas ir par daudz. Pietiktu ar 2 – 4. Mazajās augstskolās studentu ir ļoti maz, un domāju, ka tur šādas programmas nav lietderīgas. No otras puses: necik daudz resursu jau tās arī nenoēd.
Kā jūs šobrīd jūtaties, dzīvojot Eiropā? Šķiet, tās metropoles vairs nemaz nav droša vieta…
Mani kolēģi, kuri dzīvo šajās metropolēs, patiesībā daudz mazāk jūtas nedroši nekā cilvēki pie mums Latvijā. Dažas nedēļas pēc teroraktiem Parīzē runāju ar kolēģi, kurš tur dzīvo. Viņa lielākās bailes bija, ka Francija varētu pārmērīgi reaģēt uz notiekošo un nebūt vairs uzticīga savām vērtībām un atvērtībai.
Es kā matemātiķis pagaidām nesaskatu lielu apdraudētību. Saskaitu, cik procenti ir pamatiedzīvotāju, cik procenti ir iebraucēju un cik no tiem spēj daudzmaz integrēties sabiedrībā, un secinu, ka Eiropa ir ļoti tālu no tā, lai šī atvērtība to nogalinātu. Riski ir, taču tie ir mazāki nekā bailes.
Latvijā toties tuvojas kārtējās vēlēšanas. Vai jums būs par ko balsot?
Par balsošanas tēmu es agonizēju jau gadus četrus. Saprotu, ka man kā Latvijas pilsonim ir jābalso, jāpauž sava pozīcija. Ja nebalsoju, tad nododu pusbalsi par to, par ko gribētu balsot vismazāk. Jābalso ir, bet izvēles nav ne tuvu tik labas, kā gribētos. Gribētos, lai kāds radītu partiju, kas ir tīra un atbilstu manām vērtībām: būtu sociāldemokrātiska un liberāla. Diemžēl sajūta ir, ka drīzāk virzāmies prom no tā.
Vai inteliģencei nevajadzētu būt politiski aktīvākai?
Bieži manu, ka inteliģence par šiem jautājumiem tiek intervēta, bet politiskā vide no tā labāka nekļūst. Sabiedrībai kopumā jābūt aktīvākai un vairāk jāiesaistās politiskās partijās. Kamēr partijās ir tik maza daļa sabiedrības, arī izvēle nav necik diža. Man pašam gan stāties kādā partijā būtu grūti. Man ir zinātnieka, nevis politiķa talants. Negribētos no izcila zinātnieka pārvērsties par viduvēju politiķi.