Ambainis mierina: robotu uzbrukums nav gaidāms 4
Saruna ar zinātnieku, kurš specializējies kvantu skaitļošanā, Latvijas Universitātes profesoru un Eiropas Gada cilvēku Andri Ambaini.
Vai varat plašai publikai saprotamā valodā izskaidrot, kas tad ir kvantu skaitļošana?
A. Ambainis: Tā ir zinātnes nozare, kas mēģina lietot kvantu fiziku, lai uzbūvētu labākus datorus. Tie būtu jaunas paaudzes superdatori, kas spēj izrēķināt ko tādu, ko nevar parastie superdatori. Nedaudz vispārīgāk runājot: izmantot kvantu fiziku, lai datorikā izdarītu to, ko nevar izdarīt parastajā ceļā.
Jūsu teiktais par superdatoru nedaudz biedē. Jau par esošajām tehnoloģijām dažbrīd rodas sajūta, ka tās valda pār cilvēci. Vai stāsti par mākslīgo intelektu, kas darbojas savās interesēs, arī nākotnē būs tikai zinātniskā fantastika?
Man liekas, ka mākslīgais intelekts ar savu gribu ir un paliks tikai fantastika. Risks, ka mākslīgais intelekts pārņems pasauli un sāks pār to valdīt, ir nereāls. Katrā ziņā es tam neticu, jo zinu, kā mākslīgā intelekta programmas funkcionē. Mākslīgā intelekta programmas tiešām daudz ko spēj, taču tās to spēj, sekojot instrukcijām. Tās nespēj pašas izdomāt, kas būtu jādara. Jā, tās var ieprogrammēt darīt ļoti daudzas lietas, bet tām nav savas gribas. Robotu sacelšanās mums nedraud vēl ļoti ilgi.
Tātad arī turpmāk mums jābaidās no sliktiem cilvēkiem, nevis ļaunām tehnoloģijām?
Jā gan. Datorikā galvenais apdraudējums rodas no visdažādākajām ierīcēm, kas mūsdienās ir pieslēgtas internetam – videokamerām, ledusskapjiem utt., kur nav nekādas antivīrusu aizsardzības. Dažādi uzbrukumi, izmantojot tehnoloģijas, tieši tā arī ir notikuši – caur novērošanas kamerām un datorizētiem ledusskapjiem ir uzbrukts kādām citām sistēmām.