Izdomāja vīram amatnieka priekšauta ideālo modeli 0
Populārajā Vienkoču parkā Līgatnē saimnieko kārtīga “Northmen” ģildes amatnieku ģimene. Kamēr vīrs Rihards Vidzickis meistaro koka lietas, sieva – tekstilmāksliniece Agnese Laudere – gatavo priekšautus īstiem vīriem. Pie reizes palīdz apsaimniekot parku un audzina trīs puikas.
Mamma meitai “piebur” vīru
Šūt Agnese iemācījusies no savas mammas. Kamēr mamma darbojas ap audumu un piegrieztnēm, meita skatījās. Vasaras brīvlaikos nekas cits neatlika kā pašai apšūt lelles.
Kad meita mācījās 9. klasē, mamma ar citiem Saldus rajona darbmācības skolotājiem devās pieredzes apmaiņā uz Rīgas Amatniecības vidusskolu (tagad Mākslas un mediju tehnikums). “Man, lauku meitenei, Rīga pati par sevi jau likās kaut kas nesasniedzams,” atceras Agnese. “Atceros, staigājot pa kokapstrādes nodaļu un apskatot gaiteņos izstādītās stila mēbeles, mamma sapņoja – ja tu vēl vīru dabūtu, kas mācētu šādas mēbeles taisīt… Un es dabūju arī kārtīgu koka darbu meistaru! Ar Rihardu iepazināmies tajā pašā gadā un esam kopā vēl tagad.”
Rīgas Tehniskās universitātes Tekstilmateriālu tehnoloģiju un dizaina institūtā Agnese ieguva inženiera diplomu tehnologa dizainera kvalifikācijā. Pēc tam tika iegūts profesionālā maģistra grāds materiālu dizaina un tehnoloģiju jomā. Paralēli studijām meitene trīs gadus strādāju Ginta Budes modes namā un piedalījās kolekciju tērpu radīšanas procesos “Riga Fashion Week” skatēm. Studiju laikā Agnesei bija iespēja četrus mēnešus studēt Reutlingenas universitātē Vācijā. Pēc studijām viņa pārcēlās uz Līgatni, kur piedalījās Vienkoču parka veidošanā.
“Manā nelielajā darbnīcā Vienkoču parkā top daudzas un dažādas lietas,” stāsta Agnese. “Reizēm kaut ko uzšuju pēc individuāliem pasūtījumiem, bet tie man ne pārāk patīk. Šobrīd, esot blakus kociniekam, Vienkoču parkā Kokamatniecības muzejā šo to pieprotu arī no kokapstrādes darbiem, zāģēju, slīpēju un urbju. Vadu radošās darbnīcas parka ciemiņiem. Gatavoju rotas no dažādiem dabas materiāliem, tomēr mana lielākā aizraušanās ir mīksto rotaļlietu radīšana.”
Meistara priekšauts
“Tā kā Rihards daudz apstrādā koku, nonācām pie secinājuma, ka pie mums nav dabūjami forši amatnieku priekšauti,” stāsta Agnese. “Saliku praktisku vajadzību kopā ar savu izdomu un izveidoju amatnieka priekšauta ideālo modeli.”
Priekšauts tiek veidots no izturīga brezenta, ar oderējumu, kabatām un regulējamām lencēm. Šuvumu pastiprina speciālie diegi un kniedes. Pirmais priekšauts tapa pašiem meistariem, tā teikt, testēšanai, nākamie jau bija paredzēti “Northmen” ģildes namdariem un citiem roku darba virtuoziem. Tagad caur www.northmen.com daudzi priekšauti jau aizceļojuši uz Franciju, Austrāliju, ASV, Kanādu un citām valstīm. Strādājot pie priekšauta pirmā parauga, meistare zināja, ka audumam jābūt dabiskam. Tā kā pieejamākais bija kokvilnas brezents, to arī izmantoja. Paralēli tiek meklēti arī neierastāki dabisko šķiedru audumi ar lielāku nodilumizturību. Izstrādes stadijā Agnesei šobrīd ir pavāru priekšauta prototips. Te noderīgus padomus un nianses no pavāru ikdienas darba dod pavārs Ēriks Dreibants. Sava veida izaicinājums viņai bija apgūt ādas apstrādes pamatus un eksperimenta kārtā no ādas Agnese uztaisīja priekšautu kalējiem. Te atkal bija jāzina smēdes un kalšanas nianses, lai varētu radīt īsti ērtu, praktisku modeli ar pievilcīgu dizainu.
Vērtējums. Amatu mājas veidotāja
Daina Klints, Līgatnes Kultūras un tūrisma centra vadītāja: “Esmu pārliecināta, ka Līgatne uzplaukst un uzmirdz tieši tās darbīgo un aizrautīgo ļaužu dēļ. Agnese Laudere ir viena no šiem radošajiem un citiem no sirds dodošajiem amata meistariem. Pārsteidz viņas lielā darbspēja, veiksmīgi darbojoties savā biznesā – dabas rotu un mīksto rotaļlietu darināšanā un praktisku lietu šūšanā. Agneses darinājumi patīk klientiem, par tiem priecājas un tos pērk. To es redzu gan Amatu mājas suvenīru veikaliņā, gan Līgatnes Tūrisma informācijas centrā. Agnese nekad neapstājas pie sasniegtā, pārsteidz visus ar aizvien jaunām idejām, kas tiek pārvērstas jaunā produkcijā. Prieks, ka tāda Agnese mums ir!”