AM likumā piedāvā definēt Latviju apdraudošas situācijas 0
Aizsardzības ministrija (AM) ir sagatavojusi grozījumus Nacionālās drošības likumā, kurā definētas Latviju apdraudošas situācijas.
Grozījumi paredz, ka par valsti apdraudošu situāciju uzskatīs pret Latviju īstenotas pretlikumīgas ārvalsts militārās darbības, piemēram, militārās aviācijas gaisa kuģa, militārā bezpilota gaisa kuģa vai cita veida lidaparāta, karakuģa, militārās zemūdenes vai cita militārā zemūdens pārvietošanās līdzekļa, militārā transportlīdzekļa vai citas, tai skaitā attālināti vadāmas, bezpilota militārās mehāniskās ierīces pretlikumīga iekļūšanu vai atrašanos Latvijas teritorijā.
Tāpat par valsti apdraudošu situāciju tiks uzskatīta izlūkošana vai pretlikumīgu piekļuve informācijas sistēmām, elektronisko sakaru tīkliem, to darbības traucēšana vai elektromagnētiskā iejaukšanās Latvijas nacionālajai drošībai svarīgu objektu, nozīmīgu komercsabiedrību vai valsts īpašumā, valdījumā vai turējumā esošu objektu darbībā un Latvijas militārās aviācijas gaisa kuģu un karakuģu darbībā un citas nekinētiskas militārās operācijas.
AM grozījumu anotācijā skaidro, ka nelegālas elektromagnētiskās darbības ir saistītas gan ar spiegošanas draudiem, gan to mērķis ir paralizēt vai bojāt objekta darbību.
Arī pretlikumīgu militāro formējumu vai militāro formējumu bez pazīšanās zīmēm iekļūšana un atrašanās Latvijas teritorijā varēs uzskatīt par valsti apdraudošu situāciju. AM grozījumu anotācijā skaidro, ka ar ārvalsts militāro formējumu tiek saprastas vienības, ko vada ārvalsts oficiālās iestādes un kas ir militāri organizētas, bruņotas un ekipētas. Savukārt ar militāro formējumu bez pazīšanās zīmēm tiek saprastas vienības, kas ir militāri organizētas, bruņotas un ekipētas, bet to valstiskā piederība nav nosakāma.
Par valsti apdraudošu situāciju uzskata arī augstākminētās darbības, kuras, izmantojot Latvijas teritoriju, ārvalsts pretlikumīgi veic pret citām NATO vai ES dalībvalstīm.
Grozījumi paredz, ka Nacionālie bruņotie spēki sadarbībā ar kompetentām tiesībaizsardzības iestādēm un valsts drošības iestādēm Valsts aizsardzības plāna un Valsts aizsardzības operatīvajā plānā noteiktajā kārtībā nekavējoties veiks pasākumus, kurus uzskatīs par samērīgiem un nepieciešamiem, lai novērstu valsti apdraudošas situācijas, ieskaitot bruņota spēka pielietošanu.
AM grozījumu anotācijā norāda, ka minētās valsti apdraudošas darbības var būt gan atsevišķi gadījumi, gan notikumi, kas ir sākums plašākai militārai darbībai.
Grozījumi sagatavoti atbilstoši jaunākajām drošības jomas tendencēm un patlaban izsludināti valsts sekretāru sanāksmē. Vēl tie būs jāatbalsta valdībā un jāpieņem Saeimai.
Visaptverošas valsts aizsardzības stiprināšanai valsts sekretāru sanāksmē izsludināti arī grozījumi Mobilizācija likumā, kā arī likumā “Par ārkārtējo situāciju un izņēmuma stāvokli”.