ĀM: Atverot ES tirgu Ukrainai, var sniegt ieguldījumu Ukrainas ekonomikas stiprināšanā 14
Atverot Eiropas Savienības (ES) tirgu Ukrainas precēm, ir iespēja sniegt ieguldījumu Ukrainas ekonomikas noturības stiprināšanā, kā arī veicināt ražošanu un eksportu, uzsvēra Ārlietu ministrijas (ĀM) parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica.
30.oktobrī un 31.oktobrī Prāgā, Čehijā, parlamentārā sekretāre piedalījās ES Ārlietu padomes sanāksmē par kopējās tirdzniecības politiku.
Sanāksmē tika pārrunāta tirdzniecības ģeostratēģiskā nozīme, īpaši Krievijas agresijas pret Ukrainu iespaidā un tirdzniecības atbalsts Ukrainai. Ministru sanāksmē liela uzmanība tika pievērsta arī ES un ASV ekonomiskajām attiecībām.
Kalniņa-Lukaševica uzsvēra, ka ir ļoti svarīgi turpināt atbalstīt Ukrainu un tās ekonomikas atveseļošanu, izmantojot ES tirdzniecības instrumentus. Viņa aicināja laikus sagatavot nepieciešamo lēmumu, lai pagarinātu Ukrainai piešķirtos tirdzniecības atvieglojumus arī pēc noteiktā termiņa beigām 2023.gada vidū.
Savukārt diskusijā par tirdzniecības ģeostratēģisko nozīmi Kalniņa-Lukaševica uzsvēra, ka atkarība no viena piegādātāja vai piegādes reģiona rada būtiskus politiskus un ekonomiskus riskus, īpaši ja pusēm nav līdzīgas demokrātiskās vērtības. Tādēļ, viņas ieskatā, ir jārada stimuli tirdzniecības plūsmu dažādošanai, un svarīga loma šajā procesā ir ES tirdzniecības nolīgumu tīklam. ĀM parlamentārā sekretāre norādīja, ka šajā kontekstā nepieciešams paplašināt brīvās tirdzniecības līgumu tīklu ar uzticamiem partneriem.
Kopā ar Lietuvas un Igaunijas kolēģiem Kalniņa-Lukaševica tikās ar ASV tirdzniecības pārstāvi Katrīnu Tai. Sarunā parlamentārā sekretāre uzsvēra ciešas transatlantiskās sadarbības un ES-ASV Tirdzniecības un tehnoloģiju padomes nozīmi pašreizējo ģeopolitisko izaicinājumu kontekstā.
“Mēs pozitīvi vērtējam sasniegto progresu Tirdzniecības un tehnoloģiju padomes formātā un sagaidām konkrētus rezultātus arī turpmāk,” atzīmēja Kalniņa-Lukaševica, īpaši izceļot sadarbību tehnoloģiju inovāciju un telekomunikāciju tīklu drošības jautājumos, kā arī digitālo prasmju un tehnoloģiju jomā.
Sarunā ar ASV tirdzniecības pārstāvi parlamentārā sekretāre akcentēja ES un ASV sadarbības nozīmi, sniedzot atbalstu Ukrainai un koordinējot sankciju politiku pret Krieviju.
ES Ārlietu padome kopējās tirdzniecības politikas formātā apskata jautājumus par ES tirdzniecības attiecībām ar trešajām valstīm, ietverot preču un pakalpojumu tirdzniecību, intelektuālā īpašuma tiesību komerciālo pusi, starptautiskā publiskā iepirkuma un ārvalstu tiešo ieguldījumu noteikumu aspektus. Sanāksmes vada prezidējošās valsts ES Padomē ministrs, kas atbild par tirdzniecības jautājumiem.