Foto – Shutterstock

Iezīmējas jauns attīstības virziens 0

Ārvalstu lielražotāji, kuri iegādājušies uzņēmumus, turpina ražošanas procesu optimizāciju. Lāčplēša un Līvu alus zīmolu un a/s “Aldaris” galveno produktu ražošana tiek izvietota kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā.
2004. gadā ražošana tiek atjaunota jaunuzceltā darītavā Rēzeknē. Jaunu attīstības virzienu sācis “Latgales alus” Daugavpilī. Nopietnu modernizācijas un attīstības ceļu turpina a/s “Tērvete AL” . Ar skatu nākotnē attīstības procesus sākuši mikrobrūži. Vispirms nemainīgi regulārus ieguldījumus attīstībā veic “Valmiermuižas alus”, turpina arī SIA “Abula”, jaunas ražošanas iespējas apgūst “Malduguns” Raunā un uz jauna izaugsmes ceļa atrodas SIA “Zlauks-Labietis” Ādažos.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Optimismu vieš mazo un mikrobrūžu nostiprināšanās Latvijas tirgū. Ne tikai Rīgā vien, bet arī citviet Latvijā: Valmiermuižā, Madonā, Saldū, Skrundā, Lizumā, Raunā, Raiskumā, Pļaviņās, Preiļos, Daugavpilī, Jelgavā… Tikai pēdējos divos gados ražošanai pievienojušies 12 mikrobrūži.

Tomēr pašreiz ir laiks arī nopietnam satraukumam, jo alus imports Latvijā ir guvis gandrīz vai vadošo lomu. Vai spējam ko mainīt un palielināt konkurētspējīga alus ražošanu uz vietas Latvijā? Domāju, ka spējam. Tikai optimismam ir jākļūst par nopietnu izaicinājumu mums visiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.