Foto – Sandra Ruska

Alternantēras košumam: padomi audzēšanā, kopšanā un pavairošanā 0

Kas tas par skaistu augu – zemi krūmiņi ar košām lapiņām? Ļoti populāri apstādījumos Polijā, Vācijā. Vai tos var audzēt arī Latvijā? Kā pavairot un kopt? SABĪNE Tērvetē

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

“Attēlā redzamais augs ir Betzicka alternantēra (Alternanthera bettzickiana),” skaidro puķkopības speciāliste Anita Onkele. Turklāt tas nav nekāds jaunums, bet pārbaudīta vērtība, kas rodama arī Latvijas apstādījumos (lielākoties pilsētu dobēs). Latvijā stādus audzē no jaunstādiem (no spraudeņiem vai sēklām audzētiem).

Audzē kā viengadīgo

Savvaļā šī puķe aug Brazīlijā. Pēc bioloģiskajām īpašībām dzimtenē tā var būt daudzgadīga, bet mūsu klimatiskajos apstākļos audzē kā viengadīgu lakstaugu. Sevišķi piemērota paklājdobju (rakstu dobju) veidošanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ceru augstums ir 5–20 cm (dažas šķirnes var būt pat 40 cm augstas). Lapas lāpstveida ar smailu galu, īsu kātiņu. Tās var būt dažādu krāsu: gan olīvzaļas ar dzelteni baltiem laukumiem, gan sarkanas ar baltiem vai zaļiem laukumiem. Lapojuma krāsojums atkarīgs no šķirnes, apgaismojuma, augsnes sastāva, papildmēslošanas.

Pavairo ar spraudeņiem

Kopīgs dekoratīvajiem lapaugiem ir tas, ka parasti tos pavairo ar spraudeņiem, bet ne sēklām.

Lai pavairotu ar spraudeņiem, rudenī pirms salnām augu izrok no dobes. Labākos eksemplārus iestāda podos un novieto siltumnīcā (ja tā tiek apkurināta) vai citā gaišā, siltā telpā. Agri pavasarī augus apgriež. Dzinumu galotnītes izmanto spraudeņiem. Kad mātesaugs būs izveidojis jaunus dzinumus, tos atkal apgriež. Tā stādiņus nelielos daudzumos iegūst mazie audzētāji. Process ir līdzīgs, kā to dara ar populārajām pelargonijām.

Lielie stādaudzētāji augus pasūta un iegādājas spraudeņus no firmām, kas piegādā jaunstādus. Turklāt šādas ne visai populāras puķes parasti pasūta tikai tik daudz, cik vajag kādai pilsētas apzaļumošanas firmai.

Tātad, lai tiktu pie augiem savam mazdārziņam, reālākā metode ir nokniebt dzinumu no dobes (pareizi būtu palūgt kopējam atļauju!), viesojoties ārzemēs, vai nopirk šo augu kādā stādaudzētavā, ja laimējas to ieraudzīt sortimentā.

Augu formē un baro

Dārzniekam spraudeņu noteikti nebūs žēl, jo alternantēras tiek regulāri cirptas. Tas vajadzīgs vienmērīga un blīva auguma veidošanai paklājdobēs.

Alternantēras stādāmas saulainā, labi ielabotā dārza augsnē. Tad lapojums būs krāsains, košs un augums labi sazarots. Taču augšanas laikā svarīgi nepārdozēt mēslojumu. Pārmērīga mēslošana ar slāpekli un pārbagāta laistīšana negatīvi ietekmē krāsu intensitāti un veselīgumu. Jārēķinās, ka pārmitrās vasarās, kā tas bija pērn, lapojums var nebūt tik košs un krāsains kā saulainās un sausās.

UZZIŅA

Populārākās alternantēru šķirnes

• Zobainā alternantēra (Alternanthera dentata) ‘Purple Knight’ (katalogos piedāvā arī sēklas).

Reklāma
Reklāma

• Betzicka alternantēras (Alternanthera bettzickiana): ‘Ariba Deep Red ‘, ‘Ariba Deep Green’, ‘Ariba Yellow Green’.

• Kā jaunumu katalogos piedāvā Brazīlijas alternantēras (Alternanthera brasiliana): ‘Madiba’, ‘Purple Prince’.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.