Krimlas ūdenskritums Austrijas Alpu kalnos.
Krimlas ūdenskritums Austrijas Alpu kalnos.
Foto: Pexels.com

“Alpi ir kā zaļa sala visapkārt esošās putekļu jūras vidū!” Ārsti saredz ekomedicīnas perspektīvu Austrijas Alpu kalnos 6

Jaunas ekonomiskās un terapeitiskās iespējas Krimlas pilsētiņā Austrijā dod cilvēkiem cerību uz labāku, gaišāku un veselīgāku nākotni, raksta ārvalstu medijs “Euronews“.

Reklāma
Reklāma
Pilnīga neveiksme! Eksperti nosaukuši 7 automašīnas, kuras kalpo uz pusi īsāku laiku nekā citas 15
Kokteilis
Valsts policijas šefam Armandam Rukam dienesta romāns: “Es ar šo sievieti dzīvoju kopā!”
Kokteilis
Vai Laura Grēviņa ir Guntara Rača meita? Iesaistītās puses komentējušas skandalozās runas 4
Lasīt citas ziņas

Cilvēki dodas uz Alpiem, lai uzlabotu savu veselību. Kāpēc? Daba šeit ir pieejama, dāsna, daudzveidīga un reizē arī dziedinoša slimiem cilvēkiem. “Manas plaušas darbojas ar 60% kapacitāti, tāpēc šai videi ir milzīga ietekme uz manu ikdienas dzīvi,” saka Selīna Nerbla (Céline Nerbl).

Koncepcija, ko izstrādājuši ārsti Zalcburgas Universitātē Austrijā, liek vietējam tūrisma piedāvājumam skanēt vienā akordā ar veselības aprūpes nodrošināšanu. Ekomedicīnas institūta vadītājs Arnulfs Hartls (Arnulf Hartl) skaidro: “Ir daudz ar pilsētvidi saistītu slimību, kuras Alpos varētu ārstēt medicīniskā tūrisma formātā. Alpi ir kā zaļa sala visapkārt esošās putekļu jūras vidū.”

CITI ŠOBRĪD LASA

380 metrus augstais, majestātiskais Krimlas ūdenskritums Austrijas rietumos ir lielākais Eiropā. Tā radītā ūdens miglas mākoņa pozitīvais terapeitiskais efekts bijis pazīstams jau gadsimtiem ilgi.

Krimlas ciems piedāvā veselības kūres ūdenskrituma radītā mitrā gaisa elpošanai. Selīna un viņas vīrs šeit regulāri ierodas, lai ārstētu astmu un hronisku bronhītu. “Mēs veicam daudz ieelpošanas un izelpošanas vingrinājumus. Tas palīdz atvērt manus bronhus, un kopš tā laika lēkmju skaits ir samazinājies,” atzīst Selīna medijam “Euronews”.

“Ūdenskrituma radītie ūdens pilieni ir 200 reižu sīkāki nekā tie, kurus satur astmas lēkmju novēršanai paredzēti medicīniskie aerosoli. Sīkie, negatīvi lādētie ūdens pilieni, kurus pacients ieelpo, izraisa viņa imunoloģisku reakciju. Tie samazina plaušu iekaisumu,” skaidro ārsts Hartls.

Profesors, kurš specializējas ekoloģiskajā medicīnā, pamatojoties uz iepriekš veiktajiem klīniskajiem pētījumiem, ir izstrādājis projektu HEALPS2. Viņa programmu atbalsta Eiropas Savienības (ES) Kohēzijas fonds, kas nodrošina 85% no 2 417 603 eiro budžeta. Tās komanda ierosina visām Alpu valstīm – Francijai, Itālijai, Slovēnijai, Austrijai, Vācijai un Šveicei – palīdzēt vietējiem iedzīvotājiem uzskaitīt un popularizēt Alpos pieejamos dabas resursus.

Mērķis ir izstrādāt īpaši salāgotus terapeitiskā tūrisma piedāvājumus. “Visu, kas ir tik ļoti specifisks Alpu reģionam, var novērtēt arī veselības ziņā – pārgājienu takas, tīrāks un vēsāks gaiss klimata pārmaiņu laikā un citi faktori, piemēram, Alpu ganības, svaigpiena produkti, medus,” pārliecināts ir Hārtls.

Reklāma
Reklāma

Krimlā terapeitiskais tūrisms ir radījis jaunus piedāvājumus, piemēram, kāda viesnīca ir speciāli pielāgota alerģijas slimniekiem. Un līdz ar to šī Alpu kalnu ielokā esošā pilsētiņa pēdējā laikā ir atdzīvojusies.

“Pēdējo 15 gadu laikā kopš strādājam veselības tūrisma nozarē, mūsu ekonomiskās intereses ir mainījušās. Esam spējuši palielināt viesu skaitu par aptuveni 35%. Kaut arī reģions atrodas samērā nomaļā vietā, mēs tomēr esam varējuši palielināt arī darba vietas reģionā. Cilvēki tagad var palikt un strādāt tepat uz vietas reģionā,” tā skaidro “Hohe Tauern Health” vadītāja vietniece Silvija Norddurftere (Silvia Northdurfter).

Laikā, kad slēpošanas sezonā sniega Alpu kalnu virsotnēs paliek arvien mazāk, projekts HEALPS2 ir iespēja “izdzīvot” arī zemāk ielejā esošajiem slēpošanas kūrortiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.