Alkotirgoņus tikai pabaidīja 0
Vēl šo otrdien īpašā konferencē Saeimas deputāti un ārvalstu speciālisti sprieda par alkohola kaitīgumu un nepieciešamību ierobežot tā pieejamību. Tieši tajā pašā laikā blakusēkā Saeimas Tautsaimniecības komisija steigā gatavoja likuma grozījumus, lai panāktu tieši pretējo – atvieglotu pircēju piekļuvi grādīgajiem dzērieniem. Vakar tie apstiprināti arī plenārsēdē. Savukārt ārvalstu viesiem Latvijas parlaments dāvina šņabīšus.
Saeima vakar galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Alkoholisko dzērienu aprites likumā, atsakoties no prasības alkohola mazumtirdzniecības vietās veikt obligātu videonovērošanu. Prasību par obligāto videonovērošanu Alkohola aprites likumā iestrādāja 2013. gadā ar mērķi novērst situācijas, kad alkoholiskie dzērieni ir viegli pieejami jebkuram veikala apmeklētājam, arī nepilngadīgām personām un jauniešiem. Taču alkohola tirgotāji žēlojās, ka tas viņiem radot lielus papildu finanšu ieguldījumus, kas saistīti ar videonovērošanas aparatūras iegādi un uzstādīšanu. Īpaši sāpīga šī prasība esot bijusi lauku veikaliņiem ar nelielu tirdzniecības platību.
Tāpat deputāti nolēma, ka uz mazo ražotāju produkcijas tirdzniecību vairs neattieksies ierobežojums, ka alkoholu drīkst tirgot tikai par 20 kvadrātmetriem lielākās tirdzniecības zālēs.
Savukārt ar mērķi aizstāvēt mazos vietējos ražotājus uz viņiem vairs netiks attiecināta prasība, ka veikalos alkoholiskie dzērieni jānodala īpašā pārdošanas telpā. Kā skaidroja deputāts Edvards Smiltēns (“Vienotība”), šādi tikšot labota vietējiem alkohola ražotājiem nodarītā netaisnība: “Piemēram, veikalā “Rimi” sadaļā “Klēts” vairs nebija nopērkami Latvijā ražotie vīni, kas ir nišas produkts. Viņi faktiski aizgāja kopējā telpā tirgošanā ar Spānijas, Austrālijas vīniem, bija grūti atrodami. Tas vīndariem nodarīja zaudējumus no 7 līdz pat 10 tūkstošiem eiro gadā, līdz ar to kritās arī ieņēmumi Latvijas valsts budžetā.”
Likumprojektu atbalstīja 76 klātesošie deputāti, pret balsoja tikai trīs nacionāļi – Imants Parādnieks, Ritvars Jansons un Edvīns Šnore. “Es piekrītu, ka tādam nišas produktam kā Latvijā ražotam vīnam vajadzētu draudzīgāku kārtību, arī mazajiem lauku veikaliņiem varētu atvieglot prasības. Bet videonovērošana ir obligāti nepieciešama, jo tā kalpo arī kā preventīvs mehānisms! Tas, ka šāds likums tiek pieņemts vienā nedēļā ar pret alkoholu vērstu konferenci ir, mazākais, dīvaini,” uzskata Parādnieks, kurš bija minētās konferences galvenais organizators.
Saeimas īpašās attiecības ar alkoholu atspoguļojas arī diplomātiskajos suvenīros ārvalstu viesiem. Vakar Latvijas prezidentūras ietvaros norisinājās Starpparlamentārā konference par ārpolitiku un drošību. Mūsu parlamentārieši savus ārzemju kolēģus sveica ar īpašām dāvaniņām – “Libertu” bērzu degvīnu, bet uzkodai klāt pievienotas “Rāmkalnu” žāvētas dzērvenes. Kopumā Saeima reprezentācijas vajadzībām pagājušā gada oktobrī iepirka 350 bērza sulu degvīna pudelītes par 2390,50 eiro. “Dažādiem pasākumiem suvenīri atšķiras. Esam izvēlējušies ne tikai šos degvīnus, bet arī citu Latvijas jauno uzņēmēju un dizaineru ražojumus,” paskaidroja Saeimas preses dienesta vadītāja Lelde Rāfelde. Ārvalstu viesi Latvijas prezidentūras dāvanas novērtējot kā ļoti oriģinālas un interesējoties, kur tādas var nopirkt.