Alkoholu cer tirgot internetā 0
No 2020. gada Latvijā varētu sākt tirgot alkoholiskos dzērienus arī internetā. Ar šādu priekšlikumu Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā vērsās Latvijas Alkohola nozares asociācija (LANA).
Gan komisijas, gan Ekonomikas ministrijas (EM) pārstāvji konceptuāli priekšlikumu atbalstījuši un ministrija jau izstrādājusi atbilstošu regulējumu Alkoholisko dzērienu aprites likumā.
Šobrīd likumprojekts nodots sabiedrības diskusijai. EM mērķis ir jūnija sākumā to izsludināt valsts sekretāru sanāksmē, attiecīgi Ministru kabinetā un Saeimā to varētu izskatīt gada otrajā pusē.
Patlaban Latvijā alkohola tirdzniecība internetā ir aizliegta, kas mazos ražotājus nostāda nevienlīdzīgā konkurencē ar citu valstu ražotājiem, jo bieži vien arī Latvijas pilsoņi izmanto iespēju no ārzemēm uz Latviju pasūtīt kādus interesantākus dzērienus.
Igaunijā un Lietuvā regulējums ir demokrātiskāks un tur alkoholu var iegādāties arī internetā. Ministrija atzīst, ka tādā veidā tiek radīti zaudējumi valsts budžetā no neiekasētā akcīzes nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa. Tāpat šāds regulējums ļautu ievērojami palielināt mazo sidra, alus, vīna ražotāju pārdošanas apjomus.
Šobrīd mazo ražotāju produkciju var nopirkt vai nu specializētos veikalos, vai pie ražotāja, retos gadījumos kādos gadatirgos – lielo veikalu tīklos mazo ražotāju produkcija atrodama praktiski nav.
Tāpat ministrija norādījusi, ka, neskatoties uz aizliegumu, pastāv mājaslapas, kurās tomēr piedāvā iegādāties alkoholiskos dzērienus arī internetā. Tādējādi tiek apiets likums un radīta negodīga konkurence pret pārējiem komersantiem.
Kāds izskatās EM izstrādātais likumprojekts? Tas paredz atļaut alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecību tīmekļvietnē vai mobilajā lietotnē, ievērojot virkni nosacījumu.
Pirmkārt, alkohola tirgošanai internetā būs jāsaņem Valsts ieņēmumu dienesta izsniegta licence. Otrkārt, pirkumiem būs atļauts izmantot tikai bezskaidras naudas norēķinus. Treškārt, tirgotājam būs jāpārbauda pircēja identitāte un vecums. Ceturtkārt, tirgotājam būs jāievēro tādi ierobežojumi kā aizliegums pārdot alkoholiskos dzērienus nepilngadīgām personām, kā arī aizliegums alkoholiskos dzērienus pārdot laika posmā no desmitiem vakarā līdz astoņiem no rīta. Likumprojekts paredz, ka alkoholiskos dzērienus varēs saņemt gan mazumtirdzniecības vietā, gan izmantojot kurjerpastu pircēja norādītajā adresē.
Kā notiks pārliecināšanās par pircēja pilngadību? Likumprojektā teikts, ka vecuma pārbaudei jānotiek divas reizes.
Pirmā notiks dzērienu iegādes brīdī, bet otrā – tos saņemot. Iegādes brīdī personas vecuma pārbaude jānodrošina pārdevējam, tam izmantojot sev ērtāko personas vecuma pārbaudes veidu neklātienē.
Piemēram, videoidentifikāciju, drošu elektronisko parakstu, fiziskas personas identitāti apliecinošu datu iegūšanu no kredītiestādes vai maksājumu iestādes, vai arī personu apliecinošā dokumenta fotouzņēmuma un pašportreta elektroniska fotouzņēmuma salīdzināšanu.
Savukārt par personas vecuma atbilstības pārbaudi, piegādājot alkoholiskos dzērienus, atbild piegādātājs, piemēram, kurjers.
LANA izpilddirektors Dāvis Vītols “LA” norādīja, ka viņš ir gandarīts par komisijas un ministrijas atbalstu. “Protams, joprojām paliek akcīzes nodokļa atšķirības starp Latviju un citām valstīm, bet šāds regulējums kaut kādā mērogā atrisinās konkurences problēmu.
Mazie ražotāji bieži vien no potenciālajiem klientiem saņem jautājumus par to, kur viņu produkciju var iegādāties. Atbilde ir tāda, ka lielākoties tikai vienā noteiktā Latvijas pilsētā, kas no pircēja var atrasties ļoti tālu.”
Arī alus darītavas “Teika” līdzdibinātājs Jānis Pumpiņš norādīja, ka ideja ir viennozīmīgi atbalstāma, uzsverot, ka mazajām darītavām ir grūti ielauzties lielajos tīklos, bet tirdzniecība internetā ļautu sasniegt vairāk pircēju.
“Citās ES dalībvalstīs šāds regulējums pastāv. Tādā veidā uzņēmēji varētu veicināt savu eksportspēju, arī valsts budžets no tā iegūtu. Šobrīd esam diezgan ierobežoti – arodalus pirktspēja aug, cilvēki ir gatavi iegādāties arvien vairāk dažādus alus stilus, neesam ne ar ko sliktāki par citām Eiropas valstīm, bet nav iespējams alu notirgot. Cilvēkiem ir daudz vieglāk ieiet internetā, pasūtīt un ar kurjerpastu alu saņemt.”