Alkohola tirgošana internetā – būs vai nebūs? 0
Šā gada maijā jau rakstījām, ka Latvijas Alkohola nozares asociācijas (LANA) iniciētos grozījumus Alkoholisko dzērienu aprites likumā, ar kuriem paredzēts atļaut alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecību internetā, atbalstīja gan Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā, gan Ekonomikas ministrijā.
13. jūnijā grozījumi tika izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē, taču, kā atklāja ministrijā, likumprojekts vēl atrodas pēdējā skaņošanas procesā, kas nozīmē, ka no 1. janvāra grozījumi noteikti vēl netiks pieņemti. Līdz gada beigām EM gan vēl tos plāno iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā. Ja valdība grozījumus atbalstīs, tālāk par to būs jābalso Saeimai.
Ministrijā nevēlējās prognozēt, kad tas varētu notikt, taču LANA izpilddirektors Dāvis Vītols cer, ka pozitīvā notikumu attīstības gadījumā tirdzniecību internetā varētu sākt vēl nākamā gada laikā. LANA ar priekšlikumu grozīt likumu Saeimā vērsās vēl 12. Saeimas laikā, taču tolaik dzirdīgas ausis neatrada. Šī sasaukuma laikā minētā komisija bija pretimnākošāka.
Kādi ir LANA argumenti? Vītols stāsta, ka arī Latvijā dzīvo gana daudz cilvēku, kuri alkoholu iegādājas internetā, taču no ārzemēm.
Liela problēma ir arī tā, ka, par spīti aizliegumam tirgot alkoholu internetā, esot mājaslapas, kur to tomēr var izdarīt. Tas rada negodīgu konkurenci.
Trešais arguments ir saistīts ar mazajiem alus, sidra, vīna u. c. dzērienu ražotājiem, kuri bieži ražo unikālu produktu, kuru var iegādāties tikai noteiktās vietās, kas ierobežo noietu un iespējas attīstīties.
Visbeidzot, Latvija kopā ar Poliju palikušās vienīgās valstis Eiropas Savienībā, kurās nav atļauta alkohola mazumtirdzniecība internetā.
Vītols norāda, ka konceptuāli pret grozījumiem ir Veselības ministrija, bet VARAM pieprasa ļoti stingru regulējumu. Tas negarantē grozījumu “iziešanu” caur valdību. Kādi ir pretargumenti? Bažījas, ka grozījumi dos zaļo gaismu alkohola iegādei internetā nepilngadīgajiem, kā arī alkohola tirdzniecībai pēc desmitiem vakarā. LANA izpilddirektors pirmo argumentu pilnībā noraida.
“Internetā pārbaudes būs daudz nopietnākas nekā fiziskos veikalos. Notiks pircēja reģistrācija un identifikācija, kā arī pasūtījumu kurjers drīkstēs nodot tikai reģistrētajam pasūtītājam, pārliecinoties par viņa atbilstību visiem noteikumiem.”
Savukārt runājot par alkohola tirdzniecību pēc desmitiem, Vītols minēja, ka to varēs izkontrolēt tikai ar kontrolpirkumiem – līdzīgi kā to šobrīd dara veikalos.