Foto – LETA

“Rīgas ūdens” nolēmis pārdot vēsturisko ūdenstorni Āgenskalnā 5

Rīgas jūgendstila ūdenstorņi Matīsa ielā, Āgenskalnā un Čiekurkalnā savulaik bija Rīgas modernizācijas pazīme. Gāja laiks, būvju tehniskā nozīme zuda, un tagad to vērtību nosaka valsts aizsargāta arhitektūras pieminekļa statuss. Sabiedrības interese, kāda modusies pēc tam, kad uzņēmums “Rīgas ūdens” paziņoja par nodomu vienu no torņiem pārdot izsolē, tikai apstiprina, ka rīdzinieki tos pieskaita pilsētas simboliem.

Reklāma
Reklāma

Vēsture

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Vajadzība pēc centralizētas ūdensapgādes un ūdenstorņiem Rīgas priekšpilsētās samilza līdz ar industrializāciju un tai sekojošo iedzīvotāju skaita pieaugumu un apbūves intensificēšanos 19. gadsimta 80. gados. Vienstāva, divstāvu namiņus sāka nomainīt daudzstāvu īres ēkas. Lai “uzdzītu” ūdeni augšstāvos, vajadzēja artēziskos urbumus, sūkņu stacijas un torņus. Akas nomalēm vairs nederēja ne tikai lielās spaiņu stiepšanas pēc, bet arī tādēļ, ka cilvēka darbības un klātbūtne vairoja gruntsūdeņu piesārņojumu, bet kā sekas – lipīgo slimību epidēmijas.

SIA “Rīgas ūdens” īpašumā šobrīd ir četri vēsturiskie ūdenstorņi – 19. gadsimta beigās Matīsa ielas galā būvētie “dvīņu” torņi, kas ir vecākie, kā arī 20. gadsimta sākumā celtie torņi Āgens­kalna priedēs un Čiekurkalnā. Gan arhitektoniski, gan tvertņu tilpuma ziņā tie ir līdzīgi. “Rīgas ūdens” preses pārstāvis Artūrs Mucenieks uzsver, ka būves jau kādus 40 gadus netiek izmantotas sākotnējiem mērķiem un patiesībā uzņēmumam nemaz nav nepieciešamas. Pat ne ārkārtas gadījumiem, jo priekš tam “Rīgas ūdenim” sūkņu darbināšanai ir dīzeļģeneratori. Arhitektūras pieminekļu uzturēšana uzņēmuma pamatfunkcijās neietilpst un Ūdensapgādes muzejs Balt­ezera sūkņu stacijā jau ir. Tā kā pārējiem torņiem ir dažādas nesakārtotas nianses zemes īpašumtiesībās vai tie šobrīd iznomāti, pirmo nolemts pārdot Alīses torni, kas juridiski tam visvairāk sagatavots, skaidro Mucenieks. Sludinājumi liecina, ka izsoles sākumcena ir 157 200 eiro, un īpašumu veido arī zemesgabals, pagalma izbūve un trīs garāžas. Izsole notiks 30. aprīlī.

CITI ŠOBRĪD LASA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.