Alerģija no veļaspulvera – kā to atpazīt? 0
Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Veļaspulveru klāsts ir ļoti plašs. Lai mazgāšanas rezultāts būtu labāks un patīkamāks, to sastāvam tiek pievienotas smaržvielas, krāsvielas, emulgatori, surfaktanti un virkne citu dažādu ķīmisko vielu, kas jutīgākiem cilvēkiem var izraisīt alerģisku ādas reakciju vai kairinājumu.
Tomēr bieži uzreiz nesaprotam, ka šo ādas izmaiņu vaininieks ir tieši veļas mazgāšanas līdzeklis. Par to, kā atpazīt alerģiju, stāsta Veselības centra 4 Dermatoloģijas klīnikas dermatoloģe, veneroloģe LANA KASPARANE.
Kāpēc rodas alerģija
“Alerģiskas reakcijas var iedalīt četros tipos, kur alerģisks kontaktdermatīts pret veļas mazgāšanas līdzekļiem parasti ir ceturtais tips jeb novēlota ādas hipersensitivitātes reakcija uz konkrēto alergēnu.
Lielākam alerģijas riskam ir pakļauti noteiktu profesiju pārstāvji, kuri ikdienā daudz saskaras ar dažādām ķīmiskām vielām, piemēram, frizieri, mehāniķi, veselības aprūpes speciālisti.
Alerģisko reakciju var ietekmēt arī cilvēka vecums – jo cilvēks vecāks, jo āda kļūst sausāka un tās dabiskā aizsargbarjera kļūst vājāka, dzīves laikā attīstās dažādas slimības.
Tie ir arī cilvēki, kuriem jau ir kāda ādas slimība, visbiežāk atopiskais dermatīts, kas nozīmē, ka ādas barjera ir izmainīta jau piedzimstot, līdz ar to jebkurš kairinājums dermatītu var saasināt,” skaidro Lana Kasparane.
Noskaidro alergēnu
Parasti alerģiska ādas reakcija parādās, kad esam sākuši lietot jaunu veļas pulveri vai mīkstinātāju. Tā sastāvs ir citāds, un izrādās, ka uz kādu komponentu mums ir alerģija. Taču tā var parādīties arī pēc ierastā mazgāšanas līdzekļa lietošanas.
“Dažkārt vajadzīgas vairākas sensibilizācijas epizodes, līdz izpaužas alerģija, tāpat dzīves laikā var mainīties cilvēka jutība pret konkrētiem alergēniem, ko var ietekmēt, piemēram, organisma saslimšanas, dzīves apstākļu un vides maiņa, izmainās ādas kopšanas paradumi,” stāsta dermatoloģe.
“Ja cēlonis nav saprotams, var doties pie alergologa vai dermatologa, kurš ievāks anamnēzes datus, noskaidros, kas mainījies ikdienas paradumos, vai tiek lietot kādi jauni sadzīves ķīmijas līdzekļi. Ārsts nepieciešamības gadījumā veic kontaktalergēnu jeb patch testu, kad uz ādas – parasti uz muguras – uzlīmē specifiskus plāksterus, kas pēc 48 stundām tiek noņemti nost, izvērtēta agrīnā ādas lokālā reakcija un atkārtoti pēc 72 stundām – ādas vēlīnā lokālā reakcija.
Šis tests palīdz noteikt, pret kuru ķīmisko vielu organisms ir reaģējis,” stāsta Lana Kasparane. Ja nepieciešams, ārsts nozīmēs specifisku terapiju atkarībā no alerģijas smaguma pakāpes. Bet, ja paši esam sapratuši, ka alerģiju izraisījis jaunais veļaspulveris, ieteicams atgriezties pie ierastā pulvera.
Ja alergēnu izdevies noskaidrot, turpmāk rūpīgi jāizpēta veļas mazgāšanas līdzekļa sastāvs un jāizvairās lietot tādus, kuru sastāvā ir alerģiju izraisošais elements.
UZZIŅA
Alerģija no veļaspulvera
• Parasti izpaužas ķermeņa vietās, kur āda plānāka, jutīgāka, vairāk svīst un ādai ar apģērbu ir lielāka saskare un berze: ķermeņa krokās, piemēram, uz kakla, padusēs, cirkšņos, zem krūtīm.
• Izteikta nieze.
• Āda ir apsārtusi, var būt pat viegla ādas lobīšanās.
• Smagākos gadījumos var veidoties nelieli pūslīši, mitrošana.
PADOMI
Kas palīdzēs novērst alerģiju
Ja ir nosliece uz alerģiju, ieteicams ievērot šādus padomus.
• Atbilstīga dozēšana. Nevajadzētu lietot vairāk mazgāšanas līdzekļa, kā norādījis ražotājs. Ja drēbes nav ļoti netīras, to var lietot pat mazākā devā. Nereti vienā mazgāšanas reizē lietojam vairākus līdzekļus: sauso vai šķidro pulveri, aromatizējošas granulas, mīkstinātāju, balinātāju. Jāapsver, vai patiešām tie visi nepieciešami.
• Skalošana. Pēc mazgāšanas drēbes var izskalot vismaz divas reizes, savukārt kā skalošanas līdzekli izmantot sodu, kas dabiski balina un mīkstina drēbes (nav piemērota visiem audumiem!).
• Tīra veļasmašīna. Laiku pa laikam tukšu veļasmašīnu ieslēdz augstas ūdens temperatūras režīmā. Var pievienot sodu vai etiķi.
• Ādas barjeras stiprināšana. Vēlams lietot neitrālus, hipoalerģiskus ādas mazgāšanas un kopšanas līdzekļus. Lai veiksmīgi stiprinātu ādas aizsargbarjeru, krēmus ieteicams lietot divas reizes dienā – no rīta un vakarā, kā arī pēc katras mazgāšanās.