Kauns. Ja nav panākumu futbolā, tad nav arī gultā… “LA” nedēļas apskats 1
Cilvēks. Aleksejs Navaļnijs un ieplaisājušais režīms
Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs un viņa vadītais pretkorupcijas fonds ilgi meklēja veidu, kā uzrunāt plašu cilvēku loku. Ņemot vērā, ka pieeja Kremļa kontrolētajiem medijiem viņam ir liegta, tam vajadzēja būt kaut kam īpašam. Fakti, kas atmaskotu Putina režīmu, bija jāpasniedz spilgti, lai tie nepazustu plašajā informācijas gūzmā.
Marta sākumā Navaļnijs interneta vietnē “YouTube” ievietoja filmu par Krievijas valdības vadītāju Dmitriju Medvedevu. Tajā atklāts, ka premjers dzīvo lielā greznībā, viņam pastarpināti pieder vairākas pilis, slēpošanas kūrorts, villa Itālijā, jahtas utt. Mēneša laikā filma jau bija skatīta vairāk nekā 15 miljonu reižu, tā tika apspriesta sociālajos tīklos, kur to aktīvi izplatīja jaunatne. Filmas noslēgumā Navaļnijs aicināja uz protesta gājienu pret korupciju, taču, šķiet, retais ticēja, ka ielās tiešam izies tik daudzi. Putina režīmam, kas bija tik pamatīgi cementēts pēdējos četrus gadus, atkal parādījusies ļoti redzama plaisa.
Aizvadītajā nedēļā par Navaļniju daudz rakstīja pasaules mediji, tikmēr pats viņš atradās apcietinājumā. Naudas sods un 15 dienu arests – tā ir pirmā varas atbildes reakcija.
Tikmēr analītiķi spriež, kas sekos. “Navaļnijs – pops Gapons vai Lehs Valensa?” jautā Sanktpēterburgas profesors Dmitrijs Travins.
Gapons – pareizticīgais mācītājs, viens no 1905. gada strādnieku protesta kustības līderiem, tiek uzskatīts, ka uz viņa sirdsapziņas ir tā sauktās “sarkanās svētdienas” upuri. Armija sāka šaut uz demonstrantiem, kas Gapona vadībā devās iesniegt petīciju caram. Ja ne līdera ambīcijas, bez šiem upuriem, iespējams, varēja iztikt, turklāt viņu pašu vēlāk nogalināja politiskie sabiedrotie.
Savukārt Polijas “Solidaritātes” līderis Valensa iemieso nevardarbīgās pretošanās kustību, kurai izdevās salauzt režīmu, bet pats Valensa vēlāk kļuva par demokrātiskās Polijas prezidentu. Kas gaida Navaļniju?