VARAM aktualizēs zaļā publiskā iepirkuma jeb ZPI prasības 1
Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Ņemot vērā tehnoloģisko attīstību, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) sagatavojusi valdības noteikumu grozījumu projektu, lai aktualizētu zaļā publiskā iepirkuma (ZPI) prasības.
Kā skaidro VARAM, mainoties un attīstoties tehnoloģiskajiem risinājumiem, nepieciešams pārskatīt ZPI prasības. VARAM izstrādātie grozījumi noteikumos “Prasības zaļajam publiskajam iepirkumam un to piemērošanas kārtība” paredz izmaiņas sešās preču un pakalpojumu grupās – pārtika un ēdināšanas pakalpojumi, iekštelpu apgaismojums, ielu apgaismojums un satiksmes signāli, kā arī būvniecība, transports, ceļu projektēšana, uzturēšana un būvniecība.
Piemēram, ņemot vērā, ka ir pārtikas produkti, kuriem nav iespējams piemērot zaļā publiskā iepirkuma prasības un kritērijus, tiek noteikti izņēmumi ZPI piemērošanai.
Izņēmumi attiecas uz eksotiskajiem augļiem un dārzeņiem, kā arī uz saldēto produkciju, kas netiek audzēta vai ražota Latvijā. Tāpēc, lai nodrošinātu, ka publiskā iepirkuma ietvaros var iegādāties ne tikai sezonālos augļus un dārzeņus, tiek noteikts, ka ZPI kritērijus piemēro brīvprātīgi augļiem, ogām un dārzeņiem, kas nav iekļauti Zemkopības ministrijas izstrādātajos vietējo augļu, ogu un dārzeņu sezonalitātes kalendāros, kā arī pārtikas produktiem, tostarp saldētai produkcijai, kuri netiek audzēti vai ražoti Latvijā.
Tāpat, ņemot vērā pašvaldību praksi, paredzēts izņēmums, ka epidemioloģiskās drošības pasākumu dēļ ēdiens tiek pasniegts vienreizlietojamos traukos.
Plānots paplašināt arī graudaugu pārstrādes produktu piemēru uzskaitījumu. Iegādājoties graudaugu pārstrādes produktus, piemēram, auzu pārslas, kviešu miltus, griķus, rudzu miltus, griķu miltus, zaļos griķus, dažādus zaļo griķu putraimus, tvaicētus griķus u. c., vismaz 20% no graudaugu pārstrādes produktu masas vai vērtības jābūt ražotiem atbilstoši bioloģiskās lauksaimniecības metodēm.
Savukārt attiecībā uz ZPI būvniecības jomā paredzēts, ka pasūtītājs ir tiesīgs noteikt prasību publiskā iepirkumā sertificēt būvprojektu un ēku atbilstoši kādai no starptautiski atzītām ilgtspējas sertifikācijas sistēmām – BREEAM, LEED, DGNB u. c.
Ja sasniedzamais sertifikācijas līmenis ir noteikts vismaz 50% apmērā no attiecīgās sertifikācijas sistēmas maksimālo prasību līmeņa un šāds rezultāts tiek sasniegts būvniecības ieceres īstenošanas rezultātā, iepirkums atbilst ZPI prasībām. Tāpat tiek piedāvāts paplašināt tvērumu, ZPI prasības attiecinot uz trešās grupas ēku jaunu būvniecību, pārbūvi, projektēšanu un nojaukšanu.
Noteikumu grozījumu projektā noteikti 12 minimāli obligāti piemērojamie ZPI kritēriji būvdarbiem. Projektēšanā tie ir primārās enerģijas patēriņa novērtējums un primārās neatjaunojamās enerģijas maksimālais slieksnis, velosipēdu un mikromobilitātes transporta līdzekļu novietne, atkārtoti izmantojamu vai pārstrādājamu atkritumu uzglabāšana, ūdens taupīšanas ietaises, vizuālais kontakts ar ārtelpu, ventilācija un gaisa kvalitāte, izbūves un apdares materiālu izvēle.
Šiem kritērijiem pievienoti divi jauni ZPI kritēriji – pasīvie iekštelpu klimata regulēšanas risinājumi un atkārtoti izmantotu materiālu vai viegli pārstrādājamu materiālu izmantošana. Būvdarbiem paredzēti ZPI kritēriji – likumīgas izcelsmes kokmateriāli, būvgružu šķirošana un nodošana speciālos poligonos, un viens jauns kritērijs – izbūves un apdares materiālu ietekme uz iekštelpu gaisa kvalitāti.